Týden poté, co začal platit na silnicích bodový systém a policisté dávají výrazně vyšší pokuty za přestupky, zahynulo při dopravních nehodách pět lidí. Přitom jen za poslední červnový den, kdy nové předpisy ještě neplatily, zemřeli čtyři lidé.
Pokud by se tento trend udržel, prokázal by se předpoklad ministerstva dopravy, že přísnější pravidla přinesou i méně nehod a méně mrtvých.
Infobox
V SOUVISLOSTECH
- Jen dva dny platí nový bodový systém a předseda vlády Jiří Paroubek už plánuje změnu. Chtěl by také vyhlásit "amnestii" potrestaným řidičům. Premiér chce amnestii pro řidiče - ČTĚTE ZDE
NOVÁ PRAVIDLA
- Vyšší pokuty, trestné body, větší pravomoci policie. Od července začala na silnicích dopravní revoluce. SPECIÁL ČTĚTE ZDE
Během šesti prázdninových dní zahynulo při dopravních nehodách pět lidí. Před rokem to bylo 28 osob. "Počet usmrcených se podařilo snížit o 82 procent," upozornil Jan Kněžínek z odboru agend řidičů ministerstva dopravy.
Odborníci, kteří se věnují bezpečnosti provozu, ovšem upozorňují, že na hodnocení bodového systému je zatím brzy.
Od počátku července policie zaznamenala zatím dva dny, kdy nezahynul žádný člověk - v úterý 4. července a ve středu 5. července.
Havárií ubylo, opilí motoristé ovšem nezmizeli
Od července se také výrazně snížit počet haváriií. Policie šetřila o 836 nehod méně než ve stejném období vloni.
Zatím se za prvních šest červencových dní stalo v průměru 322 nehod denně, celkem 1931. Vloni to bylo v průměru 461 havárií každý den.
Například na Liberecku se nestala během druhého červencového svátku jediná nehoda. "Celý den bez nehody nepamatujeme již dlouho. Průměrně jich bývá kolem deseti," řekl podle ČTK liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
"Určitě se projevil také nový zákon o silničním provozu," dodala Suchánková.
Před rokem se v prvních letních dnech zranilo při nehodách 671 lidí, letos je zraněných 422.
Ani hrozba až padesátitisícové pokuty nebo dokonce vězení ovšem neodradí některé motoristy, aby před jízdou pili alkohol.
Policisté od počátku července zjistili alkohol u 117 řidičů, což je bezmála dvacet motoristů denně.
Pokuty rozdávají také strážníci
Od července se rozšířily pravomoci městských strážníků, kteří už například pokutovat za rychlou jízdu.
Někteří řidiči si stžují, že strážníci jsou mnohem přísnější než policisté a rozdávají pokuty i za nepatrné porušení předpisů. MF Dnes uvedla, že například v Brně měli strážníci na ulici, kde je povolena šedesátka, nastaven radar tak, aby zaznamenal auto už při rychlosti 62 kilometrů v hodině.
Za překročení rychlosti o méně než dvacet kilometrů v obci je pokuta tisíc korun a dva trestné body.
Mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák ovšem uvedl, že strážníci mají obvykle radary nastaveny s desetiprocentní tolerancí.
"Lovci řidičů jsme se nestali," říká Novák. "Na druhou stranu jsou povolené rychlosti jasně dané zákonem."
Jen za první tři červencové dni pokutovali strážníci v Brně asi padesát řidičů za rychlou jízdu, přičemž nejvíce - 29 - jich bylo 1. července, kdy přísnější pokuty začaly platit.
Nejvíce překročil rychlost řidič o 26 kilometrů v hodině. Strážníci mu naměřili 86 kilometrů na přechodu, kde stojí pomníček na památku chodce, kterého zde srazilo auto.
Strážníci ale už například zjistili čtyři motoristy, kteří neměli řidičský průkaz, anebo jednoho opilého řidiče. Všechny tyto případy předali k řešení státní policii.
Za jízdu bez řidičského průkazy a pod vlivem alkoholu hrozí podobné tresty: pokuta až 50 tisíc korun nebo i vězení a sedm trestných bodů.