Zardousí malé církve, okrádají i zavražděné. Opozice chce zrušit zdanění restitucí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
6. 6. 2019 11:19
Zástupci pěti politických stran ve čtvrtek dopoledne oznámili, že se připojují k senátorům a podávají k Ústavnímu soudu v Brně ústavní stížnost na zdanění náhrad církvím. Jde o 62 poslanců ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN, tedy kompletní kluby s výjimkou pirátů - šestnáct jejich poslanců podpis připojilo, šest ne.
Opoziční poslanci oznamují podání stížnosti k Ústavnímu soudu v Brně.
Opoziční poslanci oznamují podání stížnosti k Ústavnímu soudu v Brně. | Foto: Aktuálně.cz

"V návrhu akcentujeme hlubokou nespravedlnost, která je způsobena mezi církvemi, kde ty menší bez historického majetku jsou zdaněním zasaženy mnohem víc než církev katolická. A pro tyto menší církve může mít zdanění rdousící efekt," vysvětloval poslanec ODS Marek Benda, proč poslanci podávají návrh na zrušení zdanění, které prosadilo ANO společně s ČSSD, KSČM a SPD. 

"Žádáme, aby soud projednal věc přednostně, aby bylo jasné od prvního zdanění, jak s ním bude naloženo," upozornil Benda. K prvnímu zdanění by podle schválené novely zákona mělo dojít od začátku roku 2020.

Kromě něj promluvili také předsedové klubů, Mikuláš Ferjenčík za piráty, Miroslav Kalousek za TOP 09, Jan Farský za STAN a předseda KDU-ČSL Marek Výborný. "Jsem rád, že tady na půdě sněmovny vznikla průřezová dohoda," uvedl Výborný s tím, že schválená novela zákona je útokem na právní jistoty. "Je to tak bezprecedentní, že se k tomu musí vyjádřit Ústavní soud," dodal.

Miroslav Kalousek mimo jiné upozornil na to, že zdanění by kromě křesťanských církví zasáhlo i Federaci židovských a náboženských obcí. "A v jejich případě to komunisté dotáhli k dokonalosti. Tady okrádají zavražděné, což je zločin," upozornil šéf klubu TOP 09.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy