Zlomil japonskou burzu. Už jí jen rýži

Dušan Klimeš
31. 12. 2006 16:10
SERIÁL: Vánoce za mřížemi - Kdysi chudý nadšenec pro internet se dostal na vrchol. A z něj rovnou do vězení. Takafumi Horie, ex-šéf gigantu Livedoor.

Z malé internetové firmy dokázal díky fúzím, akvizicím a skupování konkurentů vybudovat impérium. Při své honbě za zisky a novými firmami však šlápl vedle. A jak se ukázalo, mnohokrát. Dokonce až tak, že musely být zastaveny obchody na japonské burze.

Rok 2007 proto miliardář Horie přivítá skrz mříže vazební cely. Těžké chvíle muže, který se mezi svými kolegy top-managery těšil pověsti gurmána, milovníka luxusních aut, správného parťáka na honosné večírky. Pro cestování užíval buď své Ferrari, nebo soukromý tryskáč.

Takafumi Horie, dosud úspěšný japonský podnikatel, teď musí dokázat, že jeho obchody se pohybovaly v mezích zákona
Takafumi Horie, dosud úspěšný japonský podnikatel, teď musí dokázat, že jeho obchody se pohybovaly v mezích zákona | Foto: Reuters

Teď si musí zvykat na malé příděly rýže servírované do plechové misky. Přestože ještě nebyl odsouzen a může tak stále doufat ve svoji nevinu, pravděpodobnější je, že svůj oblíbený tryskáč dlouho neuvidí. Luxusním šampaňským si na Nový rok určitě nepřipil.

Světlá budoucnost?

Přesto ani ve vězení nepodléhá skepsi a stále přemýšlí o tom, co bude dělat, až se dostane ven. Za svojí kdysi úspěšnou firmou Livedoor chce zavřít dveře a věnovat se jinému oboru.

Čtyřiatřicetiletý Horie se nehodlá smířit s osudem vězně. Dokonce se nechává slyšet, že za jeho zatčením a pádem firmy stojí žárliví staří manažeři, kteří se ho chtěli zbavit, protože je mladý a úspěšný.

Akciové machinace

  • Potíží, které obchodování s akciemi na burze přináší, přibývá. "Novinkou", již musí firmy řešit, je takzvaný timing.
  • Manažeři firem dostávají jako bonus právo prodat akcie, na které jim dříve vznikl nárok. Jenže se ukázalo, že společnosti jako Apple, Dell, či Hewlett-Packard svým šéfům posouvaly datum nabytí těchto cenných papírů na příhodnější čas, aby rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou byl výhodnější. Tím ale neoprávněně zvyšovaly nejen plat manažerů, ale také poškozovaly akcionáře.
  • "Horkou chvilku" zažili v polovině roku 2006 i burziáni v Praze. Jeden z nich zadal do svého terminálu chybnou kotaci - nabídl, že koupí akcie ČEZ asi o čtyřicet procent dráž, než za kolik se zrovna obchodovaly. Zřejmě si spletl akcie ČEZ a Zentivy. Místo kolem 650 korun tak najednou nabídl asi 940. Ihned se našli obchodníci, kteří neobvyklou nabídku s povděkem přijali. "Nepozornost" přišla makléře na 1,5 milionu korun.
  • Podobný případ se v Česku stal před pěti lety, kdy spekulant prodal 20 tisíc kusů akcií o tisícovku levněji, než měl. Ztráta? Dvacet milionů korun.

A nezastavil se jen u tohoto výroku. Podle jiného je pro něj Japonsko nejkomunističtější zemí světa.

"Chtěl jsem změnit Japonsko, místo toho jsem skončil ve vězení," míní Horie. Těžko říct, zda mu tato vyjádření pomohou u japonského soudu dokázat, že falšování výsledků jeho firmy bylo v zájmu "lepšího státu".

Podle prokuratury měl nadhodnocovat zisky, padělat finanční výkazy a utajovat milionové ztráty.

Konec jménem Money Life

Poslední kapkou byl nákup společnosti Money Life. Tu si Horie pořídil přes investiční fond, zapomněl však o tom říct akcionářům a burze, což je v Japonsku povinnost. Až po nákupu této společnosti oznámil, že se chce pustit do obasti, v níž Money Life působí. Akcie šly logicky nahoru. Nového bohatství si však Horie neužil - nezákonná transakce se záhy nato provalila.

Za mřížemi se Takafumi ocitl měsíc poté, co akcie společnosti na burze zkrachovaly. V polovině ledna roku 2006 během dvou dnů ztratily devadesát procent své ceny. Kvůli zběsilým prodejům ze strany podvedených držitelů musela být burza dokonce na čas zastavena. To se stalo teprve podruhé v historii.

Předcházející díly seriálu "Vánoce za mřížemi":

Zítra v seriálu Aktuálně.cz: Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr


 

Právě se děje

před 31 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy