Živě z místa masakru: Norové plánují na Utoyi památník

Tereza Šídlová
4. 8. 2011 14:00
Reportéři Aktuálně.cz se v Norsku vydali po stopách atentátníka Breivika
Ostrov Utoya.
Ostrov Utoya. | Foto: Ludvík Hradilek

Oslo/Krokkleiva - Kdo by čekal, že se norský ostrov Utoya změní na nepřístupné pietní místo zahalené jen do smutku, toho Norové nejspíš znovu překvapí.

Letní tábory v místě, kde zahynuli naši blízcí, v budoucnu budeme pořádat dál, zní z Osla dva týdny po masakru. Norové také začínají diskutovat o památníku.

Ostrov patří mládežnické organizaci norské Strany práce, jejíž členové padli za oběť šílené střelbě Anderse Behringa Breivika.

Ostrov, který dnes zná kvůli hrůzným záběrům krátce po střelbě celý svět, nepatří ale jen norským politikům, na loďkách nebo na trajektu tam třeba na pikniky dříve přijížděli i turisté z okolí. Podle prastarého norského práva "allesmannretten" totiž může norskou přírodu využívat každý, byť je - stejně jako ostrov Utoya - v soukromém vlastnictví.

"Pořád místem činu"

"Máme jasný cíl. Z ostrova Utoya, který reprezentuje to nejlepší z norské demokracie, vytvořit místo, kde se mladí lidé mohou nadále scházet a diskutovat o politice," řekla Aktuálně.cz Marte Ingulová, mluvčí norské Strany práce.

Ostrov, který leží čtyřicet kilometrů od metropole Oslo, zůstává třináct dní po útoku pod kontrolou policie. "Stále je to místo činu," dodává Ingulová.

Její slova potvrzují průzkumné lodě, které sbírají důkazy hrůzného Breivikova činu, i policejní uzavírky. Policejní linie od ostrova dosahuje 250 metrů, blíž k němu nikdo nesmí.

První, kdo by měli mít příležitost vstoupit na půdu ostrova poznamenaného brutálním násilím, budou pozůstalí po obětech. Zatím ale není jasné, kdy by se tak mohlo stát. Norské úřady chystají dlouhé a pečlivé vyšetřování, soud s Breivikem nemá začít dřív než příští rok.

Památník v plánu

Norové také diskutují o možném památníku, který by nahradil improvizované ostrůvky růží, které Utoyu ze všech světových stran obklopují.

"Na ostrově Utoya budou uctěni ti, kteří tam zahynuli, a také hodnoty, které oběti vyznávaly," vysvětluje Ingulová. O podobě památníku se zatím jen diskutuje. "Jak Utoya bude v budoucnu vypadat, zatím jasné není," dodala.

Policie ostrov stále kontroluje.
Policie ostrov stále kontroluje. | Foto: Ludvík Hradilek

Politická organizace na ostrově v minulosti neprovozovala pouze tábor, který Breivik napadl, ale i další akce s politickým podtextem, jako jsou konference nebo jiné schůzky místní levice.

Místo pro piknik

Ostrov leží nedaleko kempu Utvika, odkud také vyjížděli první záchranné lodě na pomoc teenagerům, kteří se snažili zachránit život plaváním na nejbližší pevninu.

"Občas tam lidé vyjíždějí. Každý může vzít loď a vyrazit tam na piknik," říká majitel kempu Brede Johbraaten. Ale ostrov podle něj nepatřil k příliš oblíbeným výletním místům, ani v době, kdy politici a jejich mládež nebyli přítomni. "Je na něm příliš mnoho budov, není přírodní," dodává.

Ostrov Utoya měří deset hektarů, je pokrytý lesem. Kromě chatek jsou na něm i budovy poskytující zázemí větším akcím, jako třeba jídelna. V pátek 22. července sem trajektem přijel Anders Breivik a zahájil palbu do politicky angažovaných dětí. Jeho střelbu nepřežilo 69 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy