Happening vědců: Oběšenec ukazuje budoucnost výzkumu

Josef Tuček
21. 7. 2009 16:30
Akademie věd se brání před finančními škrty, které ji mohou zničit
Figurína oběšeného vědce vyvěšeného z okna jednoho z ústavů Akademie věd ukazuje, jak akademici chápou finanční škrty pro svou instituci.
Figurína oběšeného vědce vyvěšeného z okna jednoho z ústavů Akademie věd ukazuje, jak akademici chápou finanční škrty pro svou instituci. | Foto: Josef Tuček

Praha - Vědecký pracovník Akademie věd nepochopil, že základní výzkum je druhořadý, ba bezvýznamný; bádal pomalu a ke všemu dával přednost kvalitě před kvantitou, takže byl shledán neužitečným a společensky nežádoucím a odsouzen k trestu smrti. Jakákoli diskuse a obhajoba byly předem zakázány - konstatují soudci v maskách jakoby z karnevalu v Benátkách. A vyvěšují z okna figuru oběšence.

Takhle nějak to dopadne s vědou podle pořadatelů happeningu pořádaného v pondělí před budovou Ústavu dějin umění Akademie věd ve staré Praze.

Podobné obavy mají i další vědci, i když ještě happeningy ani demonstrace nepořádali.

Podle vládou schválených plánů se totiž mají ubrat peníze Akademii věd a přidělit jiným, zejména průmyslovým podnikům. Příští rok takto Akademie přijde o miliardu korun, neboli pětinu svého rozpočtu, a v roce 2012 pak o polovinu prostředků.

Poškozujete dobré jméno republiky

Někteří ze dvou či tří set účastníků happeningu si přinesli i ironické transparenty. Na jednom vědci, vyháněni slovy "Hybaj, darmožrouti", odcházejí se svými baňkami a učebnicemi do zahraničí.
Někteří ze dvou či tří set účastníků happeningu si přinesli i ironické transparenty. Na jednom vědci, vyháněni slovy "Hybaj, darmožrouti", odcházejí se svými baňkami a učebnicemi do zahraničí. | Foto: Josef Tuček

Situaci zaznamenal ve své zpravodajské části i špičkový vědecký časopis Nature, který informoval, že Akademie věd se rozhodla od příštího roku zastavit opravy svých budov a zastavit nákupy vědeckého vybavení.

"Šířením nepravdivých informací do zahraničí Akademie věd poškozuje jméno České republiky," reagovala vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace na skutečnost, že časopisu Nature, který čtou vědci v celém světě, poskytl údaje předseda Akademie věd Jiří Drahoš a další uznávaní čeští badatelé.

I na tuto repliku účastníci happeningu reagovali: v rozsudku nad oběšeným vědcem mu za vinu připočetli, že si ještě ke všemu dovolil o svých postojích a názorech informovat veřejnost doma a v zahraničí.

Zhruba v době konání happeningu zasedal senátní výbor pro vědu a vyzval vládu, aby navržený způsob financování vědy přehodnotila.

 

Právě se děje

Další zprávy