Boston - Americkým vyšetřovatelům pomáhají při výsleších v zajateckém táboře na vojenské základně Guantánamo i psychologové. A jejich kolegové se nedokáží shodnout, zda je to etické.
Už před dvěma lety odsoudilo profesní sdružení - Americká psychologická asociace - jakýkoliv podíl svých členů na mučení a krutém či ponižujícím zacházení s údajnými teroristy.
Etická komise této asociace tehdy mezi mučení výslovně zařadila sexuální obtěžování a polévání ležících vězňů vodou přes hlavu. Při takzvaném waterboardingu se vyšetřovaný dusí, má pocit, že okamžitě umře a zmocňuje se ho zvířecí strach.
Na nynějším výročním zasedání asociace psychologů v Bostonu však někteří účastníci zdůraznili, že to nestačí.
Kritizovali, že psychologové stále smějí radit vyšetřovatelům při jiných příležitostech, jako je držení vězňů v naprosté izolaci nebo znemožnění jejich spánku. Organizace spojených národů sice i tyto metody považuje za mučení, avšak Spojené státy je používají.
Rozhodnutí odloženo
Jak popisuje populárně-vědecký časopis New Scientist, část účastníků bostonského zasedání přítomnost psychologů při takovémto výslechu obhajovala a soudila, že jejich dohled jej pomůže učinit přijatelnějším.
Asi čtyři sta odborníků naopak oznámilo, že na protest nebudou platit členské příspěvky do té doby, dokud asociace nezakáže svým členům účast na jakémkoliv mučení. Část stoupenců tohoto zákazu navíc přišla na výroční zasedání v oranžovém vězeňském oblečení.
Asociace psychologů řešení problému nakonec odložila. Její vedení však slíbilo, že v blízké době připraví hlasování o tom, jestli bude členům zakázána práce tam, kde se porušuje mezinárodní právo, jako třeba právě ve zmíněném Guantánamu.
Jiná profesní sdružení - Americká asociace lékařů a Americká asociace psychiatrů - již dříve přijala usnesení, v nichž účast svých členů na mučení zakazují.
Čtěte také:
Na Guantánamu se mučí Bee Gees nebo Metallicou
Američtí vědci se těší na nového prezidenta