Softwarové pirátství: firmy se vymlouvají na nevědomost

rg
14. 11. 2007 14:30
Vedení firmy si obvykle myslí, že za to není zodpovědné.
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Z analýzy protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance) vyplývá, že většina manažerů a majitelů firem má za to, že nezodpovídají za užívání nelegálního softwaru ve svých firmách.

Tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč říká, že nejčastějším obětním beránkem jsou především pracovníci IT, ale i řadoví zaměstnanci či dodavatelé informační techniky. Mnohdy jsou prý k softwarovému pirátství nepřímo nuceni vedením firmy.

Firmy problém moc neřeší

Podle analýzy vedení společností často nelegální užívání počítačových programů cíleně ignoruje. Někdy jej dokonce podporuje. Například po pracovnících IT chtějí, aby software instalovali do většího množství počítačů, než na jaký byla koupena licence. Hlaváč dodává, že obava ze ztráty zaměstnání obvykle vede k tomu, že pracovníci podlehnou.

Kromě mylného odmítání zodpovědnosti se management dle analýzy BSA nejčastěji vymlouvá na skutečnost, že vzhledem k prioritám samotného podnikání nevybývají na hlídání legálnosti softwaru zdroje.

Dále manageři například tvrdí, že nestihli pořídit další licence anebo že o černých programech neměli tušení. Argumentují též vysokou cenou licencí nebo opomenutím odinstalování testovacích verzí.

Zodpovědnost se nedá přehlížet

Hlaváč ale říká, že zodpovědnosti za porušování autorských práv v případě počítačových programů se vedení společnosti vyhnout nemůže. Problém s tímto druhem pirátství vyplývá i z nechuti firem pohlížet na software jako na plnohodnotnou součást majetku.

V září získala BSA rekordní mimosoudní vyrovnání v hodnotě dvou a půl milionu eur. Zaplatila je nejmenovaná společnost kvůli přestupku, o němž její vedení údajně nevědělo. Částka se rozdělila mezi softwarové firmy Adobe, Autodesk, Avid a Microsoft.

Souvislosti:

 

Právě se děje

před 55 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy