Skrýš zla. Živě z farmy, kde zosnoval norskou tragédii

Tereza Šídlová
1. 8. 2011 12:00
Reportáž ze zapadlé norské Asty, kde Breivik vyrobil bombu a připravil masakr
Nenápadný dům na břehu řeky Glommy. Bydliště masového vraha.
Nenápadný dům na břehu řeky Glommy. Bydliště masového vraha. | Foto: Ludvík Hradilek

Asta, Norsko / Od našich zvláštních zpravodajů - Tady v pustině, tři kilometry od vesnice Asta, dostala svou temnou podobu tragédie, která před deseti dny vyvrcholila smrtí sedmi desítek Norů.

Ve středu 4. května 2011 přišla na zapadlou a na norské poměry oprýskanou usedlost Breivik Geofarm zásilka se šesti tunami hnojiv. Avšak ne pro potřeby zemědělce, farmařit se tu nikdy ani nezačalo. Jediný kus obdělaného pole v blízkosti této - dnes policií obsazené - usedlosti totiž masovému vrahovi Andersu Behringu Breivikovi nepatřil.

"Ne, tady nikdo farmaření ani nepředstíral," říká trpkým tónem policista, který v duchu norské slušnosti vpouští reportéry Aktuálně.cz za zátarasy k blízkosti farmy. Stačí mu novinářský průkaz.

Fotit se smí. Jen mužům oblečeným do uniforem a také do ochranných kombinéz, aby jejich DNA nemohla komplikovat vyšetřování, nesmí být vidět do tváří.

Do stodoly chodí vyšetřovatelé stále jen s rouškou přes ústa.
Do stodoly chodí vyšetřovatelé stále jen s rouškou přes ústa. | Foto: Ludvík Hradilek

Dokonalé krytí

Usedlost tvoří celkem pět stavení. Stáj, nejspíš určená pro koně. Proti ní obytný dům, garáž pro zemědělské stroje a další menší stavení, snad kůlny.

Domky jsou poskládané z úhledných úzkých prken, tak jako všechny v okolí a v celé Skandinávii. Bílou střídá typická červenohnědá.

Usedlost omývá bublající řeka - Glomma, nejdelší v celém Norsku. Ani její druhý břeh nenarušovalo vrahovo soukromí, do usedlosti z něj totiž kvůli zarostlým ostrovům v řece není vidět.

Vrah našel v Astě, která má na dvou březích řeky celkem 440 obyvatel, utajené zázemí, skryté všem. Nejbližší usedlosti jsou vzdálené pár stovek metrů a jsou oddělené lesem.

Možnou pozornost sousedů Breivik odrazil formálním gestem hned v počátku. "Ve vesnici jsme ho nikdy neviděli. Vím jen z doslechu, že když se Breivik nastěhoval, přišel se sám krátce představit svým sousedům," říká obyvatelka Asty Anita Grindeborgová. Farmu si Breivik pronajal letos na jaře.

Schránka beze jména, farma bez úrody

Okolní farmy jsou v sobotu odpoledne opuštěné. Podle hraček rozházených po pozemku tu bydlí rodiny s malými dětmi.

Breivikovo stavení není odnikud moc vidět. Tohle je ze dvora nejbližšího souseda.
Breivikovo stavení není odnikud moc vidět. Tohle je ze dvora nejbližšího souseda. | Foto: Ludvík Hradilek

Na první pohled vypadají mnohem úhledněji než ta Breivikova. Stačí porovnat poštovní schránky. Zatímco Beivikovi sousedé na nich pyšně hlásí jména usedlostí a samotné boxy na dopisy zdobí motivy norských lesních bytostí, budoucí masový vrah na svou krabici jméno nenapsal.

Breivik si farmu podle norských úřadů zaregistroval už v roce 2009. Státu tento vystudovaný obchodník, který dříve provozoval počítačovou firmu, tehdy sliboval, že bude "pěstovat zeleninu, melouny a další plodiny".

Oblast, kterou si Breivik vybral jako místo, kde vyrobí bombu, jež v Oslu usmrtila osm lidí a zároveň poskytla zástěrku pro následný střelecký masakr na ostrově Utoya, přitom není podle všeho žádným zemědělským rájem.

Vesnice Asta, kde se o sobotním odpoledni seká tráva a místní se sluní na zahrádkách, je hlavně domovem lidí, kteří většinou působí v nedalekém městečku Rena.

Breivikova vzdálená sousedka paní Grindeborgová tam pracuje jako účetní. "Tady v oblasti není mnoho farmářů, a pokud jsou, tak tam na kopcích, většinou pěstují jen obilí," říká žena.

Značkový mladík v hlubokém lese

Breivkova pekelná dílna měla velmi promyšlené mimikry. Těžko říct, jak dlouho a pečlivě místo hledal. Samotné městečko Rena je 170 kilometrů cesty z Osla na sever, ztracené "uprostřed ničeho", jak říkají místní. A do Asty se musí sjet ještě víc z obzoru, po cestě, která je paralelní s tou hlavní a ztrácí se v místních lesích.

Foto: Kolem řeky Glommy na sever do Reny a Asty až k úkrytu vraha:

Do vesnice vede ten nejužší dřevěný most pro auta, jaký si člověk může představit. Je vratký. I v takové pustině se Breivik skryl před zraky okolí ještě o další tři kilometry dál, na místo se nastálo uchýlil zhruba měsíc před útokem.

Přestože za zdmi skrýval svůj plán, do nedaleké Reny sem tam vyrážel. Na nákupy, na jídlo, na pivo i ke kadeřníkovi.

Se značkovým oblečením a s laptopem po ruce měl na místní poměry příliš městský vzhled. A podle vzpomínek místních neovládal norský sedlácký slang.

Mohlo to možná budit mírné podezření.

Co tu ten mladík vlastně dělá? I kdyby se někdo začal ptát, jen obtížně by mohl dohlédnout neštěstí, které za oprýskanou fasádou Breivik Geofarm tiše bobtná.

 

Právě se děje

Další zprávy