Co tají Čína? Teorie o úniku viru z laboratoře se vrací, vědec vysvětluje proč

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
7. 6. 2021 7:00
Jako vědci stále nemáme od čínských úřadů dostatek informací o původu viru SARS-CoV-2. Doufali jsme, že po nějaké době se dozvíme více a Čína uvolní další data. A to se neděje. Můžeme se tak třeba ptát, proč některé informace Číňané nedávají ven. Žádná nová data dokazující to, že by virus SARS-CoV-2 uměle vznikl v laboratoři, se ale neobjevila, uvádí pro Aktuálně.cz molekulární genetik Jan Pačes.
Život v pandemii - molekulární genetik Jan Pačes o opětovných teoriích o umělém původu viru SARS-CoV-2. | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

V poslední době mezi americkými vědci zesílily diskuse o umělém původu viru SARS-CoV-2 mimo jiné po tom, co americký deník Wall Street Journal upozornil na podezřelý případ z wuchanské laboratoře z roku 2012. Podle molekulárního genetika Pačese je ale důležité pohlížet na takové teorie ze dvou úhlů pohledu.

"Jedna linie je ta biologicko-virologická. A v rámci ní se nic nového neobjevilo," komentuje Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. "Nevypadá to na umělý původ. Viry mezi druhy přeskakují. Nemáme zatím žádnou novou informaci, která by nás upozornila na závažný důvod, proč bychom si to měli myslet," dodává genetik.

Na druhé straně je ale podle Pačese nutné vzít v potaz, že čínské úřady stále nezveřejnily dostatek informací o původu koronaviru stojícího za celosvětovou pandemií. "To je spíše rovina politická. Proč se to stalo ve Wu-chanu, když je tam virologický institut? To jsou takové indicie, které se dají odborně velmi těžko kvantifikovat," komentuje genetik.

"Mysleli jsme, že touhle dobou už budeme vědět o původu viru podstatně víc, než víme. I proto se asi zvedá vlna z vědeckého i mediálního prostředí donutit Čínu, aby informace o viru uvolnila a umožnila jeho vyšetření," dodává.

Pačes také zdůrazňuje, že v minulosti už několikrát došlo k úniku viru z laboratoří - a to nejen v Číně. "Ale je pravda, že Evropa a Amerika jsou v tomto výrazně opatrnější. A jejich pravidla jsou jako i na mnoho dalších věcí mnohem přísnější než třeba v rozvojových zemích nebo Číně," vysvětluje Pačes.

Laboratoř v čínském Wu-chanu, kde současná pandemie začala, zkoumala v roce 2012 vzorky neznámého viru, kterým se nakazil pracovník v dole, kde odstraňoval netopýří trus. Měl tehdy podobné příznaky, jaké se nyní objevují u covidu-19.

Nedávno se ukázalo, že tento "starší" virus je z 96 procent geneticky stejný jako virus SARS-CoV-2. Experti z uznávaných univerzit ve Spojených státech nyní požadují, aby se prošetřilo, jak s tímto starším virem čínská laboratoř zacházela a zda virus SARS-CoV-2 nemohl vzniknout v laboratoři.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Pačes také vysvětluje, jaké technologické možnosti už nyní pro výrobu umělých virů existují.

 

Právě se děje

Další zprávy