Když 50 tun výbušnin roztrhalo na kusy obří sochy buddhů v afghánském Bamjánu, byl zděšen celý svět. Vedoucí státní představitelé se předbíhali v kritice Talibanu a čin označovali za barbarství.
Taliban uvržený tehdy do mezinárodní izolace, živořící bez jakékoliv pomoci zvnějšku, byl potěšen, neboť si byl jistý, že zničil něco, co už se nedá nikdy postavit. Jenže teď to vypadá, že se svým tvrzením velmi spletl.
Miliony pro sochy
Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) nyní uvolnila první více než jeden milion dolarů, pomocí kterých by vědci měli zničené sochy opět sestavit.
UNESCO ustavilo tým mezinárodních expertů, inženýrů i zástupců afghánské vlády, kteří určili metodu rekonstrukce.
Do písečného podloží budou uloženy všechny nalezené zbytky sochy, které budou poté složeny jako skládačka zpět do původní pozice ve skalním výklenku. Vědci dokáží úlomky velmi přesně umístit.
Do skály útesu byla už namontována kovová výztuž, protože hrozí zřícení celého útesu poškozeného po výbuších.
Metoda anastylózy, tedy rekonstrukce ze zachovaných částí, vytvoří jakýsi památník ze zbytků starých buddhů. Kritici projektu však upozorňují, že mnoho kousků se rozpadlo při detonacích a odvál je vítr.
Laserová "buddha" show
Kromě tohoto plánu, který financuje UNESCO, už dříve vznikly různé podivné nápady za desítky milionu dolarů, jak sochy zrekonstruovat nebo jen proslavené místo zatraktivnit.
Japonský umělec Hiro Jamagata chtěl například na místě původních soch předvádět obří laserovou show, která bude zobrazovat sochu jako hologram.
"Vesnice získá elektrickou energii i peníze, útesy nebudou poškozeny a bude to umělecké dílo," říká na obhajobu svého nákladného projektu Jamagata pro agenturu AFP.
Pomsta Západu
Když se Taliban rozhodl v březnu 2001 sochy zničit, protestoval proti tomu celý svět. Také sousední Pákistán, do té doby spojenec, se snažil Taliban přesvědčit, že sochy už islám neurážejí vzhledem k tomu, že již dávno nejsou předmětem uctívání.
Velitel Talibanu Mulla Umar ještě několik měsíců před zničením soch tvrdil, že sochy jsou historickým dědictvím, a Taliban na ně nesáhne.
Mezinárodní izolace a stále se zhoršující životní situace v zemi však přiměly islamistický režim k pomstě.
"Co čekáte od země nebo vlády, když na ni střílíte, uvrhujete ji do izolace a zpřísňujete proti ní sankce? Co čekáte, že se stane?" tázal se před lety na tiskové konferenci mluvčí Talibanu Muhammad Saíd Hakkání.
"Zničením buddhů jako by Taliban plivl do tváře celému světu," říká v novém dokumentárním filmu Obří Buddhové slavný novinář televize Al-Džazíra Tajsir Alony.
Alony, který se proslavil například uskutečněním prvního rozhovoru s vůdcem Al-Káidy Usámou bin Ladinem a který byl před několika měsíci ve Španělsku odsouzen k sedmi letům vězení za aktivní členství ve španělské buňce Al-Káidy, byl jediným cizím novinářem, který exploze soch nafilmoval.
Největší socha světa?
Zdali se podaří vědcům z kousíčků velkých jako tenisové míčky opět "slepit" několik desítek metrů obrovské sochy, je záhadou. Není to však jediná záhada, která vědcům v bamjánském údolí nedá spát.
Infobox
Některé významné události v Afghánistánu od zničení soch
2001Březen:Taliban zničil dvě obří sochy Buddhů v Bamjánu
Září:Útoky na dvě věže Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku
Říjen:Poté, co Taliban odmítl vydat Usámu bin Ladina, Američané a jejich spojenci začali s leteckými útoky na pozice Talibanu
Prosinec:Taliban se vzdal také v poslední pevnosti Kandaháru, hlavou prozatímní vlády se stal Hamid Karzai.
2002
Leden:První mírové jednotky dorazily do Afghánistánu
Červen:Zasedá loja džirga (velká rada) a potvrzuje Karzaie prezidentem
Prosinec:Prezident podepisuje smlouvu na stavbu plynovodu přes Afghánistán, který by měl dodávat turkmenský plyn do Pákistánu
2003
Srpen: NATO převzalo kontrolu nad Kábulem
Září:Odstřelování vrtulníku ve kterém letěl prezident. Vyvázl bez zranění
Říjen:Afghánistán získal za tři roky 8,2 miliard dolarů v humanitární pomoci
2004
Listopad: Hamid Karzai byl vyhlášen vítězem prezidentských voleb s 55 procenty hlasů
2005
Září:První parlamentní a oblastní volby
Prosinec: Zasedá poprvé parlament
2006
Zari: Od začátku roku bylo zabito přes 50 vojáků NATO, z toho nejvíce Britů. Celkem v konfliktu zemřelo přes 230 amerických vojáků
Říjen: Situace je stále nestabilní
Bamján byl mezi 3.-9. stoletím velkým buddhistickým střediskem s desítkami chrámů, ve kterých se pohybovaly tisíce buddhistických mnichů. Podle zápisů čínského mnicha Süan-canga, který neobyčejně přesně popsal umístění i velikost obou stojících soch, se v údolí má nacházet ještě jedna.
Podle Süan-cangových zápisů by měla socha ležícího buddhy dosahovat délky až 300 metrů, čímž by se stala největší sochou, kterou kdy lidstvo vytvořilo. Po její existenci také minulý rok začali pátrat archeologové.
Jedním z nich je prezident Asociace na ochranu afghánských památek (APAA) a profesor štrasburské univerzity Zémaryalai Tarzi, který sochu ležícího buddhy hledá už několik let, zatím však stále bezvýsledně.
"Je to složitá práce, hlavně kvůli struktuře oblasti a také kvůli spoustě min, ležících stále v zemi," říká neoblomný profesor, který s hledáním začal už v roce 1978, ale jeho práci přerušil vpád sovětské armády.
Usměje se na něj jednou štěstí a nalezne nový osmý div světa, největší sochu vytvořenou člověkem v lidských dějinách?