Čeští vědci našli gen, jehož chyba vede k nemoci ledvin

Josef Tuček
18. 8. 2009 23:40
Badatelé nevědí, jestli budou moci v lékařských výzkumech pokračovat
Šipky ukazují granule bílkoviny renin v buňkách na snímku z elektronového mikroskopu.
Šipky ukazují granule bílkoviny renin v buňkách na snímku z elektronového mikroskopu. | Foto: 1. LF UK

Praha - Čeští vědci představovali v úterý novinářům svůj zajímavý objev, ale nepřekypovali optimismem.

"Možná je tenhle výzkum naší labutí písní," hodnotil profesor Milan Elleder z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Narážel na skutečnost, že se vláda rozhodla ubírat vědcům peníze na základní výzkum a věnovat je místo toho soukromým podnikům.

Vzácná porucha genu

Vědcům z Ústavu dědičných metabolických poruch 1. lékařské fakulty se po pěti letech výzkumů podařilo odhalit mutaci genu, který řídí vytváření bílkoviny renin. Ta je potřebná pro správný vývoj ledvin.

"Námi objevená velmi vzácná dědičná porucha mimo jiné způsobuje, že pacientům se už od dětství poškozuje ledvinová tkáň a ve věku kolem čtyřiceti let jim ledviny definitivně selžou," vysvětlila členka výzkumného týmu Martina Živná.

Vědci představují nový objev i obavy o budoucnost vědy v Česku (na snímku diskutuje profesor Milan Elleder).
Vědci představují nový objev i obavy o budoucnost vědy v Česku (na snímku diskutuje profesor Milan Elleder). | Foto: Josef Tuček

"Nemocní pak k záchraně života potřebují transplantaci ledviny," doplnila její kolegyně Helena Hůlková.

Možný lék na obzoru

V průběhu výzkumu, na němž se podíleli i studenti, se čeští badatelé spojili s kolegy z Francie, Belgie a USA.

"Američtí kolegové z Univerzity Wake Forest nyní už třetí měsíc úspěšně zkoušejí podávat nemocným preparát, který by měl důsledky poruchy genu a špatného vytváření reninu napravit," dodala Martina Živná.

Své poznatky vědci popisují v posledním čísle odborného časopisu The American Journal of Human Genetics.

Bude možný další výzkum?

"Jednoznačně se tak potvrzuje význam základního lékařského výzkumu: naše studium nejasné genetické poruchy nejenže vedlo k pochopení podstaty jednoho onemocnění, ale současně prohloubilo naše celkové znalosti mechanismu fungování ledvin, regulace krevního tlaku a podobně," shrnul šéf výzkumného týmu Stanislav Kmoch.

"Těžko říct, jestli i v budoucnu u nás bude možné se věnovat podobnému výzkumu. Vládou schválená pravidla preferují laciné patenty bez skutečného významu. Kdo ví, jestli bude ještě možný důkladný výzkum, který by trval pět let," kritizoval na setkání s novináři profesor Elleder.

"Nová pravidla nejhůř zasáhnou Akademii věd, a to není dobře," konstatoval děkan 1. lékařské fakulty Tomáš Zima. "U nás na fakultě se dá čekat mírný pokles prostředků na výzkum, ale tak úspěšné pracoviště, jako je Ústav dědičných metabolických poruch, určitě nezanikne. Měli bychom jej udržet. Pokud se ovšem vládní pravidla nebudou zase nějak měnit k ještě horšímu..."

 

Právě se děje

před 46 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy