Nad Istanbulem létají policejní helikoptéry. U muzea Higia Sofia, které papež před chvílí navštívil, jsou desítky policistů. Od mostu Galata až k Modré mešitě potkávám stojícího policistu každých padesát metrů.
"Je to tu plné policistů, díky papeži. Komplikuje mi to dovoz zboží do krámu. V neděli jsem díky demonstraci ani svůj obchod neotvíral," říká mi turecký prodavač kebabu.
Zvýšená bezpečnostní opatření povolala do služby nové síly. Kvůli zajištění papežovy bezpečnosti bylo mobilizováno dvanáct tisíc policistů, což je více než při návštěvě amerického prezidenta George Bushe během ankarského summitu NATO v roce 2004.
Papežovu přítomnost pocítili snad všichni místní: "Kvůli papežovi jsme čekali hodinu v autobusu. Už jsme to nemohli vydržet, tak jsme šli pěšky. Nevím proč kvůli papežovi policie blokuje tolik ulic," říká pasažérka autobusu.
Kolem druhé hodiny se před nejvýznamější náboženskou stavbou v Turecku - Modrou mešitou sešla skupina přibližně dvaceti Turků, kteří provolávali hesla:
"Nechceme tady papeže, nemá tady co dělat." Policie však posunula zátarasy a tím dav rozehnela.
Třetí den návštěvy Turecka trávil papež Benedikt XVI. v historickém centru Istanbulu, navštívil také památník Mustafy Kemala Atatürka, zakladatele turecké republiky.
Díky papeži fotbal na ulicích
Už včera vpodvečer kolem páté hodiny byla zablokována doprava v mnoha ulicích Istanbulu. Policisté stáli na každém rohu. Většina cest v centru byla uzavřena. Toho také využila skupina mladých Turků, kteří neváhali hrát fotbal uprostřed jindy přeplněné ulice. "Nikdy jsem takhle fotbal nehrál. Je to skvělé, žádná auta," říká s úsměvem fotbalista.
Ve všedních dnech je Istanbul přeplněn troubícími dopravními prostředky. Největší turecké město má s dopravou velké problémy. "Cesta domů z práce mi trvá v průměru patnáct minut autobusem. Ve špičce někdy jedu až hodinu," uvádí mladý Turek.
Některé školy i dnes zrušily školní autobusy. "Máme problémy dostat se do školy. Asi se vrátím domů," říká mladá studentka Fatima.
Turci srovnávají s Janem Pavlem
Názory na Svatého Otce se různí. "Je to symbol, že chce udělat krok k usmíření. Vysílá pozitivní poselství," říká Berk, zaměstnanec restaurace.
Obyvatelé Istanbulu vzpomněli i na minulého papeže, který se jim jevil více humánní. "Nemám ráda tohoto papeže. Jan Pavel II. byl mnohem lepší papež ve srovnání s tímto. Má velmi striktní myšlenky o islámu. Myslím si, že nemá islám rád."
"S Janem Pavlem II. jsme neměli žádné problémy, byl více lidský. Benedikt XVI. se věnuje spíše politice. Já proti křesťanům nic nemám, ale tohoto papeže rád nemám," říká podnikatel Ahmet.
"Je to diplomatická fraška"
Obyvatelé také nezapomínají na jeho výrok o Islámu z Řezna.
"Papež se snaží vyjadřovat sympatie k islámu. Ale v září zvolil špatná slova. Má říkat jen to, v čem si je jistý. Má volit dobrá slova, chce-li být dobrým papežem. Pamatuji si, že když k nám přijel minulý papež, nebyly žádné problémy. Tento papež není dobrý. Máme tu centrum ortodoxních křesťanů a nejsou s nimi žádné problémy," vysvětluje Berk.
"Jeho postoj je nepřátelský vůči Turecku," dodává Ahmet.
"Udělal spoustu chyb. Ted se je snaží napravit. Musel přijet, aby napravil, co napáchal. Je to jen diplomatická fraška. Nemá rád Turecko. A nevěřím jeho prohlášení v Ankaře. Určitě nechce Turecko v EU," uvádí třicetiletý Denis.