Český hvězdář zkoumá daleké planety. Je tam život?

Josef Tuček
8. 11. 2008 18:00
Ivan Hubený převzal nejvyšší české astronomické ocenění
Takto možná vypadá planeta mimo naši sluneční soustavu.
Takto možná vypadá planeta mimo naši sluneční soustavu. | Foto: ESO

Praha - Nově se rozvíjejícím oborem astronomie, starým vlastně teprve třináct let, je studium planet ležících mimo naši Sluneční soustavu, jimž se říká exoplanety. Světově známým odborníkem, který se jimi zabývá, je šedesátiletý Ivan Hubený.

V roce 1986 odešel z tehdejšího Československa do zahraničí. Dnes působí v americkém městě Tucson v Národní optické observatoři a také jako profesor tamní Arizonské univerzity.

Do Česka se ovšem příležitostně vrací. Třeba nyní, aby převzal Nušlovu cenu, nejvyšší ocenění, které uděluje Česká astronomická společnost.

TLUSTY od Hubeného

Ještě před odchodem do zahraničí, když působil v Astronomickém ústavu Akademie věd, vymyslel unikátní program pro modelování atmosfér hvězd a analýzu jejich spekter. Jak nyní v Praze vzpomínal, název TLUSTY pro program vymyslela jeho manželka Jana. Byl to prý dobrý tah: kontrast názvu programu a jména jeho autora Hubeného se prý pracovníkům výpočetního střediska tak líbil, že jeho úkoly propočítávali přednostně.

Astronom Ivan Hubený.
Astronom Ivan Hubený. | Foto: Josef Tuček

Doktor Hubený svůj program stále vylepšuje, takže stále patří k nejlepším svého druhu na světě. A v poslední době jeho autor také modeluje atmosféry na vzdálených exoplanetách.

Astronomové je obvykle nacházejí buď tehdy, když planeta prochází z hlediska pozorovatele na Zemi před svou hvězdou, takže sníží její jasnost. Nebo také jejich existenci vypočítávají podle pohybů hvězd, na které planety působí svou gravitační silou.

Žije tam někdo?

Za třináct let práce objevili astronomové více než tři stovky exoplanet, propočítali jejich dráhy a určili, jaké podmínky zřejmě panují na jejich povrchu.

Nejlépe se pochopitelně hledají exoplanety větší či podobně velké jako Jupiter (největší planeta naší Sluneční soustavy). Nicméně hvězdáři postupně zjišťují i existenci planet menších, podobných naší Zemi.

"Lidé se o ně určitě zajímají hlavně proto, že pokud je ve vesmíru život i mimo naši Zemi, bude pravděpodobně právě na exoplanetách," shrnul Ivan Hubený po převzetí ceny ve své laureátské přednášce, která se stala součástí právě končícího Týdne vědy a techniky.

Jak z jeho přednášky vyplynulo, astronomové vědí o exoplanetách stále více. Mohou dokonce i určit, jak silné větry na nich vanou. Avšak známky mimozemského života na nich zatím neprokázali...

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy