Shrnutí:
- V nočním gay klubu Pulse ve floridském Orlandu útočil 29letý Omar Mateen, zabil nejméně 50 lidí. Dalších 53 osob bylo zraněno.
- Střelec - Američan afghánského původu - se narodil v New Yorku.
- V letech 2013 a 2014 Mateena vyšetřovala FBI kvůli údajným teroristickým vazbám. Vyšetřování bylo uzavřeno.
- Podle otce útočníka je možné, že byla za útokem na gay klub nenávist syna k homosexuálům. Útok podle něj nemá nic společného s vírou.
- Útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a mluvil o radikální organizaci Islámský stát (IS). Jeho napojení na džihádisty potvrdila i agentura Amaq, která názory IS tlumočí. Americké úřady ale tvrdí, že Mateenova případná příslušnost k IS není v tuto chvíli prokazatelná, přímou oddanost IS Mateen ukázal až skrze zmíněný telefonát.
Dobrovolníci v Orlandu...
People in line to donate blood have been waiting since 11am. Are fed and hydrated by dozens of volunteers. #Orlando pic.twitter.com/aYvxufAbXE
— Franz Strasser (@franzstrasser) June 12, 2016
Soustrast vyjadřuje i řada světových lídrů, mezi jinými:
Papež František vyjádřil nad masakrem "hluboké zděšení a odsouzení". Jak uvedl vatikánský mluvčí Federico Lombardi, papež odsuzuje tyto činy plné "nesmyslné nenávisti".
Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier: "Oplakáváme oběti. V myšlenkách jsme s našimi přáteli ze Spojených států."
"Jednoznačně odsuzuji hrůzný útok v Orlandu na Floridě. Nic nemůže ospravedlnit zabíjení civilistů," uvedl afghánský prezident Ašraf Ghaní.
Kamarádi a příbuzní obětí skrze sociální sítě vzpomínají na mrtvé.
My heart is broken. Edward Sotomayor was one of the kindest, sweetest people I've met. I'm so… https://t.co/Te6KvzSYgU
— Pandora Boxx (@ThePandoraBoxx) June 12, 2016
Počet obětí, které nepřežily střelbu v nočním klubu, zůstává zatím stejný. Zemřelo 50 lidí, další desítky osob byly zraněny.
Pulse Shooting: The number of dead has NOT changed. It remains at 50. Please avoid erroneous reporting.
— Orlando Police (@OrlandoPolice) June 12, 2016
Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump vyzval současnou hlavu státu Baracka Obamu, aby rezignoval, uvedla agentura Reuters. Důvodem má být to, že Obama ve své dnešní řeči reagující na útok nepoužil slovní spojení "radikální islám".
V souvislosti s událostmi v Orlandu Trump znovu oživil myšlenku na zákaz vstupu v cizině narozených muslimů na půdu USA.
Omar Mateen použil při střelbě útočnou pušku AR-15. Jedná se o civilní model známé pušky americké armády M16. Zbraň byla v historii již několikrát použita při podobných událostech.
Stříleli s ní například útočníci v kalifornském San Bernardinu na konci minulého roku, kdy zemřelo 14 lidí. Použita byla i při střelbě na základní škole v Newtownu v roce 2012, kdy zemřelo 26 lidí, z toho 20 dětí. Zbraň a její prodej jsou i z tohoto důvodu často kritizovány.
This is what an #AR15 looks like. And here's more info about what it is: https://t.co/DIxGu5cXcd #OrlandoShooting pic.twitter.com/zKAERMkkcK
— Terra Hall (@TerraHall) June 12, 2016
Svou kondolenci Američanům nabízí řada známých osobností, například britská královna. "Princ Filip i já jsme v šoku z událostí v Orlandu. V myšlenkách a modlitbách jsme s těmi, kteří jimi byli zasaženi," uvedla Alžběta II.
The Queen: "Prince Philip & I have been shocked by the events in Orlando. Our thoughts & prayers are with all those who have been affected"
— The Royal Family (@RoyalFamily) June 12, 2016
Podobný zákon platí i u nás. Muži nesmí darovat krev, pokud měli v předchozích dvanácti měsících sex s jiným mužem.
Od útoku na gay klub trpí orlandské nemocnice nedostatkem krve. Na sociálních sítích i skrze oficiální prohlášení se šíří výzvy, aby ji šli lidé darovat obětem útoku. Darovat krev však nemohou samotní gayové, kteří to mají zakázáno dle federálního zákona.
Zákon, který vznikl původně jako ochrana před šířením HIV, zakazuje dárcovství mužům, kteří měli za uplynulý rok sex s jiným mužem.
Gay and bisexual men are legally banned from donating blood in Orlando as dozens of their peers sit wounded in a hospital in need of it.
— Chelsea Farrington (@ChelsFarrington) June 12, 2016
Policie už zveřejnila jména prvních čtyř obětí. Město dokonce zřídilo webové stránky, kde by měla být uvedena jména všech osob, které řádění střelce nepřežily. Stránky ale záhy přestaly fungovat.
The https://t.co/cb6JhjkyNe site is being overwhelmed - we are working on it. pic.twitter.com/SGypFm0lAq
— Orlando Police (@OrlandoPolice) June 12, 2016
Shrnutí. Co zatím víme?
- Střelec v nočním gay klubu Pulse v Orlandu zabil nejméně 50 lidí, dalších 53 osob utrpělo zranění.
- Střelcem byl podle FBI devětadvacetiletý Omar Mateen, Američan afghánského původu, který se narodil v New Yorku.
- Mateena už FBI v letech 2013 a 2014 vyšetřovala kvůli údajným teroristickým vazbám. Vyslýchala ho, nic podezřelého ale neodhalila a vyšetřování bylo uzavřeno.
- Útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a mluvil o radikální organizaci Islámský stát (IS). Agentura Amaq, která názory IS tlumočí, uvedla, že útok byl proveden "bojovníkem Islámského státu". Mateenova případná příslušnost k džihádistické organizaci ale není podle amerických úřadů v tuto chvíli prokazatelná.
- Podezřelý byl v minulosti zaměstnancem bezpečnostní firmy. Zbraně, které použil při střelbě, si legálně pořídil asi týden před útokem.
- Podle otce útočníka je možné, že byla za útokem na gay klub nenávist syna k homosexuálům.
- V klubu proti útočníkovi zasahovalo 11 policistů.
Lidé napříč světem vyjadřují soucit obětem a pozůstalým. Do duhové barvy se barví sociální sítě i veřejná místa. Jako třeba radnice v Tel Avivu.
City Hall in Tel Aviv. Don't think you'll see much of that across the Middle East. #Orlando pic.twitter.com/pXguAoidzk
— ian bremmer (@ianbremmer) June 12, 2016
FBI Mateena zpovídala v letech 2013 i 2014. Poprvé kvůli jeho "pobuřujícím poznámkám", které cílil na svého kolegu. vyšetřování ale bylo uzavřeno.
V roce 2014 byl Mateen vyslýchán kvůli jeho možnému napojení na sebevražedného atentátníka Monera Abu Salhu, který měl americkou národnost a v květnu 2014 útočil v Sýrii.
Střelec si legálně pořídil nejméně dvě zbraně. Koupil je přibližně minulý týden na Floridě. S odkazem na federální úřad to uvedla agentura Reuters. Koupil si údajně pistoli a také dlouhou zbraň.
ATF: The gunman legally purchased the firearms within the last week. In Florida.
— Orlando Police (@OrlandoPolice) June 12, 2016
FBI střelce z Orlanda v minulosti vyslýchala. Rozhovory s ním ale byly "neprůkazné" a vyšetřování bylo uzavřeno. Žádného druhého podezřelého FBI nemá, uvedla agentura Reuters.
Střelce měla FBI na mušce poprvé už v roce 2013, uvedla na Twitteru rladnská policie.
Suspect identified as Omar Mateen, 29. An American citizen born in New York. @FBI first became aware of him in 2013 pic.twitter.com/gt18lhTM4G
— Orlando Police (@OrlandoPolice) June 12, 2016
V šest večer místního času budou Američané držet minutu ticha za oběti střelby v Orlandu.
Tisková konference s novináři.
FBI had interviewed Orlando shooting suspect, Omar Mateen, twice in recent years https://t.co/rVSzoSakq0 https://t.co/wiMIHqjznh
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) June 12, 2016
Lidé stojí ve frontě - vyslyšeli výzvu a chtějíd darovat krev.
Kolem odpovědnosti IS ale stále panuje nejistota. Floridský senátor Bill Nelson uvedl, že odpovědnost Islámského státu ještě nebyla potvrzena.
Stejně jako prezident Barack Obama i kandidátka v letošních prezidentských volbách Hillary Clintonová označila útok za "teroristický čin". Komunita LGBT (homosexuálové a transgenderové osoby) podle ní může počítat s miliony spojenců. "Jsem jedna z nich," řekla.
Američan, který se narodil v New Yorku afghánským rodičům. Žil na Floridě jihovýchodně od Orlanda. Devětadvacetiletý Omar Mateen zastřelil nejméně padesát lidí zastřelil v nočním klubu Pulse. Přečtě si, co je o něm známo.
Agentura Amaq, která tlumočí názory džihádistického uskupení Islámský stát /IS) uvedla, že za útok byl zodpovědný právě IS.
"Ozbrojený útok, který cílil na noční gay klub ve městě Orlando v americkém státě Florida - a zanechal přes 100 lidí mrtvých nebo zraněných, byl proveden bojovníkem Islámského státu," cituje z ní agentura Reuters.
Policie zatím nezná přesný motiv střelce z Floridy, uvedl také Obama na tiskové konferenci. "(Federální úřad pro vyšetřování) FBI je na místě a vede vyšetřování. Stále zjišťujeme veškerá fakta a neznáme přesný motiv zabijáka," řekl prezident.
Útok na kteréhokoliv Američana Obama označil za útok na "nás všechny".
Gay klub Pulse, kde se v noci odehrála střelba, byl podle Obamy "více než jen noční klub.“ Bylo to podle něj také "místo solidarity" pro LGBT Američany.
Na celý proslov Baracka Obamy se můžete podívat zde.
Full remarks: President Obama addresses the deadliest mass shooting in U.S. history https://t.co/6WfH5afFoS https://t.co/KZt9ix9wtr
— CNN (@CNN) June 12, 2016
Prezident Spojených států amerických Barack Obama označil noční střelbu za "teroristický útok" a "zločin z nenávisti."
Starosta Los Angeles Eric Garcetti potvrdil informaci, že byl ve městě zadržen těžce ozbrojený muž, který mířil na homosexuální průvod městem. Garcetti zároveň věří, že zadržení nesouvisí se střelbou v Orlandu.
Policie zadržela muže, který mířil do Los Angeles na přehlídku homosexuální hrdosti Gay Pride Festival. V autě vezl útočné pušky, munici a chemikálie potřebné k výrobě výbušniny. O zadržení informoval server Lon Angeles Times.
Byly zveřejněny další fotografie útočníka. Na dvou z nich má na sobě tričko newyorské policie.
Útočník Omar Mateen před útokem zavolal na tísňovou linku 911 a přísahal věrnost Islámskému státu a jednomu z jeho vůdců Abů Bakru Baghdádímu. Tvrdí to televize NBC s odvoláním na zdroje z bezpečnostních složek
Orlando gunman called 911 moments before shooting and pledged allegiance to leader of ISIS, sources tell NBC News https://t.co/0XkMoA2xo2
— NBC News (@NBCNews) June 12, 2016
Je velmi pravděpodobné, že bude počet mrtvých nadále stoupat. Na svůj twitter to napsal reportér televize WESH Orlando Stewart Moore s odvoláním na místní bezpečnostní složky.
Law enforcement source says the number of dead likely to climb at next briefing. Wouldn't give me specifics
— Stewart Moore (@Stewartmoore) June 12, 2016
Podle amerických úřadu neexistují žádné přímé důkazy, které by naznačovaly, že byl útočník napojený na Islámský stát nebo jiné zahraničními extrémistické skupiny. Sdělila to agentura Reuters.
Televize CBC News zveřejnila fotografii útočníka, který byl již dříve identifikován jako Omar Mateen.
Dnešní střelba v nočním klubu v Orlandu je třetí nejtragičtější v historii. Celosvětově je nejhorší hromadnou střelbou útok Anderse Breivika z 22. července 2011. Útok na vládní budovy v Oslu a poté střelba na účastníky mládežnického tábora na ostrově Utöya si vyžádal 77 obětí. Druhý nejhorší útok je z dubna 1982, opilý jihokorejský policista U Pom-kon se tehdy pohádal se ženou a poté v amoku střílel v několika vesnicích. Nakonec spáchal sebevraždu, vyhodil se granátem do vzduchu. Zabil 57 lidí.
Ministerstvo zahraničí vyjadřuje soustrast rodinám obětí
MZV durazne odsuzuje brutalni utok v Orlandu, ktery si vyzadal mnoho mrtvych a ranenych, a vyjadruje uprimnou soustrast rodinam obeti.
— MZV ČR (@mzvcr) June 12, 2016
Guvernér Floridy Rick Scott vyhlásil v okrese Orange County stav ohrožení státu. Ve svém prohlášení zároveň označil útok za teroristický čin.
Jeden z přeživších popisuje chaos a paniku, která propukla v klubu.
"I tied my bandana to stop him bleeding"
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 12, 2016
Survivor describes terror of #Orlando mass shootinghttps://t.co/bKg8pyDRUh https://t.co/WFtCWNQBWO
Podle informací WFTV bylo v klubu v noci 321 lidí.
WFTV: Uvnitř klubu bylo v noci 321 lidí. pic.twitter.com/R2xjZjZ82Q
— Filip Horký (@FilipHorky) June 12, 2016
Helene Roysterová řekla televizi CNN, že byl v klubu během střelby její syn. Seděl u stolu, když palba začala. Jeho dva kamarádi šli zaplatit účet. Útočník nejméně jednoho z nich zastřelil. Royster přežil, podařilo se mu dostat ven.
S kondolencemi se připojil i další kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Ten na svém twitterovém účtu sdělil, že se "modlí za všechny oběti a jejich rodiny.“
Horrific incident in FL. Praying for all the victims & their families. When will this stop? When will we get tough, smart & vigilant?
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 12, 2016
Kandidátka na prezidentku Hilary Clintonová označila útok za "hrůzný čin." Podle senátora Floridy Marca Rubia je útočník "zvíře", jehož násilný čin ukázal "novou tvář boje s terorem." Americký víceprezident Joe Biden se modlí za všechny zraněné i zesnulé a rodinám a příbuzným obětí projevuje upřímnou soustrast.
Woke up to hear the devastating news from FL. As we wait for more information, my thoughts are with those affected by this horrific act. -H
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) June 12, 2016
Twitterový účet napojený na Islámský stát zveřejnil fotografii, na které je podle jeho tvrzení zachycen útočník Omar Mateen, sdělila agentura Reuters. „Muž, který vykonal útok na noční klub na Floridě, při kterém zemřelo 50 lidí,“ píše se v popisku u fotografie. Podle agentury není možné potvrdit pravost fotografie ani skutečnosti, jestli je Mateen napojen na IS.
Podle otce útočníka je možné, že byla za útokem na gay klub nenávist syna k homosexuálům. Ten řekl v telefonickém rozhovoru televizi NBC, že se jeho syn Omar Mateen o několik měsíců dříve „velmi rozčílil, když viděl, jak se dva muži líbají.“
Za celou situaci se otec střelce následně omluvil. „Nebyli jsme si vědomi, že by mohl podniknout nějakou takovou akci. Jsme v šoku stejně jako celá země,“ sdělil NBC. Útok prý podle něj nemá nic společného s vírou.
Lidé ve městě stojí fronty, aby darovali krev. Občané tak zareagovali na výzvu místních bezpečnostních složek, které informovali o nedostatku určitých krevních skupin.
Pulse Orlando shooting: Here's a picture from inside a OneBlood from Tracy Clover. Donations needed. pic.twitter.com/kJR6my8Vid
— News 13 (@MyNews13) June 12, 2016
Během přestřelky v klubu, při které byl útočník zabit, byl zraněn také jeden policista. Život mu zachránila kevlarová helma.
Pulse shooting: In hail of gunfire in which suspect was killed, OPD officer was hit. Kevlar helmet saved his life. pic.twitter.com/MAb0jGi7r4
— Orlando Police (@OrlandoPolice) June 12, 2016
"Hluboce odsuzuji tento brutální a zbabělý útok na životy nevinných lidí a vyjadřuji svou účast rodinám obětí i vládě Spojených států amerických,“ řekl český premiér Bohuslav Sobotka, kterého zpráva o útoku šokovala.
"Potýkáme se s něčím, co je nepředstavitelné," popsal na tiskové konferenci starosta města. Ten kvůli rozsahu útoku požádal guvernéra Floridy, aby vyhlásil stav ohrožení.
"Všude samá krev," popsal situaci v nočním klubu Pulse starosta Orlanda Buddy Dyer.
Masakr v orlandském nočním klubu je nejtragičtější hromadná střelba v historii USA.
BREAKING: The massacre at an Orlando nightclub that claimed 50 lives is the worst mass shooting in U.S. history
— The Associated Press (@AP) June 12, 2016
Střelec podle místní policie útočil s ruční zbraní a útočnou puškou AR-15
Mayor Dyer: 50 dead in Pulse nightclub shooting. @ChiefJohnMina Suspect had handgun and AR15 type rifle.
— Orlando Police (@OrlandoPolice) June 12, 2016
Oficiální počet obětí stoupl na 50. Sdělil to starosta Orlanda Buddy Dyer. Dalších nejméně 53 lidí bylo podle něj zraněno
Informaci o identitě útočníka potvrdila americká vláda. Je jím skutečně Omar Mateen. Podle amerického kongresmana a člena bezpečnostní komise měl střelec střelecký výcvik.
Co zatím víme o střelci? Jmenuje se Omar Mateen, pochází z Floridy, bylo mu 29 let a má afghánské rodiče.
What we know so far about Orlando nightclub shooter: https://t.co/gn1hNrHDid pic.twitter.com/t2TorIZybh
— CBSN (@CBSNLive) June 12, 2016
Podle serveru BBC je střelcem 29letý americký občan Omar Mateen. Ten podle serveru nebyl na seznamu potencionálních teroristů, avšak byl v současnosti vyšetřován za předešlé kriminální zločiny. Ty by však neměly souviset s případem.
Útok střelce probíhal v hrozném chaosu. "Slyšeli jsme rychlou střelbu. V místnosti, kde jsem byl, si lidé lehali na zem. Neviděl jsem střelce ani zraněné," popsal BBC jeden z návštěvníků klubu Ricardo Negron Almodovar. "V jednu chvíli nastala krátká pauza a naše skupina vstala a vydala se k východu. Když jsme ho nalezli, tak už jsem jen utíkal," dodal. V gay klubu se v době útoku bavilo více než sto lidí
Americký prezident Barack Obama nařídil federální vládě, aby poskytla místním bezpečnostním složkám jakoukoliv pomoc, která by mohla pomoci při vyšetřování střelby.
"Musíme zůstat silní," vzkázal občanům města starosta Orlanda Buddy Dyer. "Budeme si muset navzájem pomoci v těchto těžkých chvílích," doplnil.
. @orlandomayor Our community is strong. We will need to help each other's get through this. pic.twitter.com/XyUa8g5PT8
— Orlando Police (@OrlandoPolice) June 12, 2016
"Bylo to šokující. Prásk, prásk, prásk, pořád dokola," popsal CNN hrůzné chvíle návštěvník klubu Christopher Hansen, kterému se podařilo uniknout na ulici. Tam pak stejně jako mnoho dalších pomáhal odnášet zraněné, na jejichž převoz do nemocnic nestačily sanitky, a tak s nimi jezdily i policejní vozy.
Při útoku bylo podle nejnovějších zpráv zraněno nejméně 42 lidí.
FBI vyšetřuje případ jako teroristický čin. Prověřuje se i podezření, zda muž měl vazby na islamistické extremisty. Akci měl podle policie dobře připravenou.
Během tiskové konference prohlásil šéf orlandské policie John Mina, že během záchranné operace policisté osvobodili nejméně 30 lidí. Když střelba začala, v klubu bylo zhruba 320 lidí.
Dobrý den, vítáme vás u on-line přenosu z vyšetřování útoku v americkém Orlandu. Střelec v nočním klubu zabil přibližně 20 lidí. Policie jej zneškodnila při zákroku, při němž osvobozovala rukojmí.