Chrenekovo hutní impérium získá další firmu

alt
9. 6. 2008 16:15
Třinecké železárny koupí opravárenskou firmu D5

Třinec - Třinecké železárny mohou převzít firmu D5, která jim opravuje zařízení. Souhlas s transakcí dnes oznámil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

D5 sídlí přímo v areálu Třineckých železáren, které jsou jejím největším zákazníkem. Firma opravuje a montuje hutní a strojírenské vybavení a působí také ve stavebnictví.

Podle poslední výroční zprávy pro společnost pracuje téměř 750 lidí a roční tržby dosahují téměř miliardy korun.

Prodávající stranou je společnost Kelanton Trading Limited, která je registrovaná na Kypru a D5 koupila loni. Z kyperského obchodního rejstříku ale není možné zjistit, kdo za dosavadním vlastníkem D5 stojí.

Představitelé D5 ani Třineckých železáren zatím nechtěli transakci komentovat - čeká se ještě na souhlas antimonopolního úřadu na Slovensku, kde má D5 dceřinou firmu.

Není to první letošní akvizice pro skupinu Moravia Steel - Třinecké železárny, kterou kontroluje podnikatel Tomáš Chrenek. Loni nakoupila Šroubárny Kyjov a Hanácké železárny a pérovny. Podle časopisu Týden usilovala i o společnosti ŽDB Group a Bonatrans ze skupiny KKCG, jejího majitele Karla Komárka ale k prodeji nepřesvědčila.

Samotné Třinecké železárny loni díky silné poptávce po oceli zvýšily zisk po zdanění na rekordních 3,6 miliardy při tržbách 35,6 miliardy korun. Firma zaměstnává 5 400 lidí.

Čtěte dále:
Akcie, na nichž zbohatl Gross, získal miliardář Chrenek
Ocelářský magnát převezme železniční nemocnici

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Další zprávy