Zkáza po tajfunu. Živí bojují mezi mrtvými o jídlo

Reuters Martin Novák Reuters, Martin Novák
Aktualizováno 11. 11. 2013 6:06
Silná bouře připravila o život na Filipínách nejméně deset tisíc lidí.
Foto: Reuters

Tacloban - Věž zčásti zříceného kostela a kříž, který zůstal stát, jsou svědky zkázy, která postihla dvousettisícové filipínské město Tacloban. Domy srovnané se zemí, vyvrácené stromy, rozmačkané automobily, strhané dráty elektrického vedení.

Tak popisuje situaci reportér agentury Reuters, který se jako jeden z mála novinářů dostal do nejhůře postižených oblastí zdevastovaných tajfunem Haiyan. Podle některých vědců nejsilnějším, který zasáhl pevninu za několik posledních desetiletí.

Lidé, kteří přežili, počítají škody, nebo se o to alespoň pokoušejí. Někteří přišli o všechno. Mezi živými leží těla těch, co zemřeli.

Tacloban, město na ostrově Leyte 580 kilometrů jihovýchodně od Manily, zasáhl tajfun Haiyan. Obětí je nejméně deset tisíc, ale tento počet zřejmě poroste.

Zatím nejsou žádné zprávy o osudu obyvatel vesnic na pobřeží Leyte. Ale panují obavy, že přežil málokdo.

Muži, ženy i děti hledají v troskách domů své příbuzné. Vypadá to, že ani jedna budova v Taclobanu řádění tajfunu neunikla. Všechny jsou více či méně poškozené.

Mnozí přeživší si tisknou ke tvářím kusy látky kvůli zápachu, který se šíří z těl obětí tajfunu.

Žena, která je v osmém měsíci těhotenství, ztratila během bouře jedenáct členů své rodiny. I dvě své dcery. "Nemohu teď o ničem přemýšlet. Jsem tak zdrcená, že to nejde," říká reportérovi  Reuters.

Na letišti se shromažďují v blátě a vodě lidé, kteří doufají, že budou moci odletět. Z města sem museli pěšky jít tři hodiny. Mezi nimi jsou i zahraniční turisté. "Snažíme se dostat do Cebu nebo Manily, musíme odtud pryč," říká jeden z nich.

"Lidé, kteří přežili, chodí v troskách jako zombie a hledají jídlo," řekla studentka medicíny Jenny Chu z ostrova Leyte. "Kamkoliv se podíváte, vidíte mrtvoly," citoval jednoho z obyvatel Taclobanu deník Philippines Inquirer.

Potraviny a pití, které bylo v obchodech, si lidé už rozebrali.

Plukovník filipínského letectva Fermin Carangan vypráví, jak jej s jeho muži tajfun zastihl v letištní budově. Vítr měl rychlost 313 kilometrů v hodině.

"Najednou mořská voda a vlny rozbily zeď a viděl jsem své muže, jak jednoho po druhém pohlcuje voda. Dva se utopili, pět je mezi pohřešovanými. Pět hodin jsem strávil ve vodě za silného větru a prudkého deště. Bylo tak temno, že jsem vůbec nic neviděl."

Tacloban byl důležitým městem v roce 1944. 20. října se zde vylodilo 174 tisíc amerických vojáků pod vedením generála Douglase McArthura ve válce, kterou tehdy USA vedly na Filipínách s Japonskem.

Tentokrát je zápis města do dějin mnohem horší.

"Někteří lidé přišli z hladu nebo kvůli ztrátě svých blízkých o rozum. Jsou stále agresivnější. Rabují všude, kde se dá, aby našli jídlo. Obávám se, že se brzy začne kvůli jídlu i vraždit," cituje Philippines Inquirer učitele Andrewa Pomedu.

Vláda posílá na Leyte speciální armádní jednotky, které mají obnovit pořádek a koordinovat pomoc.

 

Právě se děje

Další zprávy