Živě z Hamburku: Tip hlídače dovedl policii k uprchlíkovi, na ženy útočil na "hříšné míli"

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
22. 1. 2016 5:30
Už tři týdny se v severoněmeckém Hamburku nemluví o ničem jiném. Silvestrovské útoky na ženy, které tu byly podobně masivní a překvapivé jako v Kolíně nad Rýnem, zdejší obyvatele šokovaly. Policii navíc vyčítali, že příliš dlouho bezúspěšně pátrá po pachatelích. Zlom nastal ve čtvrtek. Reportáž ze severního Německa.
Jeden z nočních podniků na hamburské Reeperbahn.
Jeden z nočních podniků na hamburské Reeperbahn. | Foto: Zuzana Kleknerová

Hamburk (Od naší zpravodajky) – Na policejním prezidiu v Hamburku panuje nezvyklý ruch. Ve vstupní hale staví tým regionální televize narychlo kameru.

K rozlehlé budově ve čtvrti Alsterdorf, která svým vzezřením připomíná bruselský palác Berlaymont, přijíždí další auto s novináři. "Strpení, mám tu ještě Čechy. Pár minut," řekne muž, na kterého tu všichni netrpělivě čekají.

Tím mužem je Timo Zill, tiskový mluvčí policejního prezidenta. Stejně jako jeho kolegové už skoro tři týdny čelí jedné a téže otázce. Týká se sexuálních útoků a loupeží ze Silvestra a zní: "Už jste někoho chytili?"

Dnes poprvé (ve čtvrtek) – dvacet jedna dní po útocích - může Zill odpovědět "ano". Proto ten ruch všude kolem. Hamburská policie právě vydala tiskovou zprávu, že zatkla první dva podezřelé.

"Davidova hlídka." Služebna policie je přímo na Reeperbahn.
"Davidova hlídka." Služebna policie je přímo na Reeperbahn. | Foto: Zuzana Kleknerová

Dvě stovky trestních oznámení

"Máme první zatčené. Úplná novinka, jste teprve druhé médium, kterému to říkám," usmívá se Timo Zill, který se právě vrátil od svého šéfa Ralfa Martina Meyera, policejního prezidenta města Hamburk.

I novinář ze zahraničí okamžitě pozná, jak důležité je to, co právě vyslovil. A jak moc se jemu i zdejší policii ulevilo.

Hamburk, město na Labi s 1,7 milionu obyvatel, totiž už tři týdny neřeší nic jiného. "Sexuální útoky na ženy o silvestrovské noci na hamburské Reeperbahn jsou ve městě stále ještě tématem rozhovorů číslo jedna," upozorňuje na svém webu severoněmecká regionální televize NDR.

Evropa přitom s útoky na ženy spojuje hlavně jiné německé město - Kolín nad Rýnem v Severním Porýní-Vestfálsku.

Hamburk se však Kolínu co do počtu incidentů mohutně přibližuje. "Momentálně registrujeme přes 200 trestních oznámení a 350 poškozených žen," řekl Aktuálně.cz ve čtvrtek hamburský policejní mluvčí.

Reeperbahn. S cedulí, kterou na ulicích běžně neuvidíte. "Zbraně zakázány. Od pondělí do neděle."
Reeperbahn. S cedulí, kterou na ulicích běžně neuvidíte. "Zbraně zakázány. Od pondělí do neděle." | Foto: Zuzana Kleknerová

Hříšná míle Hamburku

Scénář útoků byl přitom hodně podobný tomu z Kolína. Cizinci, podle svědeckých výpovědí "arabsky" a "severoafricky" vyhlížející muži, mladé ženy nejprve obklíčili, osahávali a následně často i okradli.

K napadení ale nedošlo na hlavním hamburském nádraží, tam byl na Silvestra klid. Většina oznámených trestných činů se stala v okolí Reeperbahn, možná nejznámější ulice v Německu.

"Hříšnou míli" Reeperbahn a její odbočku s příznačným jménem Grosse Freiheit (česky Velká svoboda) touží navštívit snad každý mladý člověk, který do Hamburku zavítá jako turista. Ulice plná nočních klubů, zábavních podniků, divadel a obchodů s roztodivnými suvenýry láká hlavně o víkendech tisíce lidí.

Poslední měsíce si ale provozovatelé klubů stěžují, že se Reeperbahn změnila. "Přicházejí sem mladí cizinci, kteří ulici okupují," tvrdí Christian Fong, šéf zdejšího striptýzového podniku Dollhouse.

"Už tak tři čtyři měsíce tu je o víkendu vždycky hrozný stres. Nikde je nechtějí pouštět dovnitř, oni pijí příliš alkoholu a pak jsou agresivní," popsal před časem novinářům Semih Bicer, prodavač z obchodu s kebaby na Grosse Freiheit.

Tip od hlídače

Muži, jejichž zatčení ve čtvrtek oznámila policie, měli útočit právě v ulici Grosse Freiheit. "Tam došlo k té velké strkanici. Nacházely se tam poškozené ženy, které nás upozornily na dva (později zadržené) muže," uvedl mluvčí Zill s tím, že oběti cizince poznaly na o Silvestru pořízených fotografiích.

Právě fotografie nakonec sehrály klíčovou roli. Hamburská policie se totiž rozhodla je zveřejnit a oslovit obyvatele města s žádostí o pomoc s identifikací a pátráním.

Rozostřené fotky podezřelých se následně objevily na titulních stranách dvou velkých hamburských regionálních novin. Jedny z nich, bulvární Hamburger Morgenpost, je doprovodily nadpisem "Teď má sexuální mobbing tvář."

"Už po několika málo hodinách jsme dostali tip od obyvatel," líčí Timo Zill. Podle deníku Hamburger Abendblatt od hlídače jednoho z uprchlických zařízení, který muže na fotce poznal.

Ulice Grosse Freiheit (česky Velká svoboda). Tady došlo k silvestrovským útokům na ženy.
Ulice Grosse Freiheit (česky Velká svoboda). Tady došlo k silvestrovským útokům na ženy. | Foto: Zuzana Kleknerová

Uprchlík z Afghánistánu

Zmíněný tip zavedl policisty do centrálního přijímacího místa pro běžence v Kieler Strasse. K 29letému Afghánci. Tam ho také o pár hodin později zatkli.

"Šlo opravdu o osobu z fotografie. Potom jsme pátrali v jeho okolí. Našli jsme svědky, kteří nás dovedli ke druhé osobě z jiného zařízení pro uprchlíky tady v Hamburku," popisuje mluvčí, jak zadržení probíhalo.

I druhý podezřelý (24 let) přišel do Německa z Afghánistánu. Ještě ve čtvrtek odpoledne ale policie oznámila, že zatímco na prvního byla uvalena vyšetřovací vazba, u druhého se podezření nepotvrdilo, a tak je zpátky na svobodě.

"Jednoho cizího státního příslušníka viníme z loupeže a sexuálního obtěžování několika mladých žen. Jde o zločin, nejnižší možný trest je jeden rok," upřesnil Timo Zill.

"Momentálně máme ještě dalších osm podezřelých. Z důvodu vyšetřování o nich ale nic nesdělujeme," dodal.

Špatná zpráva pro běžence

Pokud policie domnělého útočníka zatkla v zařízení pro běžence v Kieler Strasse, znamená to jediné: muž, kterého oběti označily jako pachatele, přišel do Německa nedávno, se současnou mohutnou uprchlickou vlnou. Žádní jiní lidé totiž v tomto centru nebydlí.

"Přesně tak," odpovídá hamburský policejní mluvčí, když tuhle otázku dostane. "Nelze však říct, že by uprchlíci páchali více trestných činů. Jen je to něco, s čím jsme se takto dosud nesetkali," rychle dodává.

Do uprchlických zařízení vyjíždí policie v Hamburku často, ale ke zcela odlišným případům. Pravidelně zasahuje například u sporů, jako jsou hádky migrantů o přidělené jídlo.

Nedávno také asistovala u roztržky, která propukla při fotbalovém utkání. "Problémy v ubytovnách byly, ale tento fenomén sexuálního obtěžování a znásilnění, to jsme tu ještě neměli," tvrdí Zill.

Zprávu o prvním zatčení útočníka, která ve čtvrtek dominovala všem hamburským zpravodajským relacím, tak ne každý přijal s úlevou. Uprchlíci, kterých je ve městě skoro 62 000, mají strach, že se teď proti nim obrátí veřejné mínění.

Bojí se i lidé, kteří s běženci ve městě pracují.

"Je to samozřejmě dobrá zpráva, že zatkli podezřelého ze silvestrovských útoků," řekla Aktuálně.cz Helga Rodenbeck, šéfka Kulatého stolu pro otázky uprchlíků, která běžencům v Hamburku vytrvale pomáhá už 23 let. "Co ale pro nás není dobré, je místo, kde ho zatkli. A že se to stalo v tuhle těžkou dobu."

 

Právě se děje

Další zprávy