Aerolinky zaplatí za emise. Letenky budou dražší

bh
27. 5. 2008 16:05
Platby za emise prodraží létání
Foto: General Electric

Brusel - Letecké společnosti budou muset začít šetřit. Od roku 2012 je totiž čeká postupný přechod na emisní povolenky, a zplodiny z motorů tak již nebudou zadarmo.

Doposud přitom byly aerolinky jediným velkým znečišťovatelem životního prostředí, který se na obchodování s emisemi oxidu uhličitého nepodílel.

Odpovídající doplnění stávající směrnice v úterý odsouhlasil klíčový výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu. Členské státy s tímto pravidlem již souhlasily. 

Aerolinky si ale mohou oddychnout: první úspory je čekají nejdříve za pět let. Zpočátku totiž bude naprostá většina povolenek vydávána zdarma, a to na základě průměrných emisí leteckého průmyslu v letech 2004-2006.

Teprve od roku 2020 by měli provozovatelé letadel platit za veškeré emise, které vypustí.

Evropská komise očekává, že tak vytvoří tlak na výrobce letadel a leteckých motorů, aby snížili zátěž na životní prostředí.

Podle studie poradenské společnosti Ernst&Young klesnou aerolinkám tržby do roku 2022 v důsledku zvýšených nákladů o zhruba 40 miliard eur.

Povolenky jsou zatím zdarma, ovšem ne nadlouho. Podle EU by se po roce 2020 měly plně obchodovat.
Povolenky jsou zatím zdarma, ovšem ne nadlouho. Podle EU by se po roce 2020 měly plně obchodovat. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Do Ameriky o tisícikorunu dráž

Za předpokladu, že cena jedné tuny CO2 na evropské burze bude 30 eur, tedy zhruba stejně jako nyní, by to znamenalo prodražení letenky do většiny evropských destinací v přepočtu o 250 korun.

"Zvláště největší znečišťovatelé by měli platit. Zpáteční let z Franfurtu na Mallorku se prodraží o šest euro," řekl zpravodaj návrhu Peter Liese.

Letenky za oceán by pak po roce 2020 podle studie Evropské komise mohly stoupnout asi o tisícikorunu.

Neblahé dopady nových pravidel věští i předseda výboru pro životní prostředí EP Miroslav Ouzký. "Určitě to ovlivní cenu přepravy a konkurenceschopnost evropských letišť," řekl Aktuálně.cz. "Nevěřím, že by to nějak přispělo ke zlepšení klimatu," dodal.

Čtěte více: Za nebe čistější. EU chce ekologičtější letadla

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy