Praha - Pokud politici nebo další veřejní činitelé ve svých vystoupeních použijí vulgarismus, prakticky vždy zaujmou média. Většinou tak ale hovoří v soukromí a netuší, že je někdo "nepovolaný" poslouchá nebo nahrává.
Jen zřídkakdy používají vulgární výrazy v rozhovorech pro média.
Sprostá slova ve veřejném prostoru - a nadto z úst volených zástupců - se pak interpretují jako nedostatek dobrého vkusu a vychování či důsledek špatného sebeovládání v emocionálně náročných situacích. Na taková "uklouznutí" politiků je veřejnost citlivá obzvlášť v anglosaském světě, zatímco třeba v Latinské Americe je tolerance větší.
Případ českého prezidenta Miloše Zemana, který použil četné vulgarismy zcela vědomě a navíc v pořadu veřejnoprávního rozhlasu, je ale mimořádný a ve světě se pro něj těžko hledá srovnání.
Zeman například použil slovo "zkurvila" a pokusil se přeložit do češtiny název ruské hudební skupiny Pussy Riot, takže do veřejnoprávního rozhlasu řekl slovo kun*a.
Zapnutý mikrofon
Kritice za použití vulgárního výraziva čelí i ti politici, kteří ho použijí neveřejně. Zapnutý mikrofon po skončení oficiálního projevu zradil například amerického viceprezidenta Joe Bidena, který po podepsání zdravotnické reformy v roce 2010 prezidenta Baracka Obamu poplácával po zádech se slovy "To je kurva velká věc".
Prezident George Bush pak v roce 2000 litoval zapnutého mikrofonu během své kampaně, kdy označil novináře Adama Clynera za "prvotřídního debila".
Rozhořčení ale budí i vulgarismy použité zcela v soukromí, které se na veřejnost dostanou omylem - třeba díky tajnému odposlechu. Smůlu měla v tomto ohledu třeba náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová, která letos v soukromém telefonátu hovořila o tom, že USA chtějí s pomocí emisara OSN prosadit své představy o budoucí ukrajinské vládě, a hodlají tak "vyjebat s Evropskou unií".
Sprosté výrazy v tajných nahrávkách letos rozbouřily i veřejné mínění v Polsku: bývalý guvernér polské centrální banky Marek Belka na nich kupříkladu výbor pro měnovou politiku počastoval přívlastkem "zasraný". Bývalý ministr zahraničí Radek Sikorski na tajně pořízené nahrávce zase přirovnává vztahy Polska a USA k poskytování orálního sexu.
Vzkaz pro mladé
Politici si někdy popustí uzdu i ve chvílích, kdy chtějí působit "lidštěji" nebo kdy dávají rozhovor třeba pro časopis určený mladšímu či nekonformnějšímu publiku. Horkou půdou bývají také improvizované projevy při předvolebních kampaních.
Americký prezident Obama v rozhovoru pro hudební časopis Rolling Stone odsoudil svého soupeře v boji o Bílý dům Mitta Romneyho s tím, že "kecá hovadiny". Britský premiér David Cameron zase v uvolněném vystoupení v rozhlasové ranní show vyjádřil pochopení nad tím, že "lidi jsou nasraní na politiky".
Téměř legendární je dávný bonmot slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, který na mítinku své strany žertoval o podobě nové stokorunové bankovky slovy "na přední straně má být Dáša a Vašek v posteli a na zadní Klaus s korunou v prdeli".
Lidový Putin
Specifický - a vulgarismy prošpikovaný - způsob vyjadřování je typický i pro některé konkrétní politiky. Ruský prezident Vladimir Putin proslul tím, že do státnických projevů úmyslně přidává hodně lidové výrazy, a dokonce i zločinecký žargon. Svého času sliboval čečenským teroristům, že je nechá "utopit v hajzlu", či vyhrožoval "pověsit za koule" gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho.
Pro silnější výraz nejde daleko ani uruguayský prezident José Mujica. Letos po návratu fotbalové reprezentace, vyřazené v osmifinále mistrovství světa, označil mezinárodní federaci FIFA za "bandu zkurvysynů". Loni nevypnutý mikrofon zaznamenal jeho nelichotivou charakteristiku argentinské prezidentky a jejího zesnulého manžela - doslova si povzdechl, že "ta stará baba je horší než ten šilhavý chlap". Zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez veřejně označoval opozičního kandidáta v prezidentských volbách za prase.
Někdejší americký viceprezident Richard Cheney se před deseti lety na půdě Senátu opřel do demokratického senátora Patricka Leahyho a na jeho kritiku angažmá firmy Halliburton v Iráku opáčil, aby "šel do prdele". Cheney to nepopřel, a později dokonce řekl, že svých slov nelituje.
Veřejná omluva
Většina veřejně činných osob se ale ze svých prohřešků kaje. Někdy může jediný vulgarismus zabrzdit celou politickou kariéru. To je případ bývalého ukrajinského ministra zahraničí Andrije Deščycji, který se letos po sestřelení ukrajinského vojenského letadla proruskými separatisty snažil uklidnit rozvášněné demonstranty před ruským velvyslanectvím v Kyjevě.
Ruského prezidenta Putina přitom počastoval nadávkou "chujlo", kterou ruština užívá jako vulgární termín pro nepříjemného člověka a doslova označuje nadměrně velký mužský úd.
Z postu šéfa diplomacie byl krátce poté odvolán, stane se velvyslancem ve Varšavě.