Zvedněte hlavy, nebe slibuje podívanou

Josef Tuček
1. 3. 2007 11:18
Praha - Koncem týdne nabízí noční obloha zajímavý pohled fajnšmekrům i každému laikovi, který bude chtít pozvednout hlavu vzhůru.
Průběh zatmění Měsíce. Při něm se Země dostává mezi Slunce a Měsíc, na který pak dopadá zemský stín.
Průběh zatmění Měsíce. Při něm se Země dostává mezi Slunce a Měsíc, na který pak dopadá zemský stín. | Foto: Česká astronomická společnost

V noci ze čtvrtka na pátek planetu Saturn zakryje Měsíc. V noci ze soboty na neděli pak bude krásně pozorovatelné zatmění Měsíce. V obou případech to samozřejmě platí, jen když bude pozorovateli přát počasí.

Jediná letošní příležitost

Začněme zatměním Měsíce, které sice přijde na řadu později, ale může být zajímavým pohledem i pro úplné laiky. Je to jediné letošní zatmění Měsíce viditelné z našeho území.

Nastane v sobotu ve 22:30, kdy na Měsíc v úplňku začne dopadat stín Země, a potrvá do neděle do 2:11. Z toho mezi 23:44 a 0:57 bude Měsíc úplně skryt ve stínu Země.

Pozice Měsíce na obloze při zatmění.
Pozice Měsíce na obloze při zatmění. | Foto: Česká astronomická společnost

Jev se odehraje vysoko nad jižním obzorem a bude dobře pozorovatelný i prostým okem. Ovšem například hvězdárna v Ondřejově v tuto dobu zdarma zpřístupní své dalekohledy návštěvníkům i bez předchozí domluvy. V nich bude možné pozorovat, jak se stín Země posouvá po měsíčním povrchu a pohlcuje do sebe jeho krátery a další útvary.

Pracovníci hvězdárny však připomínají, že na pozorování zatmění Měsíce sice nemusí být zcela jasno, ale pokud se obloha úplně zatáhne nebo bude pršet, nikdo astronomický úkaz neuvidí.

Seznam dalších hvězdáren najdete ZDE. Většina z nich bude mít v sobotní noci otevřeno pro veřejnost, je ovšem nutné si to předem ověřit.

Ve stínu zčervená

"Ani při úplném zatmění Měsíc z oblohy úplně nezmizí. I když se bude nacházet v zemském stínu, bude slabě viditelný. Osvětlí jej sluneční paprsky, které se v zemské atmosféře lámou, a dostanou se tak i do zemského stínu," popisuje Pavel Suchan z České astronomické společnosti. "I za úplného zatmění se proto dají dalekohledem na Měsíci pozorovat obrysy měsíčních moří a některé zvlášť jasné krátery," dodává.

A protože se v zemské atmosféře nejmíň rozptyluje červené světlo, získá Měsíc načervenalou barvu.

Dnes spíše pro nadšence
Jak se Saturn schová za Měsíc. Údaje ve světovém čase (o hodinu méně než středoevropský čas) jsou spočítány pro rokycanskou hvězdárnu.
Jak se Saturn schová za Měsíc. Údaje ve světovém čase (o hodinu méně než středoevropský čas) jsou spočítány pro rokycanskou hvězdárnu. | Foto: Česká astronomická společnost

Oproti tomu zákryt planety Saturn Měsícem dnes v noci je jev spíše pro nadšence. Už proto, že se uskuteční v době, která svědčí spíše hvězdářům a flamendrům než většině ostatních lidí.

Saturn zmizí za měsíčním kotoučem ve 3:36 a vynoří se zase ve 4:15 v pátek už téměř ráno. Samotný jev "schování" a pak "vynoření" planety potrvá jen desítky vteřin a k jeho pozorování musíte být alespoň trochu schopni Saturn na obloze vůbec najít.

Ovšem astronomové jsou nadšeni.

"Zákryt planety Saturn s prstencem je mimořádně pěkným zážitkem," rozplývá se Pavel Suchan z České astronomické společnosti. K pozorování postačí oči, ovšem alespoň lovecký triedr nebo dokonce astronomický dalekohled jsou nepopiratelnou výhodou. Astronomický dalekohled už ukáže i Saturnův prstenec.

Hvězdárny se v tomto případě omlouvají, že nezvou návštěvníky na pozorování. Za pár desítek vteřin, během nichž planeta za tělem Měsíce zmizí a pak se zase objeví, by se u dalekohledu nestačilo vystřídat moc zájemců.

Kde najít Saturn

Těm, kdo se na obloze neorientují jako doma, Pavel Suchan radí: "Saturn bude velmi jasným objektem nad jihozápadním obzorem, vypadá jako jasná hvězda a poznáte ho například tak, že v souhvězdí Lva, kam se Saturn nyní promítá, je to ten svítící objekt, který je tam oproti mapě oblohy prostě navíc."

A kdo si nebude jist v kramflecích ani po tomto vysvětlení, pozná tuto planetu prostě tak, že před zákrytem bude v těsné blízkosti Měsíce, takže si ji nepůjde splést.

Zákryt Saturnu Měsícem se pak odehraje ještě letos 22. května, ovšem začátek bude za soumraku, takže moc vidět nebude. A pak totéž nastane až v lednu 2025.

 

Právě se děje

Další zprávy