Jméno publicisty a spisovatele Miloše Doležala bylo dvě desítky let spojeno s rozhlasovou stanicí Vltava. Je autorem dokumentů o nacistické totalitě i komunistickém teroru. Čtenáře zaujal především knihami o osudu kněze Josefa Toufara, umučeného počátkem 50. let komunistickým režimem. Podcast Na cestě, kterým mapuje dramatickou českou minulost, je pro něho další možností, jak oživovat nejnovější dějiny Česka i střední Evropy.
3 otázky pro Miloše Doležala, moderátora podcastu Na cestě
Proč právě "Na cestě"?
Pokud si dobře pamatuji, název vzešel z nápadu šéfredaktora Aktuálně.cz Josefa Pazderky a editora Josefa Greše. Cesta nejen jako směr dopředu, někam k cíli, ale v tomto případě také jako návrat do minulosti; cesta jako obcházení i bloumání v nedávných událostech a obhlížení "terénu" paměti.
Které díly vám v paměti zůstávají nejvýrazněji?
Setkání s Rudolfem Vrbou, který v roce 1944 utekl se svým druhem jako mladý kluk z osvětimského vyhlazovacího tábora. Setkání s Otokarem Černým, pilotem RAF, který utekl z nacistického i komunistického kriminálu. A se zdravotní sestrou, která se v únoru 1950 účastnila operace ubitého číhošťského faráře Josefa Toufara.
Zažil jste při přípravě podcastu něco překvapivého?
Udiven jsem stále z toho, jak jsou některé výpovědi dávno zemřelých pamětníků i po letech svěží a vášnivé. Každá příprava nového dílu se tak pro mne stává dušičkovým setkáním. Doslova. Ten vyprávějící už na Zemi řadu let není, a přece jako by svým hlasem svědčil. A hlasem ručil za své postoje.
Podcast Na cestě můžete poslouchat na platformách Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, SoundCloud nebo Spreaker. Nebo si přečtěte články, které se jednotlivým dílům věnují.