Čech dostal významné indické ocenění

ČTK, ven
30. 1. 2006 11:26
Praha/Dillí - Ocenění Padma Bhúšan předal indický prezident českému indologovi Dušanu Zbavitelovi. Jedno z nejvyšších indických občanských vyznamenání se cizincům dává jen zřídka.

Českého vědeckého pracovníka Dušana Zbavitele Indie ocenila za jeho celoživotní přínos literatuře a vzdělání, zejména na poli indologie. Indický prezident Abdul Kalam mu ho udělil v den státního svátku Indie 26. ledna.

O akci informovalo indické velvyslanectví v Praze.

Český indolog je uznávanou kapacitou

Vědecká práce Zbavitele zahrnuje široký záběr bengálské literatury, folklorních a divadelních tradic. Je uznávanou kapacitou v oblasti díla a filozofie Rabíndranátha Thákura a jeho rozbory Thákurových spisů i překlady jeho románů, her, příběhů, poezie, projevů a korespondence jsou velkým přínosem pro šíření básníkových myšlenek mezi českou veřejností.

Objemné antologii Thákurových děl, kterou Zbavitel vydal u příležitosti stého výročí autorova narození, se dostalo neobyčejného uznání. Další tvorba Zbavitele o Indii, ať už knihy, monografie či články, se dotýká dějin, politiky, filozofie, náboženství, literatury, dramatu a poezie.

Napsal dějiny sanskrtské literatury (Průvodce dějinami staroindické literatury, 1996) a vydal sanskrtský slabikář v češtině. Přeložil také úctyhodnou řádku klasických děl ve staroindickém jazyce sanskrtu.

Vynikajícím počinem, za který dostal v roce 2004 Státní cenu za literaturu, byl jeho překlad souboru dávných hinduistických Upanišad ze sanskrtského originálu do češtiny.

Krátký životopis

Dušan Zbavitel se narodil 7. května 1925 v Košicích v tehdejším Československu a vystudoval indologii na Univerzitě Karlově v Praze. Od roku 1954 působil jako vědecký pracovník oddělení Jižní Asie pražského Orientálního ústavu a v roce 1960 se stal jeho vedoucím. Zároveň vyučoval bengálštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Po roce 1968 byl nucen ze zaměstnání odejít vzhledem ke svému nesouhlasu se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Později vyučoval bengálštinu a sanskrt na Jazykové škole v Praze a po roce 1989 přednášel na částečný úvazek sanskrtskou a bengálskou literaturu na Univerzitě Karlově.

 

Právě se děje

Další zprávy