Zhruba do roka by Češi mohli jezdit do Spojených států bez víz.
Obě komory amerického Kongresu se podle zatím neoficiálních informací dohodly na jednotném znění bezpečnostního zákona, který mimo jiné upravuje i podmínky pro bezvízový styk. Česká republika je podle agnetury ČTK zřejmě bude splňovat.
Americký Senát schválil úpravu podmínek pro zařazení do bezvízového režimu už v březnu.
MZV: Vyhráno ale ještě nemáme
České ministerstvo zahraničí se zatím k situaci staví střízlivě.
"S dosavadním vývojem můžeme být spokojení, ale zdaleka není vyhráno. Myslet si, že za rok budeme cestovat do USA bez víz by bylo smělé a odvážné," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí MZV Zuzana Opletalová.
"Je tam celá řada zejména bezpečnostních opatření, která jsou časově náročná na realizaci. Například si Spojené státy stanovují prověřit 97 procent cestujících. Na to se potřebují vybudovat systémy a software, a to jde pouze obtížně stihnout do jednoho roku," vysvětluje resortní mluvčí.
ČTĚTE: Senát USA schválil zrušení víz Čechům
Kromě Česka má šanci i Estonsko
Nová úprava umožní, aby americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti udělilo při zařazování zemí do bezvízového programu výjimku z tříprocentní hranice odmítnutých žádostí o víza v posledních třech letech.
Takový stát ovšem zároveň musí splňovat podmínku, že počet odmítnutých žádostí jeho občanů o víza v minulém roce nebyl vyšší než deset procent, nebo že počet návštěvníků z dané země, kteří překročí povolenou dobu pobytu v USA, nepřesáhne procento, které dosud nebylo stanoveno.
Českým občanům americké úřady neposkytují víza ročně zhruba v devíti procentech případů. Z tohoto pohledu by se tedy na Českou republiku zákon mohl vztahovat. Z nových členských zemí Evropské unie by se do kritérií mohlo vejít zřejmě už jen Estonsko.
Chcete vízum, dejte údaje
Nová úprava ovšem předpokládá, že občané bezvízových zemí, včetně těch, které už do tohoto programu patřily dříve, budou muset před každou cestou do USA elektronicky poskytnout své osobní údaje americkému velvyslanectví.
PODROBNĚJI: USA chtějí ztížit Evropanům cesty za moře
Pokud vyhoví bezpečnostním kritériím, dostanou souhlas k odcestování. V opačném případě budou muset navštívit velvyslanectví osobně. Podobný způsob už USA praktikují vůči Australanům.
Za vyřízení elektronické operace si budou USA účtovat určitý poplatek - zvažuje se částka do 20 dolarů, tedy asi do 400 korun. Nyní stojí podání žádosti o vízum pětinásobek, ovšem vízum platí zpravidla pro neomezený počet vstupů během deseti let.
Podmínkou pro zařazení do bezvízového programu bude také to, že státy nejsou pro USA bezpečnostní hrozbou a že s nimi spolupracují v boji proti terorismu.
Čekání na prezidenta
Kongres by mohl zákon schválit do konce příštího týdne.
V uplynulých dnech také vzrostla pravděpodobnost, že ho prezident George Bush podepíše, protože demokraté, kteří ovládají parlament, přestali trvat na několika bodech, které hrozily prezidentským vetem. Především ustoupili od požadavku, aby se pracovníci bezpečnostních kontrol na letištích směli organizovat v odborech, což Bílý dům rozhodně odmítal.
Po prezidentském podpisu, kdy zákon nabude platnosti, by šest až 12 měsíců americké úřady prověřovaly, zda Česká republika novým podmínkám vyhovuje. Pokud bude odpověď kladná, vízová povinnost bude odstraněna.