Adviser puts EUR 2.8bn price tag on Prague Airport

Aktuálně.cz economic reporters
3. 6. 2008 10:20
Ministers approved a direct sale of the airport
Foto: Ondřej Besperát

Prague - The cabinet may get EUR 2.4-2.8 billion (CZK 60.5-70.6 billion) if it sells its 100% stake in the Prague Airport directly to a new owner, a study by Credit Suisse, which has drafted a financial analysis on the privatisation for the cabinet, has shown.

Ministers approved Monday a direct sale of the airport to a strategic investor. They also empowered Finance Minister Miroslav Kalousek to start choosing the chief adviser on the privatisation.

The Credit Suisse study says the airport should be privatised by end-March 2009.

Direct sale best

Experts said a direct sale was the most advantageous. If the airport were sold only through the stock exchange, its value would decrease by about 40% - to EUR 1.3-1.5 billion.

But Kalousek hopes the state will get more. Several weeks ago, he told the E15 weekly he expected bids topping CZK 100 billion. "If the price is lower than CZK 100 billion, I will recommend to the cabinet not to sell," he said.

Buyer unknown

Many foreign investors interested in Prague's largest airport are probably forming consortia. Names mentioned in this context include Hochtief, Fraport corporation, Macquarie, and BAA.

All these companies have experience running big airports. Germany's Hochtief AirPort co-owns the Budapest, Hamburg, Düsseldorf and Sydney airports. BAA runs London Heathrow, Edinburgh, and Aberdeen.

Some of the potential bidders are expected to team up with a strong Czech financial group for the bidding - such as Penta Investments or PPF Investments. Both have suggested they are interested in the airport.

The Prague Airport ended 2007 with profits worth CZK 1.11 billion. It cleared almost 12.5 million passengers.

Adapted and republished by the Prague Daily Monitor

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy