Zardousí malé církve, okrádají i zavražděné. Opozice chce zrušit zdanění restitucí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
6. 6. 2019 11:19
Zástupci pěti politických stran ve čtvrtek dopoledne oznámili, že se připojují k senátorům a podávají k Ústavnímu soudu v Brně ústavní stížnost na zdanění náhrad církvím. Jde o 62 poslanců ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN, tedy kompletní kluby s výjimkou pirátů - šestnáct jejich poslanců podpis připojilo, šest ne.
Opoziční poslanci oznamují podání stížnosti k Ústavnímu soudu v Brně.
Opoziční poslanci oznamují podání stížnosti k Ústavnímu soudu v Brně. | Foto: Aktuálně.cz

"V návrhu akcentujeme hlubokou nespravedlnost, která je způsobena mezi církvemi, kde ty menší bez historického majetku jsou zdaněním zasaženy mnohem víc než církev katolická. A pro tyto menší církve může mít zdanění rdousící efekt," vysvětloval poslanec ODS Marek Benda, proč poslanci podávají návrh na zrušení zdanění, které prosadilo ANO společně s ČSSD, KSČM a SPD. 

"Žádáme, aby soud projednal věc přednostně, aby bylo jasné od prvního zdanění, jak s ním bude naloženo," upozornil Benda. K prvnímu zdanění by podle schválené novely zákona mělo dojít od začátku roku 2020.

Kromě něj promluvili také předsedové klubů, Mikuláš Ferjenčík za piráty, Miroslav Kalousek za TOP 09, Jan Farský za STAN a předseda KDU-ČSL Marek Výborný. "Jsem rád, že tady na půdě sněmovny vznikla průřezová dohoda," uvedl Výborný s tím, že schválená novela zákona je útokem na právní jistoty. "Je to tak bezprecedentní, že se k tomu musí vyjádřit Ústavní soud," dodal.

Miroslav Kalousek mimo jiné upozornil na to, že zdanění by kromě křesťanských církví zasáhlo i Federaci židovských a náboženských obcí. "A v jejich případě to komunisté dotáhli k dokonalosti. Tady okrádají zavražděné, což je zločin," upozornil šéf klubu TOP 09.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy