Astronauti připojili k vesmírné stanici novou laboratoř

Josef Tuček
4. 6. 2008 8:30
Raketoplán úspěšně pokračuje ve své misi
Pomocí systému robotických ramen přenášejí astronauti japonskou laboratoř z nákladového prostpru raketoplánu k vesmírné stanici.
Pomocí systému robotických ramen přenášejí astronauti japonskou laboratoř z nákladového prostpru raketoplánu k vesmírné stanici. | Foto: Reuters

Mys Canaveral - Posádka amerického raketoplánu Discovery, připojeného od pondělního večera k Mezinárodní vesmírné stanici ISS zhruba 400 kilometrů nad Zemí, namontovala v noci na středu ke stanici hlavní část japonské laboratoře, kterou kosmický letoun dopravil do vesmíru.

Raketoplán odstartoval z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v sobotu. Jeho dlouho plánovaným hlavním úkolem bylo dopravit na Mezinárodní kosmickou stanici ISS další část japonské laboratoře.

Japonská Naděje

První část japonské laboratoře nazvané Kibo (Naděje) vynesl na vesmírnou stanici v březnu raketoplán Endeavour. Tehdy astronauti k ISS přimontovali skladovací přetlakovou místnost o velikosti malého automobilu.

Nyní k ní přibyl velký modul o velikosti autobusu s vlastním laboratorním pracovištěm a robotickým ramenem vně laboratoře. V dubnu příštího roku sem pak raketoplán dopraví zbývající součásti, včetně druhého robotického ramena a vnější plošiny pro upevnění přístrojů, které budou vystaveny přímému působení vesmíru.

Součásti japonské kosmické laboratoře Kibo se připravují k letu do vesmíru v montážní hale Kennedyho vesmírného střediska.
Součásti japonské kosmické laboratoře Kibo se připravují k letu do vesmíru v montážní hale Kennedyho vesmírného střediska. | Foto: Josef Tuček
Podrobněji o Kibo čtěte:
Japonská laboratoř míří do kosmu. Větší než evropská

Instalatérské práce

Dalším, neméně důležitým zadáním, které astronauti měli, bylo dodat tříčlenné posádce na vesmírnou stanici součástky pro opravu porouchané toalety.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS se obvykle pohybuje ve výšce 350 až 400 km nad Zemí. Pohled z raketoplánu.
Mezinárodní vesmírná stanice ISS se obvykle pohybuje ve výšce 350 až 400 km nad Zemí. Pohled z raketoplánu. | Foto: NASA

Toaleta je umístěna v ruském modulu Zvězda. Kvůli stavu beztíže musí být vybavena dobrým odsáváním odpadů, které nesmějí volně odplout do obytných prostorů. Zatímco okruh odvádějící pevné odpady fungoval dobře, navazující okruh pro tekuté odpady se porouchal.

Obyvatelé stanice k toaletě připojili náhradní plastové vaky. "Vždy po třech spláchnutích je třeba, aby dva členové posádky upravovali toto zařízení po dobu deseti minut," popsal složitosti improvizované obsluhy sociálního zařízení Kirk Shireman z pozemního řídicího střediska v tiskové zprávě americké vesmírné agentury NASA.

Třináctikilogramové náhradní čerpadlo z Ruska by mělo problémy na řadu dalších let odstranit.

Tři výstupy do kosmu

Nakládání čerpadla pro kosmickou toaletu do raketoplánu Discovery.
Nakládání čerpadla pro kosmickou toaletu do raketoplánu Discovery. | Foto: NASA

Součástí mise raketoplánu Discovery po připojení k vesmírné stanici jsou i tři výstupy do kosmického prostoru. Při prvním, v trvání šest a tři čtvrtě hodiny, astronauti mimo jiné připravili podmínky pro namontování japonské laboratoře.

Jeden astronaut z raketoplánu, Gregory Chamitoff, na vesmírné stanici zůstane, a místo něj se po třech měsících pobytu v kosmu vrátí astronaut Garrett Reisman. V pobytu na stanici budou pokračovat ruští kosmonauti Sergej Volkov a Oleg Kononěnko.

Celkově má mise raketoplánu trvat patnáct letových dnů.

O evropské účasti v projektu Mezinárodní kosmické stanice čtěte:

 

Právě se děje

Další zprávy