Washington - Švédsko a Norsko dosáhly nejlepšího hodnocení ve výroční zprávě o stavu lidských práv v téměř 70 sledovaných zemích, která byla zveřejněna na internetu.
Zpráva naopak upozorňuje na slabou ochranu základních práv občanů v Číně a závažné nedostatky v Rusku.
Česká republika byla zařazena do elitní kategorie 23 nejlépe hodnocených zemí, kritiky se ale dočkala za pomalost soudních řízení, zkorumpovanost úředníků a nedostatečné postihy za prohřešky.
Ve srovnání s ostatními zeměmi v nejvyšší kategorii má Česká republika také relativně vysokou zločinnost.
Projekt (World Justice Project Rule of Law Index), který hodnotí země v takových oblastech jako prevence před zločinem a korupcí, sledování odpovědnosti vlády či fungování justice a který finančně podpořila nadace Billa a Melindy Gatesových, zjišťoval stav lidských práv v 66 vybraných zemích světa, kde bylo mimo jiné vyslechnuto 66 000 lidí a na 2000 expertů.
Polsko je o něco lepší
Do skupiny nejlépe vyhodnocených zemí proklouzly tři státy východního bloku, s Českou republikou rovněž Estonsko a Polsko, které dostaly ještě lepší známky.
"Česká republika je ve většině aspektů v těsném závěsu za Polskem. Země má poměrně slušný systém vyváženosti a kontroly bránící zneužití státní moci (21. místo) a také její správní orgány jsou poměrně efektivní (26. místo). Soudy jsou nezávislé, ale velmi pomalé (58. místo).
Vysoká zločinnost
Další oblasti, kterým je třeba věnovat pozornost, je rozšíření korupce mezi administrativními úředníky (34. místo) a nedostatek účinných sankcí v případě prohřešků (33. místo). Míra zločinnosti je rovněž vysoká v porovnání s ostatními zeměmi elitní kategorie," píše se ve zprávě.
Hodně vysokou známku dostala Česká republika za dodržování základních lidských práv, v tomto ohledu obsadila 9. místo na světě.
Kritika Ruska a Íránu
Špatné hodnocení dostalo Rusko. "Rusko má vážné nedostatky ve vyváženosti a kontrole vlády (55. místo), což vytváří prostředí charakterizované korupcí, beztrestností a politickým vměšováním," uvádí se ve zprávě.
"Znepokojení vyvolává také porušování základních lidských práv, jakými jsou názorová svoboda, svoboda sdružování a nezasahování do soukromí občanů," dodává se v hodnocení.
Na posledním místě v hodnocení základních lidských práv skončil Írán.