Teorie o umělém původu se vrací. Před devíti lety ve Wu-chanu zkoumali netopýří virus

Jana Václavíková Jana Václavíková
26. 5. 2021 12:58
Poté co 42letý Číňan Lü odstraňoval v dole netopýří trus, musel navštívit nemocnici. Měl horečku, kašel a potíže s dýcháním. Rentgen následně ukázal na jeho plicích stejné skvrny, jaké se objevily i u pacientů s nemocí covid-19. Jenže v případě Lüa byl duben 2012.
Propagační klip laboratoře ve Wu-chanu. | Video: Youtube / New China TV

Vzorky neznámého viru tehdy zkoumala laboratoř ve Wu-chanu, městě, kde začala současná pandemie. Z více než 96 procent se podobal současnému koronaviru, tvrdí diplomová práce bývalého studenta medicíny na univerzitě v Kchun-mingu, na kterou upozornil americký deník Wall Street Journal.

Lü byl prvním z šesti mužů, kteří měděný důl v Mo-ťiangu čistili a kteří pak museli s podobnými příznaky vyhledat lékařskou pomoc. Doktoři ale nedokázali původ nemoci vystopovat, a tak požádali o radu odborníka Čung Nan-šana, který vedl čínský boj proti onemocnění SARS v letech 2002 a 2003. Ten uvedl, že jde pravděpodobně o zápal plic způsobený neznámým virem, doporučil pacienty testovat na protilátky na SARS a prozkoumat, jací netopýři se v dole vyskytují. 

U čtyř pacientů vyšly protilátky pozitivně. Tři muži následkem onemocnění do pár měsíců zemřeli. 

Do dolu byli proto přivoláni odborníci z Wuchanského virologického institutu, kteří zde odebrali vzorky trusu 276 netopýrů. Polovina z nich byla pozitivně testovaná na viry označované jako koronaviry a jeden vzorek byl dosud neznámý virus podobný SARS. Vědci ho poté označili jako RaBtCoV/4991 a své výsledky zveřejnili před pěti lety ve vědeckém časopise Virologica Sinica. Tehdy jim ale nikdo nevěnoval větší pozornost. 

To se změnilo během současné pandemie, kdy odbornice na netopýří koronaviry z wuchanského institutu Š' Čeng-li publikovala studii o viru, který je z 96,2 procenta geneticky stejný jako virus SARS-CoV-2, způsobující onemocnění covid-19. Jak později přiznala, jde o virus právě z dolu Mo-ťiang. 

Experimenty wuchanské laboratoře

Spojení viru podobného SARS-CoV-2 a institutu ve Wu-chanu nyní vzbuzuje otázky odborníků. Podporuje to i zjištění, že v listopadu 2019, tedy o měsíc dříve, než Čína o šíření nemoci prvně informovala, museli být hospitalizováni tři zaměstnanci laboratoře "se symptomy podobnými jak covidu-19, tak běžným sezonním nemocem," píše americký deník.

Devět let starý virus RaBtCoV/4991 zaujal také experty z uznávaných univerzit, jako je Harvard, Stanford nebo Yale, kteří vyzvali k prošetření toho, jak s ním čínská laboratoř zacházela. Wuchanská instituce je totiž známá i výzkumem, při kterém se jednotlivé části koronavirů kombinují, aby se ukázalo, zda může vzniknout pro lidi nakažlivější forma.

Vědci zároveň upozorňují, že na experimenty, které se provádějí v Číně, platí méně přísná omezení než například ve Spojených státech.

Podle deníku Wall Street Journal se proto nyní objevují dotazy, zda mohl koronavirus stojící za celosvětovou pandemií vzniknout takto v laboratoři, ať už náhodou, nebo úmyslně. Š' Čeng-li jakoukoliv možnost úniku viru z institutu odmítá. "Jsou to bystří a chytří lidé. Š' pracuje na tom, aby přesně takové pandemii zabránila. Ví, jak závažná je práce s koronaviry," říká k tomu epidemioložka Maureen Millerová z americké Kolumbijské univerzity, která s laboratoří spolupracovala. 

Zkoumání umělého původu

Anthony Fauci, hlavní zdravotnický poradce amerického prezidenta Joea Bidena, nicméně vyzývá k dalšímu vyšetřování původu viru. "Tato možnost (únik z laboratoře, pozn. red.) určitě existuje a podporuji úplné vyšetření toho, zda k tomu mohlo dojít," cituje ho deník. 

Právě to byl jeden z cílů týmu, který počátkem roku vyslala do Wu-chanu Světová zdravotnická organizace (WHO). Jeho členové však v laboratoři strávili jen tři hodiny a šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil prohlídku za neadekvátní. Podle jeho slov chyběla prvotní data.

Organizace rozhodla, že únik z laboratoře je "vysoce nepravděpodobný". Později ale Tedros řekl: "Co se WHO týče, zůstávají všechny hypotézy ve hře. (…) Původ viru jsme ještě neobjevili," připustil. 

Členové týmu neměli přístup k bezpečnostním hlášením ani k záznamům z testování koronavirů. Zároveň on-line databáze virů, kde se nachází i sekvence viru z dolu v Mo-ťiangu, byla stažena z internetu v září 2019. Podle Š' institut přistoupil k tomuto kroku po velkém množství kyberútoků. 

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien prohlásil, že zpráva o onemocnění tří zaměstnanců wuchanského virologického institutu v roce 2019 je "zcela nepravdivá". "Spojené státy pokračují ve zveličování teorie o úniku viru z laboratoře," uvedl. Ke zmíněné diplomové práci se nevyjádřil.

O možnosti úniku však už hovoří i někteří odborníci, kteří ji dříve odmítali. Například Bernard Roizman z Chicagské univerzity, jenž loni podepsal otevřený dopis 27 vědců, kteří odsoudili "konspirační teorii o umělém původu viru". "Jsem přesvědčen, že přinesli virus do laboratoře, kde na něm začali pracovat… a nějaký nedbalý zaměstnanec ho poté vynesl ven," myslí si nyní.

Video: Tým WHO navštívil virologický ústav ve Wu-chanu

Tým WHO navštívil virologický ústav ve Wu-chanu 4. 2. 2021 | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy