reklama

Číňané se dočkali, nový iPad míří i do jejich obchodů

11. 7. 2012 10:01

Zatímco ve světě se tablet prodává již čtyři měsíce, Číňané museli čekat. Nebo kupovat pašované zboží

Nový iPad Nový iPad | Foto: Apple

San Francisco - Nový iPad od Applu se začne prodávat i v Číně - více než čtyři měsíce poté, co americká firma svůj tablet představila ve světě. Jak zástupci firmy oznámili, novinka bude v zemi k dostání od 20. července. Cena zařízení by se měla pohybovat od 499 do 829 dolarů (10 328 až 17 160 Kč).

K posunu došlo díky tomu, že se podařilo vyřešit spor o používání názvu „iPad". O ten se společnost dohadovala s místním podnikem Proview Technology, který tvrdil, že práva na tuto značku připadají v Číně od roku 2000 jemu. Apple nakonec skupině slíbil zaplatit 60 milionů dolarů, čímž soudní řízení skončilo.

Zájem o čínské zákazníky má Apple především proto, že se nyní po USA jedná o jeho druhý největší trh, který má navíc stále potenciál růstu. BBC také připomíná, že v Číně je po tabletu už od jara obrovská poptávka.

  • Nový iPad představil v San Franciscu šéf Apple Tim Cook. "Všichni se ptali, kdo přijde s produktem, který bude lepší než iPad 2. Už se ptát nemusíte - jsme to my," řekl.
  • Nový iPad nabízí Retina display s rozlišením, které ještě na tabletu nebylo: 2048 x 1536 pixelů. To je víc, než má s 1920 x 1080 například HD televize.
  • Vyšší rozlišení znamená jemnější obraz. Uživatel by neměl jednotlivé pixely rozeznat už ze vzdálenosti 15 palců (cca 38 cm), chlubí se Apple. Také podání barev má být o 44 procent sytější než u iPadu 2.
  • Nový iPad pohání dvoujádrový procesor A5X vybavený čtyřmi grafickými jádry. Apple tvrdí, že je až čtyřikrát výkonnější než konkurenční chip Tegra 3 od Nvidie, který začali ve svých tabletech a smartphonech používat další výrobci. Na nezávislé testy, které by toto tvrzení potvrdily, si ale musíme ještě počkat.
Galerie (8)

Nový iPad má vyšší rozlišení, lepší procesor a umí 4G sítě

Autor: Datarama

Největší nadšenci riskovali střet se zákonem a nakupovali pašované výrobky z Hongkongu nebo USA. Jen za sedm dní od toho, co Apple nový tablet představil ve světě, si podle mediální skupiny China United Television takto pořídilo tablet na 200 tisíc osob.

Ve Spojených státech a dalších vybraných zemích, například Japonsku nebo Německu, se nový iPad začal prodávat již 16. března. V českých obchodech se objevil o týden později.

  • Stejně jako v předchozích dvou letech uvádí společnost Apple nový model tabletu iPad. Na rozdíl od předchozího nenese žádné pořadové číslo. Ve Spojených státech, Kanadě nebo Německu se prodává od pátku. Do Česka přijde o týden později, 23. března.
  • Jak Apple hlásí, prodejny v celém světě obléhaly v pátek davy zájemců, kteří se rozhodli tablet koupit.
  • V tokijské obchodní čtvrti Ginza bylo podle agentury AP před jejím otevřením asi 450 lidí.
  • "Jsem nadšený, konečně ho mám! Čekal jsem tu 36 hodin," uvedl pro agenturu AFP jeden ze zákazníků poté, co opustil obchod. "Přijel jsem sem z Ruska. Všichni tam chtějí iPad, u nás ale budeme muset několik měsíců čekat. Připomíná mi to, když jsem před třiceti lety čekal osm hodin v mrazu před Leninovým mauzoleem," komentuje Oleg Konovalov.
Galerie (15)

Na nový iPad čekaly ve frontách stovky zákazníků

Autor: Reuters, ČTK, Tereza Holanová


autor: Tereza Holanová

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama