Brusel - Co je v době finanční krize přednější - krátkodobě sanovat ekonomiku, nebo se zaměřit na dlouhodobější plán šetrnějšího zacházení se zdroji?
Na tuto otázku bude hledat odpověď summit Evropské unie, který dnes začíná v Bruselu. Již předem je jisté, že se jednání pořádně protáhnou.
S návrhem Evropské komise, která se snaží prosadit svůj ekologický balíček, totiž většina členských států nesouhlasí - i když každý z jiného důvodu.
Zatímco například Německo nebo Francie se bojí, že úspory skleníkových plynů učiní evropské firmy drahé a nekonkurenceschopné vůči podnikům z Asie a východní Evropy, blok nových členských zemí argumentuje zase tím, že do redukce emisí CO2 investoval už dost a snažit by se měli teď jiní.
S ekologickým balíčkem nesouhlasí ani Česko - vadí mu pravidlo, podle nějž by energetické podniky po roce 2012 musely emisní povolenky nakupovat a nedostávaly jich tak většinu zdarma jako dosud.
Čtěte blog klimatologa Radima Tolasze |
Povolenky pro ČEZ? Malá domů...
Důvod? Česko má totiž ve vypouštění emisí „naspořeno" a poslední tři roky tak české firmy na prodeji nadbytečných povolenek vydělaly několik miliard korun. V případě společnosti ČEZ z většiny vlastněné státem jde tak o „malou domů".
K torpédování ekologických cílů Komise ostatně o víkendu vyzval také kongres ODS, kde premiér Mirek Topolánek, jenž bude od ledna šest měsíců sedmadvacítce šéfovat, obhájil předsednickou funkci.
Francie, dosluhující předsednická země, prozatím navrhuje odsunout úplnou aukci s povolenkami do roku 2016. Bude to Česku stačit?
„Můžeme přistoupit jen na dohodu, která umožní se na ta opatření českému průmyslu a české ekonomice připravit," říká prozatím poněkud tajemně vicepremiér Alexandr Vondra.
Tvrdá jednání věští i předseda EK José Manuel Barroso, který bude v Bruselu návrh „své" komise hájit.
„O tom se vyjednávat nebude," řekl na dotaz novinářů, zda by byl ochoten ustoupit ze tří základních bodů reformy ekologické politiky (snížení emisí, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů, vyšší podíl biopaliv).
„Pro mě to bude nejdůležitější zasedání Evropské rady, kterého jsem se zúčastnil jako předseda Komise. Pro Evropu to bude skutečná zkouška," dodal.
Dobrý byznys s povolenkami ale i tak již zřejmě brzy skončí. Zatímco ještě loni měly české elektrárny, hutě a jiní velcí znečisťovatelé rezervu ve výši deseti milionů tun CO2 k dobru, letos se naopak budou muset lehce uskromnit.
Evropská komise totiž přidělila Česku o poznání méně povolenek než v roce 2007.