Praha - Topolánek mění svou rétoriku vůči Evropské unii. Jeho kritika se stala konstruktivní, snaží se o rozumné politické návrhy.
Nejvíce proevropsky naladěných občanů loni volilo občanské demokraty, i když ODS spolu s komunisty Evropskou unii odsuzovala nejvíc. Během dvanácti měsíců se ukázalo, že důvěra voličů byla oprávněná. Občanští demokraté vstoupili do vlády a přinejmenším jejich "evropský" slovník se výrazně změnil.
ODS neopustila pozice liberální ekonomie, kdy si každý stát může snižovat daně, jak chce. Prosazuje i nadále zájmy České republiky v evropském prostoru. Není však už řeč o "podvodu" nebo "diktátu" Evropské unie, ani "odmítnutí" euroústavy, prosazované osou Berlín-Paříž.
Místo toho se ve stejných záležitostech mluví o tom, že "demokratické vlády musí mít možnost volit vlastní postupy s ohledem na specifické domácí podmínky", že "zemím jako Německo můžeme nějakým způsobem vyjít vstříc", že "uděláme všechno proto, abychom došli ke shodě".
Společně jsme silní
Diplomaté mluví jinak než opoziční politici. Ve výrocích občanských demokratů však je víc než odmítání skryté za opatrná slova.
"Evropskou unii mám rád," řekl neoficiálně jeden z vládních politiků. Vládní strategie očividně počítá s tím, že dobrý vztah k Unii musí zůstat nutnou součástí české zahraniční politiky i s tím, že ji středně velká země jako Česko může ovlivnit jen v menší míře.
Jednotná Evropa je nezbytná pro energetickou bezpečnost země, zní teze vicepremiéra Alexandra Vondry. Zastával ji ještě před vstupem do vlády a ODS, dnes patří ke klíčovým motivům české diplomacie.
Tento motiv se ještě v širším výkladu objevuje v debatě o amerických radarech. I když například německá i francouzská vláda plán na postavení radarů kritizují, pro premiéra Mirka Topolánka je českým příspěvkem k budoucí bezpečnosti Evropy.
"Podíl na protiraketové obraně pomáhá naplňovat jeden ze dvou základních cílů původního Společenství uhlí a oceli, jehož padesátileté výročí jsme nedávno oslavili, a to zajištění míru a bezpečí," řekl Topolánek. Jeho úvahy o tom, že bez vůle k obraně hrozí evropské civilizaci zánik, získaly ohlas v cizích médiích.
Neztratit slovo
Vondra společně s vyjednavačem o euroústavě Janem Zahradilem připouštějí novou ústavní smlouvu, které se však neříká ústava. Za její klíčový bod považují stejně jako západoevropští politici nové rozdělení hlasů při rozhodování v Evropské radě.
Jde o to, že Česko si má udržet vážnost země střední velikosti, která by se při hlasování v radě EU nestala jen jedním z dvaceti malých států, k nerozeznání od Malty nebo Estonska, jejichž hlasy slouží jen jako doplněk k dohodě Německa, Francie, Velké Británie a Itálie.
Je charakteristické, že své názory neprezentují před českou veřejností. Nejvíc ze své strategie Vondra prozradil polskému deníku Gazeta Wyborcza: "Češi by chtěli změnit systém rozdělování hlasů v radě Evropské unie. V návrhu evropské ústavy stojí, že rozhoduje dvojitá většina, to znamená, že musí souhlasit nejméně 15 zemí reprezentujících 65 procent občanů EU. Vondra řekl, že to není spravedlivé ani demokratické pravidlo, protože favorizuje velké země. Proto Praha podporuje polský záměr, aby se při rozhodování namísto počtu obyvatel brala v úvahu druhá odmocnina tohoto počtu," stojí v deníku.
Polský nesmiřitelný postoj je považován za hlavní nebezpečí pro dohodu o nové verzi evropské ústavy. Tamní novinář proto oceňuje, že český přátelský postoj uchrání radikální Poláky před izolací. Zároveň si však po rozhovoru s Vondrou uvědomuje, že "Češi nebudou za Varšavu krvácet" a že se pustí do samostatného vyjednávání s předsednickou zemí Unie Německem.
Všimněte si změny postoje ODS v následujících citacích
2006 Odmítáme!
Mirek Topolánek
"Pro mě se evropská ústava stala mrtvá a myslím si, že její oživování nic nepřinese."
"Pokud jde o DPH - to je největší podvod, který je v Evropské unii. Dokázal bych si představit, že by byl stanoven nějaký práh DPH, ale jako nejvyšší hodnota, nikoliv nejnižší. U přímých daní naprosto vylučuji, že by se měl někdo podřizovat nějakému diktátu Evropské unie."
Jan Zahradil
"Ne, naše cesta do Evropy opravdu nevede přes Německo, nevede ani přes Francii. Nové členské země včetně ČR se mohou stát zdrojem nové hospodářské dynamiky uvnitř EU, mohou se stát novým evropským motorem. Musí však mít odvahu formulovat vlastní evropskou politiku, přijít s novým evropským paradigmatem, které bude lépe vyhovovat 21. století."
"Přijetí evropské "ústavy" je pro ČR ve všech ohledech nevýhodné, protože zhoršuje naše postavení v EU oproti stávajícímu stavu. Proto je třeba tento smluvní dokument odmítnout."
Alexandr Vondra
K závislosti Evropy na ruském plynu a ropě: "Když nebude Ústava ještě pět let, nic se nestane. Když ale přestanou dodávky energií, máme vážný problém."
2007 Těžké se dohodnout
Mirek Topolánek
"Pokud máme uskutečnit nutné reformy, musí mít demokratické vlády možnost volit vlastní postupy s ohledem na specifické domácí podmínky. Chápu, že pro vlády některých zemí, které narážejí na zuřivý iracionální odpor při jakékoli liberalizační snaze, by možná bylo pohodlnější přesunout odpovědnost za změny v sociální či rozpočtové politice na Brusel."
"Potřebujeme Evropu, která vytvoří společný rámec naší svobody, vymezí základní pravidla, ale ponechá na svých členech, jakou míru politické integrace si zvolí. Tím však rozhodně nemám na mysli tzv. vícerychlostní Evropu, kdy by skupina států postupovala v integraci hlouběji, ale zároveň by přímo nebo nepřímo nutila "opozdilce", aby se k jádru přidali, jinak zůstanou periferními členy druhé kategorie."
Jan Zahradil
O plánech na novou verzi euroústavy: "Nicméně některé státy pocítily potřebu přerozdělit mocenské poměry, jako třeba Německo. Můžeme jim nějakým způsobem vyjít vstříc, ale ne za každou cenu a ne tak, aby nás to poškodilo. A protože jsem realista, uvědomuji si, že nová smlouva bude."
O obsahu nové euroústavy: "Pokud to bude pouze technické vylepšení stávajícího stavu, tak by to mohlo jít jen parlamentní cestou. Když to bude něco většího, co zásadně změní poměry v Evropské unii, tak si to těžko lze představit bez referenda."
Alexandr Vondra
K debatě o nové verzi euroústavy: "Uděláme všechno proto, abychom došli ke shodě. Ale nebude to jednoduché."
O rozhodování v radě EU: "V době vyjednávání euroústavy každá země dostala něco za souhlas s dvojí většinou. My jsme nedostali nic."
Poznámka: Byly použity citace z ČTK, týdeníku Ekonom, deníků Mf Dnes, Die Welt a Gazeta wyborcza