Živě z Ameriky: Jak se vědci těší na nového prezidenta

Josef Tuček
15. 2. 2008 2:22
Chtějí, aby vědu podpořil více než George W. Bush
Biomedicínský výzkum dnes nabízí možnosti jako nikdy dříve.
Biomedicínský výzkum dnes nabízí možnosti jako nikdy dříve. | Foto: JRC

Boston /Od našeho zpravodaje/ - "Věříme, že administrativa příštího prezidenta zlepší vztahy vlády s vědci," uvedl na výročním zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) její prezident David Baltimore.

AAAS je největší vědecká asociace na světě, sdružuje odborné organizace ze všech odvětví americké vědy a spolupracuje s vědci v zahraničí.

"Výzkumníci, kteří pracují pro americké vládní organizace, bývají někdy tlačeni, aby ze svých veřejných vystoupení vynechali poznatky, které neladí s vládní politikou," postěžoval si profesor Baltimore při setkání s novináři. Jak uvedl, vědcům se to stává, zejména když zastávají názor, že globální změna klimatu je velkým nebezpečím pro lidstvo.

"Takové cenzurní zásahy jsme tu v minulých letech neměli," trpce poznamenal předseda vědecké asociace.

Zhoršení vztahů mezi prezidentským úřadem a asociací, která také vydává nejvýznamnější vědecký časopis na světě Science, naznačuje i fakt, že prezidenti George Bush starší a Bill Clinton v minulosti přišli promluvit na výroční zasedání AAAS. George W. Bush během svých dvou funkčních období nepřišel nikdy.

Zločinně malá podpora

Sedmdesátiletý David Baltimore je nositelem Nobelovy ceny za medicínu z roku 1975. V minulých letech byl také rektorem (Američané říkají prezidentem) prestižního Kalifornského technologického institutu.

David Baltimore, nositel Nobelovy ceny za medicínu a prezident AAAS, kritizoval, že Bushova vláda nepodporuje medicínský výzkum..
David Baltimore, nositel Nobelovy ceny za medicínu a prezident AAAS, kritizoval, že Bushova vláda nepodporuje medicínský výzkum.. | Foto: AAAS

Na konferenci rovněž kritizoval, že vláda prezidenta George W. Bushe snižuje podporu biologickému výzkumu.

"Je zločinné," uvedl doslova, "že v době, kdy biomedicínský výzkum nabízí pokrok jako nikdy v historii, vláda mu dává méně peněz."

Příkladem je Národní zdravotní ústav, což je státní organizace pro financování medicínských výzkumů. Vládní návrh rozpočtu na rok 2009 je oproti rozpočtu z roku 2004 v reálném vyjádření o 13 procent nižší, vyčíslil Baltimore.

Důvodem jsou emotivní výhrady prezidenta Bushe vůči těm směrům bádání, které dnes nejvíce slibují vědecký pokrok, tedy především využití léčivých buněk z lidských zárodků. Tyto výzkumy Bush nedovolil podporovat z vládních peněz.

"Prezident musí věřit, že je nesmrtelný, anebo zcela v božích rukou, když může dopustit zdecimování jednoho z klenotů americké vědy," řekl Baltimore o snižování rozpočtu Národního zdravotního ústavu.

Jakou vědu chtějí kandidáti na prezidenta?

V rozhovoru s novináři se však David Baltimore vyhnul otázkám na to, kterého prezidentského kandidáta podporuje.

"V současném kole prezidentské kampaně bohužel hrály otázky vědy a nových technologií jen minimální úlohu," řekl. "AAAS se proto spojila s dalšími organizacemi a budeme vyzývat kandidáty, aby odpověděli na to, jak si představují vědní politiku své vlády. Tedy jestli legislativně osvobodí biomedicínský výzkum, zda a jak budou podporovat výzkum nových zdrojů energie nezávislé na fosilních palivech, a podobně."

Junior: upravený VW Passat nebude mít člověka za volantem. Řídit jej bude počítač.
Junior: upravený VW Passat nebude mít člověka za volantem. Řídit jej bude počítač. | Foto: Stanford University
Čtěte také:
Od hledání datla po automatické auto: věda na konferenci AAAS v roce 2007
 

Právě se děje

Další zprávy