Snížení softwarového pirátství přinese miliardy

Red eko
23. 1. 2008 14:25
HDP by posílil o 7,9 miliardy korun
Foto: VISA

Praha - Kdyby se firmám v Česku podařilo snížit softwarové pirátství o 10 procent během příštích čtyř let, dočkaly by se společnosti v oboru finančních příjmů vyšších o 5,6 miliardy korun. Zároveň by to pomohlo vytvořit téměř 1200 pracovních míst. HDP by posílil o 7,9 miliardy korun.

Uvádí to nová studie protipirátské aliance BSA, kterou zveřejnily FinančníNoviny.cz

Bez snížení míry softwarové kriminality bude sektor informačních technologií podle studie v roce 2011 poskytovat 89.737 pracovních míst, do ekonomiky díky výdajům za IT přibude 100 miliard korun a stát na daních vybere 75 miliard korun.

V současnosti je v Česku zhruba 39 procent softwaru instalovaného v počítačích nelegální. V posledních letech v tuzemsku míra pirátství klesá o jeden procentní bod ročně. Nelegální software se nejčastěji vyskytuje v malých a středně velkých firmách a domácnostech. V zemích EU je průměrná míra softwarového pirátství 36 procent.

Analytici společnosti IDC zjistili, že na každý dolar vynaložený za legální software připadá 1,25 dolaru vynaložená na související služby - například instalaci softwaru, nebo školení uživatelů. Většinu z takto vynaložených peněz utrží tuzemské softwarové společnosti či distributoři.

Nejčastěji se nelegálně užívají kancelářské balíky Microsoft Office, operační systém Windows a dále antivirové programy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy