Promlčí se kauzy včetně aféry Gorila. Lipšic varoval před Ficovým zásahem do justice

ČTK ČTK
11. 12. 2023 16:55
Změny trestního zákoníku, které na Slovensku prosazuje nová vláda premiéra Roberta Fica, povedou v zemi k promlčení některých kauz, včetně těch mediálně známých, varoval šéf elitního útvaru slovenské prokuratury Daniel Lipšic. Odmítl důvody, jimiž nová vláda vysvětluje snahu zrušit jeho Úřad speciální prokuratury, který dohlíží na vyšetřování podobných kauz.
Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters

Promlčení některých kauz bude podle Lipšice způsobené chystaným snížením trestních sazeb za korupci a ekonomické trestné činy v kombinaci s navrhovaným obecným zkrácením promlčecích lhůt.

Mezi promlčenými se tak podle Lipšice ocitne také už téměř 20 let stará aféra označovaná jako Gorila, která se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za vliv této finanční skupiny na privatizaci a na chod některých podniků. Tehdy ještě nebyla u moci Ficova strana Směr-sociální demokracie.

Fico je podle dostupných informací ale jediným stále vysokým slovenským politikem, který se v souvislosti s aférou sešel v odposlouchávaném bytě se spoluzakladatelem Penty Jaroslavem Haščákem.

Prokurátoři Úřadu speciální prokuratury nyní před novináři také uváděli, že chystané změny v trestním zákoníku jsou šité na míru na konkrétní kauzy. V uplynulých třech letech Fico jako opoziční politik vyšetřování různých případů zpochybňoval. Policie v minulosti obvinila v různých kauzách celkově několik desítek lidí včetně bývalých vysokých úředníků, policistů, soudců či podnikatelů z doby předchozího vládnutí Směru-SD.

Rozsáhlé zatýkání začalo v zemi po parlamentních volbách konaných v roce 2020, po kterých Ficova strana skončila v opozici. Letos v září pak Směr-SD předčasné volby vyhrál a Fico se vrátil do čela vlády.

Podle Lipšice úspěšnost podaných obžalob ze strany Úřadu speciální prokuratury přesáhla 90 procent. Před citlivými politickými kauzami elitní útvar prokuratury dohlížel například na rozložení a vyšetřování zločineckých skupin, řada jejich představitelů skončila ve vězení.

Lipšic také tvrdil, že žádný soud nekonstatoval nedůvodnost stíhání v případech, na kterých tato elitní složka prokuratury pracovala. Představitelé vládní koalice návrh na zrušení instituce obhajují kromě jiného tvrzením, že se podílela na porušování lidských práv.

Změny chce vláda prosadit ve zrychleném režimu tak, aby například útvar zanikl už v polovině ledna příštího roku. Není vyloučeno, že stávající případy by dostali jiní prokurátoři. Žalobce z Úřadu speciální prokuratury například letos podal odvolání vůči rozhodnutí soudu první instance, který opětovně osvobodil někdejšího podnikatele Mariana Kočnera obžalovaného z toho, že si objednal vraždu novináře Jána Kuciaka. Spolu s Kuciakem byla v roce 2018 zastřelena i jeho snoubenka.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se staví proti tomu, aby rozsáhlé změny v trestním právu Slovensko schválilo ve zrychleném režimu. Výhrady dávají najevo také Evropská unie a Spojené státy.

 

Právě se děje

Další zprávy