Za 4 roky v Brazílii. Prý šampionát, jaký svět neviděl

Martin Novák Martin Novák
12. 7. 2010 14:30
Mistrovství světa začne 13. června 2014 v Brazílii. Kriminalitu zvládneme, tvrdí Brazilci
Stadion Maracaná v Riu. Jeden z nejslavněšjích fotbalových stánků světa. Tady se bude hrát za čtyři roky finále.
Stadion Maracaná v Riu. Jeden z nejslavněšjích fotbalových stánků světa. Tady se bude hrát za čtyři roky finále. | Foto: Reuters

Praha - Nejsledovanější sportovní podnik světa se přesouvá z Jižní Afriky ke břehům Jižní Ameriky.

13. června 2014 začne jubilejní dvacátý šampionát v Brazílii. Zemi, jejíž vášeň pro fotbal asi nikde jinde na světě není a nebude překonána. Brazilci slibují, že to bude Mistrovství světa, na které svět nezapomene.

"Je to pro Brazílii velmi důležitá událost. Je to jakýsi velký návrat, protože každý Brazilec fotbal prostě miluje. První dárek, které každé brazilské dítě ve svém životě dostane, je fotbalový míč," řekl na prezentaci MS 2014 v Johannesburgu před koncem letošního šampionátu předseda Brazilského fotbalového svazu Ricardo Teixeira.

Na akci bylo představeno logo šampionátu a promluvila i bývalá fotbalová hvězda Romário. Útočník, který se podílel na brazilském triumfu na Mistrovství světa v USA v roce 1994.

Bývalý brazilský fotbalista Romário s oficiálním logem MS 2014.
Bývalý brazilský fotbalista Romário s oficiálním logem MS 2014. | Foto: Reuters

"Bude to skvělý turnaj. Atmosféra v Brazílii bude určitě jedna z nejlepších a z mistrovství se stane jedna velká skvělá párty," uvedl někdejší střelec brazilské reprezentace.

Ale ne že by Brazilci neměli problémy. Světová fotbalová federace (FIFA) na jaře konstatovala, že s rekonstrukcí stadionů by měli přidat.

Hrát se má celkem ve dvanácti městech. Pořadatelé zvažují, že vzhledem k obrovské rozloze země bude každý zúčastněný tým hrát jen ve třech městech, která od sebe nejsou tak vzdálena.

Otázka ale je, kam zařadí například Manaus, který leží v Amazonii na vzdáleném severozápadě země. Let z Ria de Janeira nebo Sao Paula tam trvá přes čtyři hodiny.

Není také jisté, zda největší brazilské město Sao Paulo vůbec mistrovství uvidí.  Místní stadion nevyhovuje předpisům a zatím není rozpočet ani na jeho opravu, ani na výstavbu nového.

Finále se ale samozřejmě nemůže hrát jinde než na slavném Maracaná v Riu. Tam se hrálo o zlato i na prvním brazilském šampionátu v roce 1950, když nečekanou porážku domácího týmu od Uruguaje sledovalo v hledišti rekordních 200 tisíc diváků.

Foto: Reuters

Z bezpečnostních důvodů ale byla kapacita kdysi největšího fotbalového stánku už dávno snížena. Po nejnovější úpravě pojme "jen" 76 tisíc lidí.

Přidat je třeba i na letištích. Brazilci přiznávají, že jejich současný stav pro potřeby velké fotbalové akce není vyhovující.

"Máme tři problémy. Letiště, letiště a letiště," uvedl v Johannesburgu ironicky Teixeira.

Podobně jako v Jihoafrické republice je i Brazílie spojována s vysokou mírou kriminality. Co do únosů, vražd a loupežných přepadení patří podle statistik mezi vůbec nejnásilnější země světa.

Jihoafrická republika má podobnou pověst, nicméně právě končící šampionát dokázala zorganizovat na úrovni a posíleným policejním hlídkám se situace nevymkla z rukou.

Foto: Aktuálně.cz

Brazilci proto přesvědčují, že i oni dokážou kriminalitu zvládnout. Do Jihoafrické republiky poslali své experty, aby na místě sondovali, jak na to.

"V boji s násilím a zločinností by si Brazílie měla vzít od Jihoafričanů příklad," prohlásil brazilský kouč Luis Alberto Perreira, který na tomto mistrovství vedl domácí reprezentaci JAR.

Do Jižní Ameriky se největší fotbalové představení vrátí po šestatřiceti letech, naposledy ho hostila v roce 1978 Argentina.

O osm let později měla mistrovství světa na základě výběru FIFA pořádat Kolumbie, ale nezvládala přípravy a tak se vše přesunulo do Mexika.

Brazilci nepochybně nic takového nepřipustí. Ale nevzali si toho na sebe zrovna mála. Už v roce 2016 má Rio de Janeiro hostit olympijské hry.


 

 

Právě se děje

Další zprávy