Zpátky v Lužnikách. Fotbalové MS 2018 přiklepli Rusku

Martin Novák Martin Novák
2. 12. 2010 17:22
Putin podruhé uspěl. Po zimní olympiádě uvidí Rusko i fotbalové mistrovství světa
Šéf FIFA Joseph Blatter vytahuje z obálky jméno vítězné kandidatury.
Šéf FIFA Joseph Blatter vytahuje z obálky jméno vítězné kandidatury. | Foto: Reuters

* Rusko musí investovat do infrastuktury miliardy dolarů * Obavy panují z velkých vzdáleností a rasismu * Bude to největší sportovní akce v Rusku od olympiády v roce 1980

Moskva/Curych - Světová fotbalová federace (FIFA) dostála svému proklamovanému cíli, že chce rozšiřovat hranice fotbalu a dát šanci pořádat velké turnaje zemím a oblastem, kde si to ještě nevyzkoušeli.

Před jistotami, které nabízely už zkušení pořadatelé Anglie či Španělsko, dala dnes přednost Rusku. Největší země světa uspořádá Mistrovství světa ve fotbale v roce 2018, vyhrála její kandidatura pod heslem "Připraveni inspirovat."

Je to velký úspěch pro premiéra Vladimira Putina. Ten spojil fotbalovou kandidaturu se svým jménem, podobně jako kandidaturu Soči na uspořádání zimní olympiády v roce 2014.

Zasloužíme si to

Obojí tedy pro ruského premiéra dopadlo dobře, od šampionátu se očekává zvýšení ruské prestiže ve světě.

"Rozhodnutí ukazuje, že Rusko je důvěryhodnou zemí," řekl v první reakci Putin. Vydal se na letiště, aby odletěl do Curychu a osobně vedení FIFA poděkoval.

Prezident Dmitrij Medveděv oznámil prostřednictvím sociální sítě Twitter, že oslavuje.

"Zasloužíme si hostit tuto událost více než západoevropské země. Rusko ani nikdo jiný z východu Evropy ještě šampionát nepořádal. Potřebujeme ho, abychom zmodernizovali naši infrastrukturu a učinit z Ruska skutečně fotbalovou zemi," uvedl před hlasováním v Curychu ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

Vladimir Putin jako pilot vozu Formule 1.
Vladimir Putin jako pilot vozu Formule 1. | Foto: Reuters

Rusové tvrdí, že šampionátu u nich se nikdo nemusí obávat. Především proto, že mají na vše dost peněz a zatím také dost času.

Slibují bezvízový vstup pro majitele vstupenek, dopravu zdarma mezi pořadatelskými městy, nové moderní stadiony.

Náklady se odhadují minimálně na sedm miliard dolarů, protože s výjimkou Moskvy a Petrohradu se mnoho věcí bude stavět od základů. Moskva a Petrohrad jsou "tak trochu jinde" než zbytek Ruska.

Bude ale potřeba postavit nové hotely, modernizovat letiště, vylepšit silnice i železniční tratě. To vše Mutko přiznává.

"Máme své nedostatky, stejně tak jako je mají další kandidáti. Nemáme zatím dostatečnou infrastrukturu, máme málo moderních hotelů a letišť," uvedl šéf ruského sportu.

Za velkou nevýhodu ruské kandidatury byly od počátku považovány velké vzdálenosti. Rusové sice rozhodli, že všechny zápasu se budou konat v evropské části země a nikdo nebude muset cestovat za Ural, ale i tak je třeba Jekatěrinburg, jeden z patnácti vybraných kandidátů na konání zápasů, vzdálen od Moskvy 2000 kilometrů.

Finále by se mělo hrát na moskevském stadionu Lužniki před téměř 90 000 diváky.
Finále by se mělo hrát na moskevském stadionu Lužniki před téměř 90 000 diváky. | Foto: Reuters

Ruským protiargumentem je, že mistrovství už pořádaly například Mexiko nebo Spojené státy, kde jsou vzdálenosti podobné. Navíc ruská železnice se zrychluje: nové rychlovlaky urazí cestu z Moskvy do Petrohradu či Nižného Novgorodu kolem čtyř hodin.

Na špatná ruská letiště upozornil nedávno například i Jaromír Jágr, který hraje v Omsku ruskou nejvyšší hokejovou soutěž. Podle něj na rozdíl od mnoha jiných věcí Rusové v modernizaci letišť zaspali a letět do jiného města na západ někdy bývá ve frontách a špatně vybavených odletových halách utrpení.

K městům, kde by se mělo hrát, patří například Volgograd, Soči, Kazaň nebo Kaliningrad, který je od Ruska oddělen územím Polska a Litvy.

Rasismus na stadionech

Problémem z jiného soudku je rasismus. Ten patří k fenoménům ruských stadionů, hráči tmavé pleti jsou pravidelně uráženi a skalní fanoušci některých klubů přítomnost fotbalistů z Afriky či Jižní Ameriky odmítají.

Zápasy samozřejmě uvidí i Petrohrad. Na snímkou letošní mistři Ruska, fotbalisté Zenitu Petrohrad (v Rusku se liga začíná hrát na jaře a končí na podzim).
Zápasy samozřejmě uvidí i Petrohrad. Na snímkou letošní mistři Ruska, fotbalisté Zenitu Petrohrad (v Rusku se liga začíná hrát na jaře a končí na podzim). | Foto: Reuters

Jeden z ghanských fotbalistů, hrajících ruskou nejvyšší soutěž, se nedávno nechal slyšet, že na urážky a pokřikování si už zvykl, ale africké týmy, které přijedou do Ruska na fotbalový šampionát, mohou mít problémy.

"Na tomto problému usilovně pracujeme a situace se zlepšuje," tvrdí Alexej Sorokin, šéf ruského výboru, který připravoval kandidaturu země.

Podobně velkou akci zatím Rusko nikdy nepořádalo. V sovětských dobách se uskutečnily v roce 1980 Olympijské hry v Moskvě.

Jejich průběh ovšem poznamenaly politické spory kvůli sovětské invazi do Afghánistánu, takže Spojené státy a řada dalších zemí na hry své sportovce nevyslaly anebo doprovázely svoji účast různými formami protestu.

Ti, kteří ruskou kandidaturu na fotbalový šampionát připravili a podporují ale nejspíš doufají, že osmatřicet let poté zanechá další sportovní svátek v Rusku mnohem lepší dojmy a vzpomínky.


 

 

Právě se děje

Další zprávy