Zříkáme se pomsty, řekli vyhnaní Němci již před 60 lety

Monika Horáková
5. 8. 2010 22:18
Stuttgart oslavoval výročí Charty německých vyhnanců

Stuttgart - "Zříkáme se pomsty a odplaty a chceme se podílet na obnově válkou zničeného Německa a Evropy," usnesli se přesně před 60 lety Němci, kteří byli po válce vyhnáni ze svých domovů, mimo jiné také z československého území.

Ve Stuttgartu pak prohlášení s oficiálním názvem Charta německých vyhnanců slavnostně podepsali. A Stuttgart si ve středu tuto událost ve velkém stylu připomněl.

Podle předsedkyně německého Svazu vyhnanců Eriky Steinbachové autoři Charty nasadili vysokou morální laťku. Mírové prohlášení totiž podepisovali už pět let po válce, tedy v době, kdy ještě trpěli bídou i hladem.

Kromě Steinbachové byli mezi čestnými hosty slavnostního ceremoniálu také předseda německého Spolkového sněmu Norbert Lammert či spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière a spolkový ministr zahraničí Guido Westerwelle.

Kritici: Charta měla jen přebít události z doby národního socialismu

K nejhlasitějším kritikům Charty německých vyhnanců patří v Německu Zelení a Levice. Volker Beck již podle serveru RP Online za Zelené prohlásil, že se jedná o "jednostranný historický dokument, který souvislosti redukuje na osud německých vyhnanců."

Franz Longin: Vyhnanci pomohli obnovit válkou zničené Německo
Franz Longin: Vyhnanci pomohli obnovit válkou zničené Německo | Foto: Monika Horáková

Ulla Jelpke ze strany Levice zase prohlásila, že Charta je "revanšistický dokument, kterým se zmírňují německé zločiny ve druhé světové válce, například rasové čistky wehrmachtu ve východní Evropě."

Ve znamení 60. výročí podepsání Charty německých vyhnanců se neslo také víkendové setkání Němců, kteří byli po válce vyhnáni z území dnešního Mikulovska, Znojemska, Slavonicka a Novobystřicka. Byť ne všechna vyjmenovaná území leží na Moravě, používají pro sebe Němci pojmenování Jihomoravané (Südmährer).

Vyhnanci v Německu pilně pracovali

Setkání v Geislingenu se kromě asi dvou tisíc vyhnanců zúčastnil také bádensko-württemberský ministr vnitra či (jako již tradičně) primátor města.

Předseda Jihomoravanů Franz Longin ve svém projevu řekl, že vyhnaní Němci se svou mnohaletou usilovnou prací za nový domov v Německu bohatě odvděčili.

Napraví cesta bavorského předsedy vlády do Prahy vztahy České republiky a sudetských Němců?
Napraví cesta bavorského předsedy vlády do Prahy vztahy České republiky a sudetských Němců? | Foto: Reuters

Primátor Geislingenu Wolfgang Amman jeho slova následně potvrdil.

V proslovech několika řečníků se - zřejmě v souvislosti s plánovanou cestou bavorského předsedy vlády Horsta Seehofera do Prahy - objevila jistá naděje, že s novou českou vládou se zlepší také vztahy České republiky a sudetských Němců.

Vůči tomuto názoru se však vymezil předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku Gerhard Zeihsel.

 

Právě se děje

Další zprávy