Jako život v zapečetěné rakvi. Islámský stát s námi zachází jako s vězni, zní z Ramádí

Kateřina Vítková Reuters Kateřina Vítková, Reuters
9. 12. 2015 20:00
Obyvatelé iráckého Ramádí žijí ve stále horších podmínkách. Město, které v květnu dobyli džihádisté z Islámského státu (IS), obklíčily irácké jednotky. Tento týden armáda dokonce informovala, že se jí část Ramádí podařilo získat zpět. Ve městě podle odhadů místních úřadů zůstává uvězněno 1200 až 1700 rodin. Reuters mluvila s osmi lidmi, kteří v Ramádí žili, nebo stále ještě žijí. Vypráví o tom, jak lidem dochází jídlo a chybí jim elektřina. Islamisté se s přibližující armádou chovají stále více paranoidně. Každého hned podezřívají. Ty, co se snaží utéct, chytají, nebo rovnou střílejí.
Snímek z května, kdy se Ramádí dostalo do rukou IS. Irácká armáda jej dobývá zpět.  Ilustrační foto.
Snímek z května, kdy se Ramádí dostalo do rukou IS. Irácká armáda jej dobývá zpět. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ramádí - Zatímco irácké jednotky vítězoslavně informují, že postupně přebírají kontrolu nad městem Ramádí, tisíce civilistů v jeho ulicích čelí stále přísnějšímu režimu pod taktovkou džihádistů.

Teroristická organizace Islámský stát (IS) Ramádí dobyla letos v květnu. V listopadu se ale armádě podařilo město obklíčit a islamisty odříznout i od poslední zásobovací trasy.

Místní hlásí, že radikálové uvnitř Ramádí jsou stále paranoidnější a bojí se, že je budou využívat jako živé štíty.

Život v zapečetěné rakvi

"Bojovníci z Daeše (jiné označení pro IS - pozn. red.) se stávají nepřátelštějšími a podezíravějšími. Brání nám vycházet z domů. Každý, kdo jde proti jejich příkazu, je chycen a vyšetřován," vypráví Abú Ahmed. "Cítíme se, jako bychom žili uvnitř zapečetěné rakve."

Místní úřady odhadují, že za branami města zůstává uvězněno 1200 až 1700 rodin. Agentura Reuters mluvila s osmi lidmi, kteří v Ramádí žili, nebo stále ještě žijí.

"Rdousí nás stále víc a víc. Jednají s námi jako s vězni," vysvětluje Abú Ahmed.

Svůj příběh vypráví po telefonu, na střeše svého domu chytá slabý signál. Musí se ale schovávat, aby ho nepoznaly hlídky. "Musím jít. Slyším motocykly Daeše. Mohl bych přijít o hlavu, pokud..."

Dál už se ve větě nedostane, telefonát je přerušen. Užívání mobilních telefonů není na území kontrolovaném IS dovoleno.

"Povstalci Ramádí rozdělili do skupiny menších částí a civilistům neumožňují průchod z jedné oblasti do druhé. Každého okamžitě podezřívají, že je informátorem bezpečnostních sil," vysvětluje Chatáb Amír.

Bez jídla i elektřiny

Obyvatelé Ramádí se musí mnoho hodin obejít bez elektřiny, dochází jim jídlo i plyn na vaření. Město je odstřiženo od okolí. Civilisté se musejí spoléhat na hubené příděly jídla od džihádistů.

"Jíme starý chleba a nahnilá rajčata," vypráví Omar. "Mám pocit, že budu muset zabít kočku, kterou jsme po léta chovali. Když nezbude nic jiného k jídlu."

K vaření se používá dřevo, podle některých zpráv ozbrojenci natahali pro obyvatele k užití alespoň větve a kmeny stromů.

Džihádisté brání lidem v odchodu

Někteří civilisté se snažili na výzvu vlády město minulý týden opustit. Řada zdrojů ale agentuře Reuters sdělila, že se jim islamisté snažili v odchodu bránit. Za pokus o útěk hrozili zadržením i popravou hlavy rodinného klanu. Kromě toho IS na jihu města rozmístil ostřelovače.

"Ošklivá tvář Daeše se nakonec projevila. Jednají s ženami jako se zvířaty. Mám pocit, že jsem se znovu narodil. Mám pocit, že jsem byl otrokem," říká Um Muhammad, který měl štěstí. Podařilo se mu uprchnout.

Někteří obyvatelé se ale bojí i toho, co se stane v případě, že je irácké jednotky osvobodí. Obávají se, že by mohli být nařčeni ze spolupráce s teroristy.

"Přeji si, abychom se brzy mohli zbavit noční můry zvané Daeš. To, co by se mohlo přihodit pak, by ale mohlo být ještě horší," říká Omar. "Budeme obětními beránky," dodává se zřejmými obavami otec dvou dcer.

Ramádí se nachází ve středu Iráku v provincii Anbár asi 110 kilometrů od metropole Bagdádu.

 

Právě se děje

Další zprávy