Několik společností se kvůli rostoucím cenám paliv a australské závislosti na uhlí snaží najít zdroj zelené energie v horku skály, jejíž teplota se pohybuje až do 300 stupňů Celsia. (GRAFIKU SI PROHLÉDNÉTE POD ČLÁNKEM)
Kombinace daru přírody, vládní podpory a podnikatelského ducha možná pomůže Austrálii k výrobě elektřiny ze skal, o nichž se říká, že z nich lze získat daleko víc než z australských ropných nebo uhelných rezerv.
Jak se energie ze skal vyrábí, ČTĚTE ZDE.
Díky povzbudivým výsledkům by mohla po pěti letech vrtání již na začátku roku 2006 společnost Geodynamics, průkopník v tomto výzkumu, rozhodnout o investici do výstavby první elektrárny.
Dar v podobě anomálie
"Je to nejlepší místo na světě, geologická anomálie," řekl generální ředitel společnosti Geodynamics Bertus de Graaf. "Je opravdu podivuhodné, jak se tu sešly prvky jako teplota, tektonika a izolace skály."
Společnost Geodynamics dokončila 4,5 kilometrů dlouhé vrty Habanerských pramenů pojmenovaných po nejpálivějším druhu papriky na světě a nyní testuje geotermální úroveň okolních skal, aby určila prokázanou úroveň rezerv.
"Matka příroda k nám byla laskavá. Austrálie by se mohla díky této geologické anomálii stát během několika let světovou jedničkou ve výrobě energie z geotermálních zdrojů," říká Peter Reid, výkonný ředitel další společnosti provádějící průzkum.
"Lidé v Evropě již začali s vytvářením pilotních projektů, avšak ty zatím zůsávají v akademické rovině. Spojené státy, Filipíny, Island, Nový Zéĺand a Japonsko již vyrábějí určité množství elektřiny z geotermálních zdrojů. Jejich systém ale využívá přirozeně se objevující páry z podzemních pramenů, a ne technologii suché skály, kterou vyvíjejí Australané."
Levnější než vítr, spolehlivější než Slunce
Geotermální energie z horké suché skály je podle analytiků jednou z největších nadějí pro ekologickou výrobu energie. Může nabídnout větší množství energie při levnější ceně, než jakou nabízí větrná a sluneční energie, a to kdykoli, ve dne i v noci.
"Jsou to zdroje dostatečné na to, aby vyráběly významné množství energie," říká Peter Reid. "Pokud to trh dovolí, budeme mít jednoho dne elektrárny, které budou dodávat výkon víc než tisíc megawattů, což takřka odpovídá celkové spotřebě v jižní Austrálii.