Islamisté letos přišli o 14 procent území, spočítali analytici. A mají i finanční problémy

Přenos skončil
Dění související s bezpečnostní situací a bojem s Islámským státem jsme sledovali v online reportáži.
Tank irácké armády před Tikrítem.
Tank irácké armády před Tikrítem. | Foto: Reuters

Washington/Moskva/Damašek - Při razii v centru Bruselu byli zadrženi muži podezřelí ze spoluúčasti na listopadových teroristických útocích v Paříži.

Policie je zadržela nedaleko čtvrti Molenbeek-Saint-Jean, kde žije hodně muslimských přistěhovalců.

Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem jsme sledovali v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

Přenos skončil
23:25

Ozbrojenci z Islámského státu (IS), kteří ovládají část Sýrie a Iráku, přišli v letošním roce o asi 14 procent svého území. Kurdové v Sýrii naopak téměř ztrojnásobili rozlohu teritoria, které kontrolují. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zprávu analytiků ze střediska IHS Jane's.

Islamisté ztratili například strategicky důležité město Tall Abjad na syrsko-turecké hranici, přišli i o irácký Tikrít a rovněž rafinerii v Bajdží. Velkou ranou pro islamisty může být i ztráta kontroly nad částí silnice mezi jejich baštou syrskou Rakkou a iráckým Mosulem, která byla využívána jako jejich zásobovací trasa.

Jak uvedl analytik Columb Strack, v souvislosti se ztrátou hraničního přechodu v Tall Abjadu již zaznamenali, že islamisté začínají mít i určité finanční problémy. Vše souvisí i s tím, že spojenci, kteří útočí na pozice IS, se poslední dobou zaměřili více i na ropná pole ovládaná radikály.

Podle IHS Jane's se velikost území ovládaného islamisty od začátku roku do letošního 14. prosince zmenšila o 12 800 čtverečních kilometrů na velikost 78 000 čtverečních kilometrů. Pravdou nicméně je, že IS letos dosáhl i významných územních zisků, když například dobyl starobylé syrské město Palmýra a centrum iráckého města Ramádí. K těmto vítězstvím ale podle IHS Jane's došlo právě na úkor územních ztrát v severní části jimi ovládaného teritoria. Tamější oblasti od nich získali pod svou kontrolu kurdští bojovníci.

22:30

Při náletech na severoirácký Mosul dnes přišlo o život nejméně 20 lidí včetně 12 civilistů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky a lékařské zdroje. Letecké údery zničily domy, které podle všeho využívali ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS). Islamisté do tohoto dvoumilionového města vstoupili již loni v červnu a po ústupu armády ho obsadili bez boje.

Nálety se odehrály kolem třetí hodiny odpoledne místního času (13:00 SEČ) v asi desetiminutovém intervalu. Jeden ze svědků uvedl, že terčem úderů se staly domy místního islamistického velitele a jeho syna na západě Mosulu. Poničeny byly i okolní budovy.

22:00

Britský ministr obrany Michael Fallon během návštěvy Nigérie oznámil, že Británie zvýší svou pomoc této africké zemi v boji proti radikálnímu islamistickému hnutí Boko Haram. Informoval o tom server BBC. Až 300 vojáků a specialistů poskytne Británie v příštím roce Nigérii, aby podpořila boj jejích bezpečnostních jednotek. Letos již poslaly ze stejného důvodu do této oblasti několik stovek svých vojáků také Spojené státy.

Británie poskytne v příštím roce Nigérii například speciální tým svých jednotek RAF či speciální tým na improvizovaná výbušná zařízení. Podle serveru BBC Británie v příštím roce více než zdvojnásobí počet svých sil v Nigérii, které tam školí místní bezpečnostní jednotky.

21:45

I když rusko-francouzská spolupráce v boji proti IS, dohodnutá během cesty francouzského prezidenta Françoise Hollandea do Moskvy na konci listopadu, zůstává především symbolická, francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian, který dnes jednal v Moskvě se svým ruským protějškem, zmínil možnost výměny zpravodajských poznatků o rusky a francouzsky hovořících bojovnících IS. V řadách IS podle odhadu ruských tajných služeb válčí skoro tři tisícovky ruských občanů, převážně Kavkazanů.

19:25

O zlepšení koordinace v boji proti radikální organizaci Islámský stát (IS) jednali dnes v Moskvě ruský a francouzský ministr obrany Sergej Šojgu a Jean-Yves Le Drian. "Dohodli jsme se na posílení výměny vojenských informací," uvedl Le Drian. Host z Paříže také hodlal přesvědčit svého hostitele, aby ruské letectvo operující v Sýrii více napadalo IS, popřel však, že by Francie chtěla hrát roli prostředníka mezi USA a Ruskem při vytváření široké koalice proti IS.

"Vůbec jsme nejednali o nějakém zprostředkování. Máme v Sýrii společného nepřítele, Islámský stát, a jednali jsme o tom, jak koordinovat naše akce v boji proti společnému nepříteli," vysvětlil francouzský ministr. "Prostě jsme propracovávali speciální mechanismus součinnosti s Ruskem. Především jsme posuzovali situaci v Sýrii, protože Rusko nepodniká žádné operace v Iráku," dodal.

19:00

Představitelé německé vládní konzervativní unie CDU/CSU a jejího koaličního partnera sociální demokracie SPD chtějí v souvislosti s faktem, že radikální hnutí Islámský stát ukořistilo desítky tisíc syrských pasů, prověrky syrských uprchlíků. Před bezpečnostním rizikem varuje i německá policie, napsal dnes portál listu Der Tagesspiegel. "V Evropě potřebujeme především co nejrychlejší a komplexní registraci osob, kteří sem přicházejí," řekl předseda parlamentního výboru pro vnitřní záležitosti Ansgar Heveling. Součástí takové registrace má být prověřování syrských žadatelů o azyl. "Kde nepomohou doklady, mohou být nesrovnalosti odhaleny při pohovorech," dodal Heveling.

18:21

Slovenský parlament dnes prolomil veto hlavy státu a opět schválil zákony, které po útocích v Paříži navrhla levicová vláda premiéra Roberta Fica s cílem účinnějšího boje proti terorismu. Policie a tajné služby mají díky úpravě legislativy například získat nové pravomoci.

Prezident Andrej Kiska vetoval soubor novel 16 zákonů kromě jiného s odůvodněním, že narušuje rovnováhu mezi zájmem chránit bezpečnost státu a ochranou soukromí jednotlivců. Část změn zmiňovaných zákonů je podle Kisky obecná a nesouvisí pouze s bojem proti terorismu.

18:19

O zlepšení koordinace v boji proti radikální organizaci Islámský stát jednali dnes v Moskvě ruský a francouzský ministr obrany Sergej Šojgu a Jean-Yves Le Drian. Host z Paříže hodlal přesvědčit svého hostitele, aby ruské letectvo operující v Sýrii více napadalo IS.

"Tato schůzka navazuje na setkání našich prezidentů z 26. listopadu," řekl Le Drian na úvod jednání. Šojgu uvedl, že obě země by si měly upřesnit "jisté aspekty spolupráce na zemi a ve vzduchu", a dodal, že již došlo ke kontaktům mezi námořními silami obou zemí ve Středomoří; u syrského pobřeží operují ruská plavidla i francouzská letadlová loď Charles de Gaulle s jaderným pohonem.

18:15

Všichni vojáci, kteří zemřeli při útoku sebevražedného atentátníka u afghánské základny Bagrám, jsou Američané. Potvrdil to Pentagon. Při útoku zahynulo šest lidí.

17:45

Silný výbuch otřásl diplomatickou čtvrtí v afghánské metropoli Kábulu, napsala agentura Reuters. Více informací zatím není k dispozici.

17:41

Aktualizovaný přehled koaličních náletů na Islámský stát...

16:20

Útok irácké armády na město Ramádí obsazené Islámským státem by měl začít v několika příštích hodinách, informuje irácká státní televize s odkazem na blíže neurčený zdroj z armády.

 

16:01

Radikálové ze skupiny Islámský stát (IS) začali v Afghánistánu verbovat nové bojovníky pomocí rozhlasu.

Jejich devadesátiminutový pořad nazvaný Hlas chalífátu, který se vysílá v paštštině, je možné si naladit v řadě okresů východního Afghánistánu. Zahrnuje především poselství, rozhovory, ale také písně o Islámském státu. Afghánské úřady se obávají rozšíření vysílání do dalších částí země, píše agentura Reuters.

Islámský stát, který ovládá velká území v Iráku a Sýrii, se snaží podpořit své postavení také v Afghánistánu a nahradit zde hnutí Tálibán, jež je prozatím v této zemi vůdčí islamistickou silou.

15:35

Americký list New York Times přehledně shrnul územní zisky a ztráty Islámského státu během roku 2015.

 

15:20

Černá skříňka ze sestřeleného ruského letounu Su-24 je podle sdělení ruské vyšetřovací komise tak poničená, že potřebná data v ní obsažená nebude možné rozluštit. Informuje o tom agentura Reuters.

Letadlo bylo sestřeleno Tureckem poté, co údajně narušilo jeho vzdušný prostor. Moskva toto tvrzení popírá.

Foto: Reuters
14:13

Podle agentury AFP Severoatlantická aliance potvrdila, že při útoku u letecké základny v afghánském Bagrámu zemřelo celkem 6 zahraničních vojáků.

13:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Teroristická organizace Boko Haram je nejnebezpečnějším spojencem Islámského státu. Peklo rozpoutala v Africe už v roce 2002. Prohlédněte si přehlednou grafiku, kde se dozvíte, jak organizace funguje a jaké tragické události má na svědomí.

Foto: Aktuálně.cz
13:34

Tři dětští atentátníci ve věku 10 až 15 let se odpálili na severovýchodě Nigérie. Přinejmenším šest lidí zemřelo a dalších 24 je zraněno.

S odvoláním na mluvčího armády to tvrdí agentura AP.

Děti zaútočily na kontrolní stanoviště armády ve městě Benisheikh ve státě Borno na severovýchodě země, které je baštou islamistů ze skupiny Boko Haram. Ta terorizuje severovýchod Nigérie, kde chce vytvořit stát fungující podle přísných islámských pravidel, už od roku 2009.

13:26

V Bruselu při policejních raziích, které probíhaly v neděli večer a v pondělí ráno, zatkli policisté celkem pět lidí.

Na tiskové konferenci to dnes oznámil mluvčí místní prokuratury Eric Van Der Sypt. Při domovních prohlídkách se prý nenašly žádné zbraně ani výbušniny.

Dva ze zadržených jsou údajně bratři s belgickým občanstvím tuniského původu, třetí je jejich přítel. Další dva muže policisté zadrželi dnes při razii v bruselské čtvrti Laeken. O délce vazby rozhodne v následujících dnech soudce.

Foto: Reuters
13:04

Syrská svobodná armáda (FSA), která bojuje proti režimu Bašára Asada, se přihlásila k odpovědnosti za nedělní útok, při němž byl v Sýrii zabit přední člen libanonského Hizballáhu Sámir Kantar. Hizballáh útok připsal Izraeli, který se ale k odpovědnosti nepřihlásil.

Kantar byl v Izraeli za terorismus vězněn téměř 30 let a v roce 2008 se dostal na svobodu díky výměně za těla dvou izraelských vojáků.

Izraelský nálet srovnal se zemí budovu v damašské čtvrti Džaramana.
Izraelský nálet srovnal se zemí budovu v damašské čtvrti Džaramana. | Foto: Reuters
12:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

U základny Bagrám v Afghánistánu zaútočil sebevražedný útočník na hlídku amerických a afghánských sil. Zabil pět koaličních vojáků a šest dalších zranil. K útoku se přihlásil Tálibán.

Více se dočtete: Pět amerických a afghánských vojáků zahynulo při atentátu u letecké základny Bagrám.

12:03

Agentura Reuters zveřejnila informace iráckého ministerstva obrany hovořící o tom, že bojovníci Islámského státu brání civilistům v Ramádí opustit město před plánovaným útokem irácké armády. Ta se město pokouší znovu dobýt poté, co nad ním v květnu ztratila kontrolu.

Podle mluvčího ministerstva dopravy "brání bojovníci opustit lidem město, aby je mohli využít jako lidský štít".

11:42

Francouzská policie dnes zadržela dvojici pasažérů z letadla společnosti Air France, které muselo v noci na neděli nouzově přistát v Keni kvůli podezřelému balíčku na palubě.

Společnost Air France už v neděli uvedla, že se nejednalo o žádnou výbušninu a celý incident byl falešný poplach.

Muž a žena skončili ve vazbě krátce poté, co letadlo, v němž bylo 459 cestujících a 14 členů posádky, dosedlo dnes brzy ráno na pařížské letiště Charlese de Gaullea.

11:32

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch ruské jednotky v Sýrii a jejich spojenci použili v boji proti povstalcům mezinárodně zakázanou kazetovou munici v osídlených oblastech.

10:42 Ikona - Logo Aktuálně.cz

O málokteré organizaci se toho ví tak málo jako o Islámském státu. Detailní pohled na jeho peníze, bojovníky, území a vládce poskytuje naše grafika.

10:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Bombardovat pozice Islámského státu začaly Spojené státy v srpnu roku 2014. Postupně se k nim přidávaly další země, letos v září i Rusko. Projděte si grafiku s profily členů mezinárodní koalice. A letadly, jimiž na Islámský stát v Sýrii a Iráku útočí.

9:29

Třetina povstaleckých skupin bojujících v Sýrii proti režimu prezidenta Bašára Asada sdílí cíle a ideologii radikálního hnutí Islámský stát (IS). A v případě, že by mezinárodní koalice dokázala IS porazit, by některá z těchto skupin nejspíš zaujala jeho místo. Tvrdí to britské Centrum pro náboženství a geopolitiku, podle nějž mají tyto skupiny k dispozici až 100 000 bojovníků.

Západ je prý přitom podceňuje a nevěnuje jim tolik pozornosti. Až 60 procent povstalců v Sýrii pak lze považovat za islamisty, tvrdí odborníci, kteří se na zprávě podíleli.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters
9:14

Při nedělních leteckých úderech na severosyrské město Idlíb zemřelo podle místních záchranářů nejméně 43 lidí. Dalších více než 150 bylo zraněno.

Agentura Reuters uvedla, že pravděpodobně útočila ruská letadla. Ruské letectvo a syrská armáda se na ofenzivu proti povstalcům v Idlíbu připravovaly od začátku prosince.

V Idlíbu bojuje především fronta An-Nusra, která se hlásí k teroristické síti Al-Káida.

Ruský bombardér při náletu v Sýrii
Ruský bombardér při náletu v Sýrii | Foto: Reuters
8:52

Ředitel agentury na ochranu vnějších hranic EU Fabrice Leggeri v neděli v rozhovoru pro Welt am Sonntag připustil, že uprchlíci přicházející do Evropy představují bezpečnostní riziko.

Upozornil, že někteří běženci mohou přicházet s falešnými syrskými pasy. Dodal však, že nahlížet na všechny uprchlíky jako na potenciální teroristy by byla chyba.

8:46

Islamistické hnutí Tálibán ovládlo strategicky důležitý okres v jihoafghánské provincii Hílmand a zasadilo tak tvrdý úder vládním silám.

Podle agentury AP to uvedl zástupce guvernéra Hílmandu Muhammad Džán Rasúljár.

Provincie Hílmand je pro Tálibán velice důležitou oblastí, protože se tam produkuje nejvíce opia na světě. S jeho pomocí islamisté získávají finanční prostředky pro svůj boj.

8:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Při atentátech v Paříži zemřelo v pátek 13. listopadu 2015 130 lidí. K útokům se přihlásil Islámský stát. Provedli ho lidé, kteří žili v Evropě - ve Francii a Belgii.

Projděte si grafiku Vrazi a jejich oběti. Kdo útočil v Paříži a komu vzal život.

Foto: Aktuálně.cz
8:37

Americký list Wall Street Journal nedávno s odvoláním na nejmenované západní představitele napsal, že radikální organizace stojící za pařížskými atentáty je napojená také na osoby v Británii. V oblasti Birminghamu je usazeno několik lidí, z nichž někteří jsou marockého původu, kteří mají kontakty na autory atentátů, tvrdil list.

8:30

Dva bratři byli v neděli v noci zatčeni v centru Bruselu v souvislosti s listopadovými útoky džihádistů v Paříži.

V rámci vyšetřování atentátů, které si začátkem listopadu v Paříži vyžádaly 130 mrtvých a jejichž vykonavatelé měli vazbu na Belgii, belgické úřady už před nedělním zátahem zadržely a obvinily osm podezřelých.

Spolu s francouzskými kolegy teď Belgičané pátrají především po jednom z hlavních podezřelých - 26letém Francouzi Salahu Abdeslamovi. Po atentátech údajně utekl z Paříže do Bruselu, kde předtím dlouho žil.

Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem boje s Islámským státem.

Simona Fendrychová Zahraničí ČTK Reuters Simona Fendrychová, Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 22. 12. 2015 0:13
 

Právě se děje

Další zprávy