Živě z Káhiry: Tábor mučedníků neustoupí, volí smrt

Martin Novák Martin Novák
11. 7. 2013 6:30
Reportáž z tábora Muslimského bratrstva. Těch, kteří prohrávají bitvu o Egypt
Jeden z nespokojených Egypťanů, vyznavač radikálního salafismu. Aktuálně.cz řekl, že neviní řadové vojáky, ale jejich velitele.
Jeden z nespokojených Egypťanů, vyznavač radikálního salafismu. Aktuálně.cz řekl, že neviní řadové vojáky, ale jejich velitele. | Foto: Martin Novák

Káhira /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - Muži v plnovousech, čepicích a s tyčí v ruce vítají příchozí u barikád, postavených z vytrhaných kusů chodníku. Provizorní dobrovolná ostraha hlídá tábor, který vyrostl na okraji Káhiry ve čtvrti Madínat Nasr.

Zatímco svět zná spíše ten Egypt, který se projevuje na náměstí Tahrír - tedy odpůrce islamistů a svrženého prezidenta Muhammada Mursího -, tady je úplně jiný Egypt.

Plný hněvu vůči armádě a jejímu vedení, odhodlaný bránit Muslimské bratrstvo a vytrvat v protestu, dokud se svržený prezident nedostane na svobodu a zpět do nedalekého prezidentského paláce.

"Vytrváme, dokud se Mursí nevrátí. Klidně i zemřeme," řekl Aktuálně.cz muž s koránem v ruce, který sedí pod zeleným deštníkem vpravo.
"Vytrváme, dokud se Mursí nevrátí. Klidně i zemřeme," řekl Aktuálně.cz muž s koránem v ruce, který sedí pod zeleným deštníkem vpravo. | Foto: Martin Novák

Egypt je na pokraji občanské války a málokde to je vidět tak jako tady - ve stanovém táboře stoupenců Mursího a Muslimského bratrstva.

Řečník na pódiu promlouvá k tisícům shromážděných. Někteří se modlí na velkých modrých plachtách, jiní leží a sedí pod stany, ve kterých v noci spí. Všude jsou korány, fotografie Mursího, výzvy armádě k nestřílení do lidí a návratu do kasáren.

Muslimské bratrstvo si zde udělalo svoji malou pevnost, kterou hodlá bránit. Ve vzduchu je ale zásah armády, která zřejmě nebude tolerovat ostrov otevřeného odporu donekonečna.

Jeden z mužů, nesoucí portrét Mursího, říká: "Nebojíme se toho, že sem armáda přijde. Jsme připraveni zemřít jako mučedníci."

Další z mučedníků. Muž v tmavých brýlích zůstane, i když přijde armáda. Smrti se prý nebojí.
Další z mučedníků. Muž v tmavých brýlích zůstane, i když přijde armáda. Smrti se prý nebojí. | Foto: Martin Novák

Už tak dost napjatou situaci v nejlidnatější arabské zemi s 85 miliony obyvatel zhoršil pondělní masakr před budovou kasáren armádní Republikánské gardy. Vojáci zastřelili jedenapadesát mužů, kteří se nad ránem modlili v blízkosti budovy, kde je údajně svržený Mursí zadržován.

Vedení Muslimského bratrstva vyzvalo k povstání. Mírumilovnému, bez použití násilí. Ale nálada se radikalizuje. Postní měsíc ramadán, který začal zrovna ve středu, zřejmě letos nebude klidným svátkem.

Radikálové na Sinaji oznámili, že zahájí operace proti armádě a policii. Totéž hrozí ve středním a jižním Egyptě.

Muž s dlouhým plnovousem a pokrývkou hlavy tak trochu připomíná mladšího bratra Usámy bin Ládina. Je proti násilí, ale nehodlá odpustit armádním špičkám.

Šéf armády a převratu Abdal Fattáh Sísí jako osel.
Šéf armády a převratu Abdal Fattáh Sísí jako osel. | Foto: Martin Novák

"Rozkazy k palbě vydává Sísí (ministr obrany a člověk, který v televizi oznámil 3. července sesazení Mursího - pozn. red.). Vojáci by nestříleli do lidí, kdyby je nenutili ti nahoře. Těm nelze odpustit," říká.

Mezi demonstranty prochází mladík s plakátem, na kterém je Abdal Fattáh Sísí vyobrazen jako osel.

Další účastník shromáždění tiskne v ruce korán a opakuje to, co mnozí. Smrti se nebojí, vytrvají. "Ať si armáda zasáhne, já neodejdu. Raději zvolím mučednickou smrt."

O kus vedle jeho kolega "vystavuje" boty lidí údajně zastřelených při pondělním masakru. Původ některé obuvi je ale pochybný. Jsou tam i dvě dětské botky, přitom zprávy o ženských a dětských obětech střelby se nepotvrdily.

Někteří protestující v táboře přespávají, řada jich přijela z jiných míst Egypta.
Někteří protestující v táboře přespávají, řada jich přijela z jiných míst Egypta. | Foto: Martin Novák

Mezi Egypťany, kteří nefandí Muslimskému bratrstvu, má čtvrť Nasr a tato oblast, kde vyrostl protestní tábor, pověst místa, kterému je lepší se obloukem vyhnout. Taxikář váhal, jestli sem má vůbec zajet.

Egyptští islamisté cítí velkou frustraci. Mursí vyhrál prezidentské volby demokraticky ve druhém kole a Strana svobody a spravedlnosti, kterou vytvořilo Muslimské bratrstvo, vyhrála parlamentní volby.

Teď je všechno pryč.

Mursí je držen armádou pod zámkem, parlament rozpuštěn, vůdcové Muslimského bratrstva jsou zatýkáni. Nejen politici, ale také bohatí podnikatelé, kteří hnutí sponzorují. Kanceláře bratrstva a dokonce i byty některých členů či sympatizantů napadly skupiny násilníků a vyplenily je.

Protestní průvod sympatizantů Muslimského bratrstva.
Protestní průvod sympatizantů Muslimského bratrstva. | Foto: Martin Novák

Hnutí, které léta čelilo represím za bývalého režimu prezidenta Mubaraka i jeho předchůdců, je opět pod tlakem. A to i médií. Hlavní deníky i televize jsou plně na straně armády a odpůrců bratrstva, přitom islamistické televizní stanice vojáci uzavřeli a zakázali jim dále vysílat.

Nenávist vůči těm, kteří stojí za převratem 30. června, se tu ale dá krájet. Armáda zároveň varuje, že nebude tolerovat "žádné aktivity, které by narušily cestu k obnovení demokracie."

Jinými slovy vyhrožuje, že pokračující protesty potlačí znovu silou, tedy střelbou.

Kritici Mursímu a jeho spolustraníkům vyčítají, že zemi vedli ekonomicky do záhuby, nebyli schopni dialogu a rozdělovali společnost.

Egypt teď opravdu dramaticky rozdělený je. Věrní z tábora se nehodlají smířit s tím, že - podle jejich názoru - nespravedlivě prohráli.

 

Právě se děje

Další zprávy