Moskva - První zkušební start nové ruské rakety Angara byl odložen na neurčito. Podle agentury RIA Novosti to sdělilo státní kosmické vědecko-výzkumné středisko.
Nosná raketa měla být vypuštěna ze severoruského kosmodromu Pleseck v pátek, ale automatické systémy odpočet přerušily, podle střediska z technických důvodů. Start se měl původně opakovat v sobotu.
Při prvním testovacím letu, který byl o dva dny posunut už ve středu, má být vynesen druhý stupeň rakety s maketou umělé družice a dopadnout na území ruského poloostrova Kamčatka na Dálném východě.
Projekt, který stojí 100 miliard rublů (60 miliard korun), se připravoval dlouhých dvacet let. Zkušební start má být zlomovou událostí v dějinách ruské kosmonautiky.
Vynese až 35 tun do vesmíru
RIA Novosti napsala, že podle sdělení Chruničevova vesmírného střediska, které je hlavním projektantem a výrobcem Angary, bude raketa ze startovací rampy odvezena ke zkoumání. Nové datum zkušebního startu bude oznámeno teprve poté, až budou odstraněny případně zjištěné nedostatky.
Angara v různých variantách nosnosti má být schopna vynést do vesmíru náklad až o hmotnosti 35 tun. Z hlediska Moskvy jde o strategický významný projekt, protože příprava a výroba raket se bude provádět výhradně na území Ruské federace ve spolupráci ruských podniků sídlících v Rusku. Vypouštěny budou rovněž pouze z ruských kosmodromů Pleseck a nově budovaného Vostočnyj v Amurské oblasti na východě Ruska.
Angara má být zároveň první ruskou "zelenou" raketou, protože prý nebude využívat jedovaté palivo. Na vážné ekologické škody si často stěžují zejména obyvatelé jižních oblastí Ruska, kam dopadají úlomky z odhozených částí raket startujících z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.