reklama
 
 

Zlomový telefonát v Perském zálivu? Saúdská Arábie znovu přerušila dialog s Katarem

AKTUALIZOVÁNO 9. 9. 2017
Katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání a saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán Saúd se v pátek telefonicky spojili. Podle agentury Reuters o tom na svém twitterovém účtu informovala katarská televize Al-Džazíra. Oba státníci se údajně dohodli, že jmenují emisary, kteří spolu budou diskutovat rozpory mezi oběma zeměmi. Jen několik hodin na to ale Saúdská Arábie obvinila Katar z překrucování informací a přerušila jakýkoliv dialog.

Dauhá/Washington - Katarský emír a saúdskoarabský korunní princ spolu v pátek telefonicky hovořili. Jde o první oficiální kontakt mezi těmito zeměmi na vysoké úrovni od začátku června, kdy Saúdská Arábie a několik dalších zemí regionu přerušilo s Katarem diplomatické styky. Nicméně krátce po telefonátu se Dauhá a Rijád opět dostaly do roztržky.

Podle expertů citovaných serverem BBC zřejmě kvůli tomu, jak katarská tisková agentura o hovoru informovala.

Saúdské Arábii se nejspíš nelíbilo, že katarská agentura neuvedla, kdo hovor inicioval. Podle médií to byl katarský emír Tamim bin Sání, což agentura v první informaci neuvedla. Rijád posléze reagoval kritikou, že Katar opět překrucuje fakta a že s ním proto dialog neobnoví.

Státní média obou zemí potvrdila, že katarský emír šajch Tamim bin Sání a saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán spolu hovořili. Saúdskoarabská státní tisková agentura SPA poté uvedla, že katarský emír "vyjádřil přání usednout k jednacímu stolu a diskutovat o požadavcích čtyř zemí", které s Katarem v červnu přerušily diplomatické styky.

Katarská agentura QNA informovala mimo jiné, že saúdskoarabský korunní princ navrhl ustanovení "dvou vyjednavačů pro vyřešení kontroverzních problémů způsobem, který nenaruší suverenitu žádné z obou zemí".

Zpráva o telefonátu přišla poté, co v pátek telefonicky hovořil s lídry zemí Perského zálivu americký prezident Donald Trump. Podle Bílého domu mluvil i s představiteli Kataru a Saúdské Arábie. Trump jim připomněl, že jednota zemí v Perském zálivu je klíčová pro stabilitu v regionu.

Už ve čtvrtek se Trump setkal v Bílém domě s kuvajtským emírem. Kuvajt se v katarské krizi snaží o zprostředkování jednání.

Katarská krize vypukla začátkem června, kdy Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Egypt a několik dalších států s Katarem přerušily diplomatické styky a uvalily na něj dopravní a obchodní blokádu. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace, což Dauhá odmítlo. 

Zemím v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií se nelíbí také to, že Katar udržuje vztahy se šíitským Íránem. Podle některých expertů stojí za jednou z největších krizí v Perském zálivu v posledních letech obava Rijádu ze ztráty dominantního postavení v oblasti.

autor: ČTK | 9. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama