Sečteno. Nezávislost vyhrála jen ve čtyřech obvodech

Přenos skončil
Jak proběhlo referendum o nezávislosti Skotska? Sledovali jsme v online reportáži.
Zklamaní stoupenci skotské nezávislosti v Glasgow.
Zklamaní stoupenci skotské nezávislosti v Glasgow. | Foto: Reuters

Edinburgh/Londýn - Sen prvního ministra Alexe Salmonda o nezávislém Skotsku se rozplynul.

Voliči dali jasně najevo, že chtějí zůstat součástí Velké Británie.

Samostatnost si přálo 1 617 989 lidí (44,7 %), setrvání ve Spojeném království 2 001 926 voličů (55,3 %).

Hlasovat přišlo 84,6 % oprávněných voličů.

Události kolem skotského referenda jsme sledovali v online reportáži.

Skotské referendum online:

Přenos skončil
16:00

Zopakováním toho nejdůležitějšího - že se Skotsko rozhodlo zůstat součástí Velké Británie - končíme náš volební online. Děkujeme za pozornost a přejeme pěkný víkend.

 

14:45

"Podporuji směřování k jednotě, nikoli k oddělení. Odtržení Skotska by nejspíš neprospělo nikomu," komentovala výsledky skotského referenda nová polská premiérka Ewa Kopaczová.

Foto: Reuters
14:40

"Hodnoty rozmanitosti a bohatství našich regionů, nikoli rozdělení - to jsou odpovědi, které nám všem dal skotský lid, hrdý na své dějiny a tradice," řekl italský premiér Matteo Renzi.

Matteo Renzi.
Matteo Renzi. | Foto: Reuters
14:35

Výsledek referenda znamená pro Londýn jen krátkodobou výhru. Velmi brzy totiž bude muset začít plnit vše, co ve strachu z rozdělení unie nasliboval, varuje ekonom Lukáš Kovanda.

Jakmile Skotsko začne získávat nové výhody, tak ale natáhnou ruku i Wales nebo Severní Irsko. Dát Skotům o něco méně je přitom rizikové, varuje.

Stoupenkyně jednotné Británie slaví.
Stoupenkyně jednotné Británie slaví. | Foto: Reuters
14:20

Ze všech zemí EU - s výjimkou Británie - má ze skotského NE největší radost vláda ve Španělsku. Podle španělského politologa Pabla Calderóna Martíneze je ale nadšení Madridu předčasné.

"Kvalita demokratické debaty, která skotské referendum doprovázela, jen povzbudí katalánské nacionalistické hnutí," řekl agentuře AFP. Podle průzkumů je teď pro nezávislost své provincie 45 procent Katalánců.

Foto: Reuters
14:14

 Český Tipsport přijal na výsledky referenda o nezávislosti Skotska sázky za zhruba půl milionu korun. "Sázkaři stejně jako naši bookmakeři správně odhadovali, že pro nezávislost se vyjádří 0 – 49,99% respondentů (kurz 1,3:1), což bude znamenat setrvání Skotska v královském ostrovním svazku," komentuje výsledky referenda bookmaker Ivo Pavel. 

"Pokud to srovnáme s tipy na 50% a více (kurz 2,93:1) na nezávislost Skotska, přijali jsme tyto sázky v poměru 75:25. V České republice tak zaznělo jasné sázkařské NE nezávislosti," dodává.


13:39

Federální království? nadepsala agentura Reuters svou zprávu o vnitřních třenicích v Británii.

Připomíná, že Anglie, která se drtivou většinou podílí na tvorbě domácího produktu a kde žije velká většina Britů, vlastní parlament nemá.

Slibované posílení pravomocí by podle ní mělo zklidnit "spící bestii anglického nacionalismu".

13:06

Ruská agentura ITAR-TASS má jasno: "Británie míří k federálnímu uspořádání," napsala dnes v komentáři.

13:01

Podle někdejšího německého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera hlasování ve Skotsku ukázalo, že přísně centralizovaná správa vyšla z módy. "Německý model federálního státu s ústřední vládou a menší závislostí pro spolkové země a města je modernější," prohlásil.

12:56

Britský zpravodajský server The Telegraph na Twitteru poukázal na "přešlap", jehož se dopustila americká stanice CNN. Oznámila totiž, že podle posledního průzkumu před referendem je pro nezávislost 58 % Skotů, zatímco proti 52 %, tedy v součtu 110 % dotázaných.

12:44

"Angličané tvoří 86 procent obyvatel této unie. Ze všeho toho byli v posledních 18 letech vynecháni... Myslím, že většina Angličanů chce spravedlivé uspořádání," nechal se slyšet Nigel Farage, šéf protievropské a protipřistěhovalecké Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Šéf UKIP Nigel Farage.
Šéf UKIP Nigel Farage. | Foto: Reuters
12:13

Časopis The Economist přinesl na Twitteru mapu, na níž ukazuje, jak lidé hlasovali. Nejhlasitější Ne zaznělo z obvodů Dumfries a Scottis Borders. Naproti tomu největší podporu mělo Ano v Dundee. I tak šlo ale o pouhý jeden ze čtyř obvodů, kde byla většina pro nezávislost.

12:09

"Musíme zajistit to, oč si lidé řekli - silnější Skotsko v rámci Spojeného království. A začneme hned dnes," přislíbil voličům liberálně demokratický poslanec za Edinburgh Mike Crockart.

12:07

Bezmála sedm stovek Skotů hlasovalo Ano i Ne. Jejich hlasy tak nebyly započítány. I tak dosáhla volební účast historického rekordu.

11:50

Podívejte se sami, jak Skoti rozhodovali o své budoucnosti.

11:49

"Mám radost, že (referendum) proběhlo celkově bez incidentů. Lidé byli během dne velmi přívětiví. Pokud museli někde (u volebních místností) čekat, tak fronty byly velmi krátké. Bylo skvělé sledovat humor a přátelské projevy lidí ve frontách," zhodnotila hlasování šéfka skotské volební komise Mary Pitcaithlyová.

11:45

"Velké ústavní změny se nesmějí uspěchat. Ustupování skotskému nacionalismu nás zavedlo na pokraj katastrofy," varuje konzervativní anglický poslanec Gerald Howarth.

11:40

Podívejte se, kde všude v Evropě hrozí kvůli separatistům roztržení země.

11:39

Výsledky skotského referenda přivítal podle očekávání i španělský premiér Mariano Rajoy. "Jsme šťastní, že Skotsko zůstává s námi," prohlásil. On sám se snaží vypořádat se snahami Katalánska o nezávislost.

11:25

"Myslím, že evropským institucím se nyní ulevilo. Nemusí čelit otázce, jak naložit se skotskou žádostí o vstup," míní pro změnu Fabian Zuleeg z bruselského Střediska evropské politiky (EPC).

Unie by si ale podle něj z vývoje měla vzít poučení. "Neexistovaly žádné plány, žádné návrhy, jak se s takovou případnou situací vlastně vypořádat."

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 19. 9. 2014 16:03
 

Právě se děje

Další zprávy