Boston /Od našeho zpravodaje/ - "Věříme, že administrativa příštího prezidenta zlepší vztahy vlády s vědci," uvedl na výročním zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) její prezident David Baltimore.
AAAS je největší vědecká asociace na světě, sdružuje odborné organizace ze všech odvětví americké vědy a spolupracuje s vědci v zahraničí.
"Výzkumníci, kteří pracují pro americké vládní organizace, bývají někdy tlačeni, aby ze svých veřejných vystoupení vynechali poznatky, které neladí s vládní politikou," postěžoval si profesor Baltimore při setkání s novináři. Jak uvedl, vědcům se to stává, zejména když zastávají názor, že globální změna klimatu je velkým nebezpečím pro lidstvo.
"Takové cenzurní zásahy jsme tu v minulých letech neměli," trpce poznamenal předseda vědecké asociace.
Zhoršení vztahů mezi prezidentským úřadem a asociací, která také vydává nejvýznamnější vědecký časopis na světě Science, naznačuje i fakt, že prezidenti George Bush starší a Bill Clinton v minulosti přišli promluvit na výroční zasedání AAAS. George W. Bush během svých dvou funkčních období nepřišel nikdy.
Zločinně malá podpora
Sedmdesátiletý David Baltimore je nositelem Nobelovy ceny za medicínu z roku 1975. V minulých letech byl také rektorem (Američané říkají prezidentem) prestižního Kalifornského technologického institutu.
Na konferenci rovněž kritizoval, že vláda prezidenta George W. Bushe snižuje podporu biologickému výzkumu.
"Je zločinné," uvedl doslova, "že v době, kdy biomedicínský výzkum nabízí pokrok jako nikdy v historii, vláda mu dává méně peněz."
Příkladem je Národní zdravotní ústav, což je státní organizace pro financování medicínských výzkumů. Vládní návrh rozpočtu na rok 2009 je oproti rozpočtu z roku 2004 v reálném vyjádření o 13 procent nižší, vyčíslil Baltimore.
Důvodem jsou emotivní výhrady prezidenta Bushe vůči těm směrům bádání, které dnes nejvíce slibují vědecký pokrok, tedy především využití léčivých buněk z lidských zárodků. Tyto výzkumy Bush nedovolil podporovat z vládních peněz.
"Prezident musí věřit, že je nesmrtelný, anebo zcela v božích rukou, když může dopustit zdecimování jednoho z klenotů americké vědy," řekl Baltimore o snižování rozpočtu Národního zdravotního ústavu.
Jakou vědu chtějí kandidáti na prezidenta?
V rozhovoru s novináři se však David Baltimore vyhnul otázkám na to, kterého prezidentského kandidáta podporuje.
"V současném kole prezidentské kampaně bohužel hrály otázky vědy a nových technologií jen minimální úlohu," řekl. "AAAS se proto spojila s dalšími organizacemi a budeme vyzývat kandidáty, aby odpověděli na to, jak si představují vědní politiku své vlády. Tedy jestli legislativně osvobodí biomedicínský výzkum, zda a jak budou podporovat výzkum nových zdrojů energie nezávislé na fosilních palivech, a podobně."
Čtěte také: Od hledání datla po automatické auto: věda na konferenci AAAS v roce 2007 |