Budapešť - Na letošní květen budou Maďaři vzpomínat jako na měsíc šokujících a nevídaných kriminálních činů.
Stále neznámý pachatel nejprve zničil hrobku bývalého komunistického předáka Jánose Kádára a ukradl jeho lebku a několik kostí.
Pak policisté zadrželi bankovního lupiče, který byl ovšem sám policistou.
Snad nejvíce ale Maďarskem otřásl případ řidičky automobilu, znásilněné hlídkou policistů. Tím už se začal aktivně zabývat i premiér Ferenc Gyurscány, neboť řada zločinů spáchaných policisty už začíná ohrožovat jeho vládu.
Na dlažbě tak skončil šéf budapešťské policie Peter Gergenyi a maďarský policejní ředitel László Bene. V neděli rezignoval i ministr spravedlnosti a policie Jozsef Peterei.
Gyurcsány: Zlepšíme se
Rozhořčené veřejnosti slibuje premiér nápravu. Případy policistů, kteří se ocitnou na opačné straně zákona, přibývá. Letos už bylo zatčeno nebo obviněno čtyřicet z nich.
Kvůli korupci, krádežím, násilí. A nyní už i znásilnění.
"Je naším úkolem, abychom v Maďarsku obnovili klid a důvěru v policii. Tato důvěra je nyní podlomena," prohlásil Gyurcsány.
Případ, který maďarské veřejnosti pořádně hnul žlučí, se stal 4. května. Detaily poprvé zveřejnila až včera maďarská tisková agentura MTI.
Policejní hlídka zastavila v centru budapešti řidičku. Provinila se údajně tím, že neměla zapnutý bezpečnostní pás.
Neměla u sebe hotovost, takže nemohla zaplatit pokutu. Policisté jí nařídili, že si musí přesednout do jejich automobilu a společně pojedou na služebnu. Tam ale nedojeli.
Policejní vůz zabočil do postranní ulice. Tam ženu jeden z mužů zákona znásilnil, další ji pak přinutil k orálnímu sexu. Zbylí tři muži hlídali, aby je nikdo nevyrušil.
Žena se ale rozhodla mluvit a podala trestní oznámení. Po několika dnech pochybností bylo vše jasné: viníky usvědčily průmyslové kamery, nainstalované v místech, kudy jejich automobil s ženou projížděl.
Opozice: Vše začalo před parlamentem
Pětice mužů je ve vazbě a premiér Gyurcsány v problémech. Na kauze se totiž snaží přiživit opoziční pravicová formace Fidesz. Násilí a zločiny policistů jsou podle ní součástní hlubšího marasmu, do kterého zemi zatáhla nynější socialistická vláda.
Poukázala přitom na násilí, které policie vloni použila proti demonstrantům. Ti před parlamentem protestovali proti výrokům Ference Gyurcsányie o stavu maďarské ekonomiky a o tom, jak neříkal voličům pravdu.
Podle nejnovějších průzkumů by nyní volby opoziční Fidesz vyhrál, zatímco socialisté by utrpěli drtivou porážku.
Podle organizace Amnesty International patří Maďarsko v ochraně žen před znásilněním a trestním postihováním znásilnění k nejhorším zemím v Evropě, není-li vůbec nejhorší.
Příslušné úřady a justice prý problém zlehčují. Amnesty v dokumentu píše o "tradičním mužském šovinismu" v Maďarsku.
Hlásit znásilnění je problematické
Mnoho žen z obav před výsměchem či zpochybňováním své výpovědi znásilnění ani nehlásí. A i v případech,kdy to udělá,skončí před soudem jen málo obviněných.
"Pracuji v justici už dvacet let, ale kdybych sama byla znásilněna, asi bych to nehlásila. Vzhledem k procedurám, podobě zákona a ke společenským konvencím je to v Maďarsku velmi složité," cituje zpráva Amnesty International jednu z maďarských právniček.
Podle průzkumu veřejného mínění z loňského roku se 32 procent obyvatel Maďarska domnívá, že za znásilnění nese odpovědnost především žena. Téměř třetina Maďarek ve stejném průzkumu uvedla, že se někdy stala obětí domácího násilí.