Změna je tu: Můžete "úkolovat" Brusel, má to ale háček

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 3. 2012 19:58
Ty, kteří chtějí Unii změnit, čeká dlouhá cesta s nejistým výsledkem
Foto: Thinkstock

Brusel - Počínaje nedělí 1. dubna začíná v Evropské unii fungovat takzvaná občanská iniciativa.

Tento nástroj, od něhož si přívrženci slibují zvýšení podílu občanů na rozhodování v EU, umožní lidem po splnění určitých podmínek "zaúkolovat" Evropskou komisi v nějaké konkrétní věci.

Aby komise opravdu přišla s návrhy zákonů,  odrážející přání organizátorů iniciativy, musí se sesbírat nejméně milion podpisů obyvatel s hlasovacím právem (vesměs musí být starší 18 let) z alespoň čtvrtiny států (nyní nejméně ze sedmi z 27 států EU).

Iniciativa nesmí jít proti hodnotám EU

To je však jen jedna z řady podmínek. K těm dalším patří, že to, co lidé budou od komise požadovat, musí spadat do jejích kompetencí. Pokud by tomu tak nebylo, pak takovou iniciativu komise odmítne.

Narazili by tak zřejmě třeba ti, kteří v EU dlouhodobě volají po přesunutí štrasburského sídla Evropského parlamentu do Bruselu. Ti už v minulosti uspořádali petici, kterou podpořil milion podpisů, jenže o změně sídla parlamentu nemůže rozhodovat komise, ale členské státy.

Výkonný orgán EU rovněž odmítne vypracovat návrhy zákonů v případě, že iniciativa jde proti hodnotám EU nebo pokud půjde o nesmyslné či urážlivé záležitosti. Organizátoři budou muset také prokazovat, kdo jejich iniciativu financuje.

Foto: Reuters

Podle týdeníku European Voice by v prvních měsících mohli přijít lidé či různá sdružení třeba s tím, aby se v Unii postupně odstoupilo od využívání jaderné energie. Jedna skupina zase zvažuje iniciativu požadující stanovení minimálního zajištěného příjmu pro občany EU, další to, aby se v EU stal přístup k vodě lidských právem.

Bez ratifikace ani ránu

Jenže i pokud by některé z takovýchto aktivit komise vyslyšela a nakonec přišla s návrhy konkrétních legislativních opatření v požadované věci, tak to ještě neznamená, že nakonec projdou složitým schvalováním v EU.

Zmenšenina německé Ústavy a vytištěná Lisabonská smlouva. Ilustrační snímek.
Zmenšenina německé Ústavy a vytištěná Lisabonská smlouva. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

O naprosté většině z nich by totiž spolurozhodovaly členské státy a také europoslanci. Pokud by se však z jakéhokoli důvodu nebyly obě instituce schopné či ochotné dohodnout, pak by iniciativa šla pod stůl.

Se vznikem občanské iniciativy počítá Lisabonská smlouva o reformě EU, která platí už od roku 2009. Vyjednávání o konkrétní podobě iniciativy a podmínkách, za nichž bude moci být uplatňována, byla poměrně zdlouhavá a složitá.

EU se na pravidlech dohodla v únoru 2011, země EU ale měly více než rok na to, aby se na novinku připravily.

 

Právě se děje

Další zprávy