Washington - Oscarový sci-fi film Gravitace není takovou fikcí, jakou se na první pohled může zdát.
V průběhu posledního půlstoletí totiž lidé na oběžné dráze skutečně zanechali stovky tisíc kusů vesmírného smetí, které je teď ohrožuje.
Jedná se o odhozené části raketových motorů, nefunkční satelity a nejrůznější ztracené součástky, jež kolem naší planety obíhají rychlostí převyšující kulku vystřelenou ze samopalu.
Pro představu: předmět o průměru 1,5 centimetru může podle NASA v rychlosti přes 27 000 kilometrů za hodinu napáchat stejnou škodu jako bowlingová koule vymrštěná rychlostí 480 kilometrů v hodině.
Američané proto ve spěchu vyvíjejí ochranu, která umožní satelity a další kosmická zařízení včas odklonit. V příštích týdnech by mělo letectvo ve finálovém kole několikaletého výběrového řízení vybrat ze dvou finalistů - vojensko-technologických gigantů Lockheed Martin a Raytheon.
Dosavadní štít byl odstaven
Od 60. let minulého století až do loňského roku plnil funkci včasného varování systém nazývaný Vesmírná hradba (Space Fence). Ten už ale dosloužil, a tak je třeba vyvinout jeho nástupce - Vesmírnou hradbu druhé generace.
Princip bude stejný - půjde o sofistikovaný a komplexní systém vysokofrekvenčního radarového pokrytí oběžné dráhy, jenž bude schopen vypočítávat dráhy (případně jejich blížící se změny) dostatečně dopředu tak, aby bylo možné zabránit riziku srážky.
Nemůžete se bránit proti něčemu, když nevíte, že to tam je.
"Je to naprosto nezbytné. Jde o základní úroveň obrany. Nemůžete se bránit proti něčemu, když nevíte, že to tam je, a my s našimi vojenskými vesmírnými programy nechceme hrát ruskou ruletu," vysvětlil listu The Washington Post Todd Harrison z výzkumného Centra pro obranné a rozpočtové analýzy.
Ochrana pro celý svět
Stejného názoru je i viceprezident společnosti Lockheed Martin Steve Bruce. "Jsme přesvědčeni, že Vesmírná hradba není stěžejní jenom pro naši zemi, ale i pro celý svět. Pokud nebudeme schopni zajistit zdárné fungování vesmírných zařízení, zasáhne to velmi vážně naši ekonomiku, nemluvě o národní bezpečnosti," míní.
Radarová základna bude vybudována na Marshallových ostrovech, přičemž se uvažuje o vybudování ještě další v západní Austrálii.
V současné době jsou Američané na oběžné dráze schopni sledovat na 20 tisíc vesmírných objektů. Nový systém by jich ale měl zachytit až desetinásobně víc, včetně těch o velikosti golfového míče.