Akcie, na nichž zbohatl Gross, získal miliardář Chrenek

Adam Junek
26. 5. 2008 18:08
Expremiér na obchodu vydělal zřejmě desítky milionů
Expremiér a milionář Stanislav Gross
Expremiér a milionář Stanislav Gross | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Příběh akcií společnosti Moravia Energo, díky nimž si nyní expremiér Stanislav Gross může říkat milionář, je uzavřen.

Podle zjištění deníku Aktuálně.cz je totiž nakonec odkoupil většinový vlastník energetické firmy, společnost Enias z impéria miliardáře Tomáše Chrenka.

Ten o získání 31procentního podílu usiloval od začátku, nechtěl však Grossovi zaplatit více, než sám expremiér za akcie dal. Gross je koupil od bývalého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Roberta Sýkory za zhruba dvacet milionů korun, které mu půjčila slovenská společnost Key Investments.

Své akcie pak expremiér náležitě zpeněžil. Prodal je společnosti Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Podle informací Aktuálně.cz byla cena okolo sto milionů korun.

Nyní už akcie má ale Chrenek. Podle výpisu z obchodního rejstříku byl na konci dubna jako jediný akcionář Moravia Energo zapsán podnik Enias.

"Mohu potvrdit, že transakce proběhla. Podle nás bude efektivnější, když firmu bude směrovat jediný akcionář. Společné projekty v budoucnu nevylučujeme, ale nyní nemáme s Moravia Energo již nic společného," uvedla na dotaz Aktuálně.cz mluvčí Arca Capital Monika Dobrovodská.

Cenu obchodu komentovat odmítla. "Jednání vždy vedeme tak, aby výsledek byl výhodný pro obě strany," sdělila jen.

Sdílnější není ani Chrenkovo impérium.

"Moravia Energo nechce dále tuto záležitost medializovat, tudíž to nebudeme komentovat," řekla deníku Aktuálně.cz Chrenkova mluvčí Dušana Chreneková. Sám miliardář se o transakci s deníkem Aktuálně odmítl bavit vůbec.

Grossův nákup akcií prověřovala i protikorupční policie. Panovalo totiž podezření, že jde o vyprání úplatků z minulosti. Nic však nenašla a obchod posvětila jako legální. Expremiér tak má do budoucna úředně potvrzeno, že legálně nabyl desítky milionů korun. Nebude se tak opakovat nejasná situace kolem nákupu bytu, která mu nakonec srazila v politice vaz.

Projděte si exkluzivní zprávy Aktuálně.cz, které rozkrývalo celou transakci:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy