Co tají Čína? Teorie o úniku viru z laboratoře se vrací, vědec vysvětluje proč

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
7. 6. 2021 7:00
Jako vědci stále nemáme od čínských úřadů dostatek informací o původu viru SARS-CoV-2. Doufali jsme, že po nějaké době se dozvíme více a Čína uvolní další data. A to se neděje. Můžeme se tak třeba ptát, proč některé informace Číňané nedávají ven. Žádná nová data dokazující to, že by virus SARS-CoV-2 uměle vznikl v laboratoři, se ale neobjevila, uvádí pro Aktuálně.cz molekulární genetik Jan Pačes.
Život v pandemii - molekulární genetik Jan Pačes o opětovných teoriích o umělém původu viru SARS-CoV-2. | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

V poslední době mezi americkými vědci zesílily diskuse o umělém původu viru SARS-CoV-2 mimo jiné po tom, co americký deník Wall Street Journal upozornil na podezřelý případ z wuchanské laboratoře z roku 2012. Podle molekulárního genetika Pačese je ale důležité pohlížet na takové teorie ze dvou úhlů pohledu.

"Jedna linie je ta biologicko-virologická. A v rámci ní se nic nového neobjevilo," komentuje Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. "Nevypadá to na umělý původ. Viry mezi druhy přeskakují. Nemáme zatím žádnou novou informaci, která by nás upozornila na závažný důvod, proč bychom si to měli myslet," dodává genetik.

Na druhé straně je ale podle Pačese nutné vzít v potaz, že čínské úřady stále nezveřejnily dostatek informací o původu koronaviru stojícího za celosvětovou pandemií. "To je spíše rovina politická. Proč se to stalo ve Wu-chanu, když je tam virologický institut? To jsou takové indicie, které se dají odborně velmi těžko kvantifikovat," komentuje genetik.

"Mysleli jsme, že touhle dobou už budeme vědět o původu viru podstatně víc, než víme. I proto se asi zvedá vlna z vědeckého i mediálního prostředí donutit Čínu, aby informace o viru uvolnila a umožnila jeho vyšetření," dodává.

Pačes také zdůrazňuje, že v minulosti už několikrát došlo k úniku viru z laboratoří - a to nejen v Číně. "Ale je pravda, že Evropa a Amerika jsou v tomto výrazně opatrnější. A jejich pravidla jsou jako i na mnoho dalších věcí mnohem přísnější než třeba v rozvojových zemích nebo Číně," vysvětluje Pačes.

Laboratoř v čínském Wu-chanu, kde současná pandemie začala, zkoumala v roce 2012 vzorky neznámého viru, kterým se nakazil pracovník v dole, kde odstraňoval netopýří trus. Měl tehdy podobné příznaky, jaké se nyní objevují u covidu-19.

Nedávno se ukázalo, že tento "starší" virus je z 96 procent geneticky stejný jako virus SARS-CoV-2. Experti z uznávaných univerzit ve Spojených státech nyní požadují, aby se prošetřilo, jak s tímto starším virem čínská laboratoř zacházela a zda virus SARS-CoV-2 nemohl vzniknout v laboratoři.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Pačes také vysvětluje, jaké technologické možnosti už nyní pro výrobu umělých virů existují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy