Živě: McCain a Obama se naposledy utkali před kamerami

Pavel Tomášek Pavel Tomášek, Roman Gazdík
16. 10. 2008 6:46
I třetí debatu vyhrál Obama, shodují se analytici
Formát každé z debat byl jiný. Nyní se poprvé kandidáti posadili k jednomu stolu.
Formát každé z debat byl jiný. Nyní se poprvé kandidáti posadili k jednomu stolu. | Foto: Reuters

New York - Přesně úderem čtvrteční 21. hodiny místního času (03:00 SELČ) se na Hofstrově univerzitě na Long Islandu v New Yorku proti sobě potřetí a naposledy postavili kandidáti na amerického prezidenta Barack Obama a John McCain.

Ústředními tématy tentokrát byly tématy domácí politika a ekonomika. Deník Aktuálně.cz debatu sledoval a komentoval v online přenosu.

Jako slabší z obou protihráčů vstupoval do debaty McCain, a to nejen z hlediska nepříznivých předvolebních průzkumů, ale i kvůli samotnému tématu - u Američanů má v ekonomice dlouhodobě větší důvěru Obama.

Pouze necelá třetina občanů USA si podle nynějšího průzkumu Gallupova institutu myslí, že by McCain byl schopen jako prezident špatnou ekonomickou situaci vyřešit, jeho demokratický konkurent má důvěru 44 procent. V době, kdy se dvě třetiny obyvatel USA domnívají, že ekonomika je tím nejdůležitějším tématem voleb, je to pro republikána obzvláště znepokojující.

Proti Obamovi i Bushovi

Kromě představení specifických ekonomických návrhů se republikánský kandidát v debatě pokoušel vymezit proti politice současného republikánského prezidenta George Bushe, což je pro jeho úspěch ve volbách zcela zásadní. A poměrně se mu v tom vedlo.

"Johnu McCainovi se až na poslední pokus, v závěrečném duelu s Barackem Obamou, podařilo to, co potřeboval od samého začátku: distancovat se od nepopulárního prezidenta Bushe a efektivně zaútočit na Obamu v ekonomické oblasti," říká Pavel Tomášek, který má na stránkách Aktuálně.cz blog o amerických volbách.

"McCain se pokusil prezentovat jako ten, kdo nebude opakovat Bushovy chyby a kdo cítí, v jak těžké hospodářské situaci se Američané ocitli, a je připraven jim pomoct," dodává.

Jestli však není na obrácení pro republikána katastrofálního trendu dokumentovaného průzkumy příliš pozdě, odpoví teprve budoucnost.

Bojuje se hlavně o její voliče. Hillary Clintonová v obecenstvu
Bojuje se hlavně o její voliče. Hillary Clintonová v obecenstvu | Foto: Reuters
 

Čí plán je lepší?

03:00 - Debata začala. Moderátorem je Bob Schieffer z CBS News. První dotaz se zaměřuje na to, proč jsou ekonomické plány jednoho lepší, než toho druhého.

Začíná McCain. Zdůrazňuje, že nejdůležitější je, aby se čelilo základnímu problému - hypoteční krizi, což údajně ministr financí Henry Paulson bohužel neudělal. Kandidát se tak rovnou vymezuje nikoli proti Obamovi, ale Bushově administrativě.

Obama souhlasí, ale McCain to má údajně promyšleno špatně - tak, že daňoví poplatníci by mohli přijít o své peníze. Demokrat zdůrazňuje, že je třeba se zaměřit na pomoc střední třídě, což v plánu Bushovy administrativy chybí.

McCain kritizuje Obamu, že nechce dovolit lidem, aby realizovali americký sen, protože zvedne v čase krize daně.

Podle Obamy chtějí snižovat daně oba kandidáti, liší se nicméně v tom, kdo bude cílovou skupinou. McCain chce prý škrtnout 200 miliard těm nejbohatším, Obama 95 procentům amerických rodin.

Zdá se, že moderátor Bob Schieffer si vzal poučení z kritiky svých kolegů, kteří řídili předchozí debaty, a nechá kandidáty setrvat u jedné otázky delší dobu - aby se nestávalo, že každý obviňuje toho druhého, aniž by divák pochopil, jaké jsou jejich pozice ve skutečnosti.

Kde ušetříte, pánové?

03:14 - Druhá otázka. Deficit je tento fiskální rok 455 miliard dolarů, podle odhadů by k němu návrhy jednoho i druhého kandidáta přidaly dalších 200 miliard. Zároveň oba slibují šetřit. Moderátor se táže, které své iniciativy tedy hodlají obětovat.

Začíná Obama: chce údajně eliminovat neefektivní vládní programy. Není však příliš konkrétní. Zmiňuje pouze 15 miliard dolarů, které se nyní investují na podporu zdravotních pojišťoven. Podtrhává však také, že navýšení investic se - například u zelených technologií - vrátí Američanům zpět.

McCain útočil, Obama se bránil
McCain útočil, Obama se bránil | Foto: Reuters

I McCain mluví obecně, Bob Schieffer mu skáče do řeči podobně jako předtím Obamovi a usměrňuje ho. Stejně však není konkrétní. Moderátor, který i později v průběhu večera odvádí vynikající práci, mu tak skáče do řeči znovu. Republikán zmiňuje tarify na etanol z Brazílie a - od stoupence velkých rozpočtů na obranu i poněkud překvapivě - "miliardy", které se investují v Pentagonu.

Připomíná také své oblíbené "earmarks", tedy peněžní malé domů, které Kongres přihazuje na konkrétní projekty ve státech zákonodárců. McCain je chce zrušit, zatímco Obama jich naopak v minulosti využíval. Ani jeden z kandidátů však přes naléhání moderátora není říliš specifický, což se přirozeně čekalo. Raději napadají jeden druhého.

03:23 - Schieffer se přímo ptá, zda by byly schopni dostat rozpočet za čtyři roky svého prvního funkčního období z červených čísel.

McCain tvrdí, že ano a silně se přitom distancuje od Bushe, který vytvořil největší deficity v historii USA.

"Senátore Obamo, nejsem prezident Bush. Pokud jste chtěl kandidovat proti prezidentu Bushovi, měl jste kandidovat před čtyřmi lety," volá McCain.

Naopak Obama se snaží zdůraznit, že McCain je pokračováním Bushovy administrativy. McCain vypočítává, v čem se lišil, a moderátor tím otázku uzavře, což pomáhá republikánovi, který tak může být považován za vítěze - zůstali jsme u toho, že je jiný než Bush.

Proč tak ostře?

03:26 - Schieffer se odklání od ekonomiky a ptá se na kampaň, která se stala velmi negativní a je poznamenána ostrými útoky jednoho kandidáta na druhého.

Hlavní téma debaty:krize na Wall Street
Hlavní téma debaty:krize na Wall Street | Foto: Adam Hradílek

McCain tvrdí, že je to Obamova chyba, protože nevyslyšel jeho výzev k debatám tváří v tvář před lidmi během léta. Republikán rovněž říká, že Obama se na rozdíl od něj nesnaží razantně zakročit, když někdo z jeho tábora udělá podpásovku. Také zdůražňuje, že Obama utratil za negativní kampaň více peněz, než kdokoliv jiný v historii. Ke svým vlastním útokům na demorkata se však nevyjádřil.

Obama zdůrazňuje, že sto procent reklam McCaina je negativních. Raději by však prý mluvil o ekonomických problémech, zdravotním pojištění a vzdělání. Připomíná, že republikáni po straně přiznali, že jim debata o ekonomických otázkách nevyhovuje a raději by zaměřili pozornost Američanů jinam.

Obama se při této otázce tváří více "prezidentsky" než McCain, který si spíše stěžuje - zatímco jeho demokratický konkurent klidně podtrhává, že důležité je diskutovat o stavu ekonomiky, a nikoli hádat se s protikandidátem.

Obama je nyní pozitivní, zatímco McCain negativní a pokouší se vykreslit Obamu jako kandidáta topícího se v desítkách milionů dolarů, které utrácí za předvolební kampaň, namířenou především na to, aby dezintrepretovala jeho politické postoje.

03:37 - McCain se obrací k otázce Obamových styků s Billem Ayersem z bývalé teroristické organizace Weather Underground. Obama vysvětluje, že Ayers není členem kampaně a že jemu samému (Obamovi) bylo jen 8 let, když Ayers své "zavrženíhodné činy" prováděl. Podtrhává, že ve školní radě, kde spolu oba seděli před několika lety, zasedali i republikáni a že Ayers je nyní univerzitním profesorem.

Jako u předchozí otázky i zde vypadá Obama "prezidentštěji" - klidně vysvětluje, zatímco McCain obviňuje. Na druhou stranu se Obama během první půlhodiny debaty dostal do viditelné defenzivy. Velkou část času musí reagovat na republikánovi přímé dotazy a útoky.

Prezident Biden versus prezidentka Palinová

03:41 - Nové téma. Proč by byl váš viceprezidentský kandidát lepším prezidentem než kandidát toho druhého?

Atmosféra byla při diskuzi na Long Islandu uvolněnější než u předchozích dvou. Přestože došlo i na Obamovy údajné styky s bývalým teroristou.
Atmosféra byla při diskuzi na Long Islandu uvolněnější než u předchozích dvou. Přestože došlo i na Obamovy údajné styky s bývalým teroristou. | Foto: Reuters

Začíná Obama. Připomíná, že Joe Biden byl během celé své kariéry na správné straně a hlasoval pro dobré zákony. Také to, že jejich názory na důležitá témata jsou víceméně totožné.

McCain: "Nadešel čas, abychom dostali na Kapitol trochu toho čerstvého vzduchu." Opět se implicitně vymezuje vůči Bushově administrativě a portrétuje Sarah Palinovou jako reformátorku. Zdůrazňuje, že rozumí rodinným otázkám a stojí nohama na zemi - udička středovým konzervativnějším voličům Hillary Clintonové, se kterými má Obama problémy.

Obama odmítá označit republikánskou kandidátku na viceprezidenta za nedostatečně kvalifikovanou pro výkon úřadu prezidenta. A to přesto, že ho k tomu moderátor dotazem přímo vyzval. McCain naopak využil příležitost, aby přímo napadl na Joe Bidena. Učinil tak prostřednictvím útoku na jeho zahraničně politické postoje - nejsilnější Bidenovu stránku.

Ropa a volný obchod

03:47 - Nová otázka. Jakým způsobem je přesně možné snížit závislost USA na zahraniční ropě. Chtěl to udělat každý kandidát od Richarda Nixona, ale od jeho časů se naopak zvýšila. Moderátor chce od kandidátů přesná čísla.

McCain se nechce zbavit závislosti na kanadské ropě, pouze té venezuelské a ropě z Blízkého východu. Také podtrhává důležitost jaderné energie. Přesný odhad, o kolik je možné importy zkrátit, však neudává.

Obama říká, že během deseti let je možné se zbavit závislosti na ropě z Blízkého východu a Venezuely. Navrhuje zvýšit domácí produkci, opakuje, že to ale nebude stačit a zdůrazňuje investice do zelených technologií: solární a větrné energie a rovněž do vyroby energeticky úsporných aut produkovaných přímo v USA.

Kandidáti se dostávají i k tématu, kde se jejich názory významně liší: dohody o zónách volného obchodu. McCain je silně podporuje, zatímco Obama by se rád přesvědčil, zda jsou některé z nich pro USA výhodné.

McCain se Obamovi za zády nepošklebuje. Jen se málem po skončení debaty vydal špatným směrem.
McCain se Obamovi za zády nepošklebuje. Jen se málem po skončení debaty vydal špatným směrem. | Foto: Reuters

Hádají se o navrhovanou dohodu o zóně volného obchodu s Kolumbií. McCain říká, že by se měl Obama někdy podívat i na jih od hranic USA, aby mu bylo jasné, že je tato dohoda potřeba. Demokrat namítá, že podmínky pro odboráře v zemi jsou hrozné a že je třeba v jednáních zohlednit i takové věci. Podobnou dohodu s Peru prý naopak podporuje.

Televize CNN častěji než při přenosu předchozích debat využívá rozpůlené obrazovky, kdy zabírá zároveň oba kandidáty, a diváci tak mohou sledovat neverbální reakce kandidáta, který právě nehovoří. Záběry odhalují, že Obama se velmi často při odpovědích McCaina směje. McCain si skoro celou dobu při odpovědích Obamy dělá poznámky.

Formát debaty, kdy oba kandidáti sedí u jednoho stolu napomohl větší vzájemné interakci. Kandidáti se obracejí často jeden na druhého a reagují přímo na argumenty oponenta.

Zdravotní pojištění

03:57 - Další téma. Zdravotní pojištění.

Obama opakuje pozici, kterou už obhajoval v předchozí debatě - kdo je nyní spokojen, si své pojištění ponechá, kdo ne, dostane to, co mají členové Kongresu.

Podobně jako minule odpovídá i McCain, opakuje, že Američané by za jeho prezidentství dostali 5000 dolarů, které by mohli utratit, jak by chtěli. Jak je však u něj už tradicí, napadá i plán svého konkurenta - ten údajně zamýšlí pokutovat malé podniky, když nebudou chtít svým zaměstnancům pojištění poskytnout.

Obama namítá, že pokuty by se týkaly pouze větších podniků, které si to mohou dovolit. Prolomí i svou "prezidentskou" pozici a napadne McCaina: kritizuje ho, že by daňově zatížil zdravotní benefity a dal lidem 5000 dolarů, přestože je ročně pojistění stojí 12000. McCainův plán by podle něj znamenal, že zaměstnanci mohou o své pojištění zcela přijít.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

McCain se tváří Obamovým plánem pobaven a zdůrazňuje, že demokrat chce zvyšovat moc vlády nad penězi, které budou lidé odevzdávat, a přerozdělovat je. "Senátor Obama chce, aby se o to starala vláda, já chci, aby ses o to, Joe, staral sám."

McCain opakovaně útočí na Bushe jako toho, kdo nepřijatelně zvětšil úlohu vlády v životech Američanů. Tyto útoky plní pro McCaina dvojí funkci: jednak se distancuje od nepopulárního Bushe a ve stejný okamžik si naklání republikánskou pravici, která právě nárůst vlivu vlády během Bushovy administrativy ostře kritizovala.

Právo na potrat a právo na život

04:07 - otázka týkající se toho, zda je právo na potrat zakotveno v ústavě, nebo není (rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu Roe vs. Wade).

McCain tvrdí, že není, zatímco Obama soudní výrok, označovaný ze jeden z nejvíce kontroverzních v historii Nejvyššího soudu, podporuje (soud rozhodl, že právo na potrat se týká ústavního práva na soukromí).

McCain se snaží portrétovat i zde Obamu jako liberálního extremistu, který je radikálním podporovatelem jakýchkoliv potratů, i těch prováděných v pozdních měsících těhotenství. Opět se tedy snaží Obamu vykázat z teritoria "obývaného" konzervativnjšími demokratickými voliči.

Poprvé během večera má Obama - který se opět dostává do defenzivy - problémy vysvětlit svou pozici.

Vzdělání

04:16 - Nové téma. USA vydává na vzdělání nejvíce peněz na světě, přitom podle objektivních testů jejich žáci a studenti nedosahují nejlepších výsledků. Jak to změnit?

McCain debatu zvládl, podle bleskového průzkumu amerických diváků provedeného CNN však opět vyhrál Obama
McCain debatu zvládl, podle bleskového průzkumu amerických diváků provedeného CNN však opět vyhrál Obama | Foto: Reuters

Obama zdůrazňuje, že je potřeba reforma systému i více peněz, učitelé mají být lépe placeni a lépe trénováni. Chce přispět 4000 dolary každému vysokoškolskému studentovi ročně na studium - výměnou za veřejně prospěšnou práci: tím by se zvýšil počet studentů na univerzitách a zlepšila situace těch, kteří si nemohou dovolit na své studium půjčovat peníze. Chce také více investovat do vzdělání menších dětí.

McCain je proti dalším investicím do školství, chce, aby zde rozhodoval trh. Dobré školy mají dostávat podle něj dobré peníze. "Utrácet více peněz není odpověď na všechno," říká. "Potřebujeme transparentnost."

Sloužit Americe

04:27 - Závěrečná prohlášení kandidátů.

McCain: "Amerika potřebuje nový směr," říká a zdůrazňuje, že za ním stojí jeho minulost, kdy oponoval Bushově administrativě. Mluví o sobě jako o hlídači peněz daňových poplatníků, který omezí další rozhazování. Podtrhává tradici své rodiny sloužit Americe, v čemž hodlá "pokorně" pokračovat.

Obama mluví o "zásadní změně", kterou Amerika potřebuje i o naději. "Světlé dny jsou před námi," prorokuje, předtím však musí následovat tvrdá práce. K té však USA údajně potřebují - a kandidát tak opakuje své ústřední předvolební heslo jednoty - spolupráci mezi demorkaty, republikány a nezávislými.

Sledujte záznam celé debaty:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy