Živě: V Sýrii zabíjely chemické zbraně, tvrdí USA

Přenos skončil
Inspektoři OSN kontrolovali místo údajného chemického útoku
Automobily expertů OSN na chemické zbraně v Damašku.
Automobily expertů OSN na chemické zbraně v Damašku. | Foto: Reuters

Damašek - Konvoj šesti vozidel s inspektory OSN navštívil na východní předměstí Damašku, kde odebral vzorky, které mají potvrdit, či vyvrátit, že v bojích o metropoli některá ze stran syrského konfliktu použila chemické zbraně.

Inspektory čekala složitá cesta, protože museli překročit linii oddělující území kontrolované vládními jednotkami od čtvrtí, které drží povstalci.

Během jízdy se stali terčem neznámých odstřelovačů.

Z činu se navzájem obviňují vláda a opozice.Zpáteční cesta do hotelu se obešla bez incidentů.

Vláda i rebelové přitom slíbili, že dodrží příměří, aby tým OSN mohl v klidu pracovat na místě předpokládaného chemického útoku.

Syrská opozice ve středu oznámila, že na východní předměstí dopadly rakety s nervovým plynem, které připravily o život stovky lidí.

Režim prezidenta Bašára Asada popřel, že by chemické zbraně použil a naopak z činu obvinil rebely, kteří prý tak chtějí vládu diskreditovat a vyvolat mezinárodní vojenskou intervenci.

O té už se hovoří ve Spojených státech, Velké Británii a Francii. Jednou z možností je, že USA vypálí na vybrané syrské cíle střely s plochou dráhou letu, pokud se prokáže, že nervové plyny nasadil ve válce režim.

Experti však upozorňují, že i když inspektoři dojdou k závěru, že chemické zbraně se na bojišti objevily, nebude jednoduché určit, kdo je použil.

Syrská vláda, Írán a Rusko varují Spojené státy a další země před katastrofálními následky, pokud se rozhodnou v Sýrii intervenovat.

Dění v Sýrii sledujeme online:

Přenos skončil

Ministr zahraničí USA John Kerry prohlásil, že USA mají nové důkazy o použití chemických zbraní režimem Bašára Asada. Během několika dnů je hodlají zveřejnit.

Po Kerryho vystoupení uspořádal tiskovou konferenci mluvčí Bílého domu Jay Carney. Řekl, že důkazy, jež mají USA k dispozici, jsou neochvějné, a že existuje jenom minimální pochybnost o tom, že za útok je odpovědná syrská vláda. Prezident Barack Obama prý ještě nerozhodl, jak na útok odpoví.

Použití chemických zbraní v Sýrii musí šokovat svědomí celého světa. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí John Kerry. O tom, že chemické zbraně byly minulou středu použity proti civilistům, ministr nepochybuje. Ty zbraně byly použity. Všechny národy se musí zodpovědně postavit k chemickým zbraním a zajistit, aby už nikdy použity nebyly," sdělil Kerry ve velmi rozhodném prohlášení.

Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval britskému premiérovi Davidu Cameronovi. Sám o rozhovor požádal. Kvůli Sýrii.

Tým inspektorů OSN se v pořádku vrátil do hotelu v centru Damašku.

Skupina inspektorů OSN pracuje na damašském předměstí Muadamíja. "Jsme v mešitě Radva. Inspektoři hovoří s raněnými a spolu s našimi lékaři jim odebírají krev," řekl agentuře Reuters abú Karam, syrský lékař, který inspekční tým doprovází.

V Muadamíji přišlo ve středu při útoku o život asi 80 lidí. Podle opozičních aktivistů chtějí experti OSN prohlédnout také těla mrtvých a odebrat z nich vzorky tkání.

Další člen československé protichemické jednotky z Perského zálivu podplukovník Jaroslav Kumbera uvedl pro dnešní vydání deníku Insider, že příliš nevěří Asadově podílu na chemickém útoku.

"Je dost nelogické, aby to použil Asad, když na bojišti spíš vyhrává. Vždy platilo, že kdo prohrává, chce na svoji stranu přitáhnout veřejné mínění. Ale to jsou spekulace. Mohli i některého velitele podplatit, aby to použil Možností je mnoho. Jsem skeptický k tomu, aby se jednoznačně řeklo, kdo to udělal. Bude nesmírně obtížné to zjistit," uvedl Jaroslav Kumbera.

Britský deník Guardian napsal, že podezření z použitích chemických zbraní padá na příslušníky syrské elitni 4. obrněné divize, které velí prezidentův bratr Mahír Asad. Ten je známý jako jestřáb, který od počátku prosazovat tvrdé a nekompromisní zúčtování s opozici a demonstranty. Osobně řídil obklíčení města Dará na jaře 2011, kde protesty začaly. při výbuchu v Damašku loni v létě byl zraněn a podle ne zcela potvrzených zpráv mu lékaři museli amputovat část levé nohy.

Opoziční internetový server Yalla Souryia s odvoláním na své zdroje píše, že někteří představitelé režimu a jejich rodiny v posledních dnech opustili Sýrii. Údajně odletěli z letiště v Latákíji na pobřeží Středozemního moře nebo překročili pozemní hranici do Libanonu. Důvodem má být obava z možných vzdušných úderů západních spojenců. Zpráva však není potvrzená z nezávislých zdrojů.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě uvedl, že vojenský zásah bez mandátu Rady bezpečnosti OSN by byl závažným porušením mezinárodního práva. Mluvčí ruského minsterstva už dříve vyzval USA a další země, aby neopakovaly deset let staré chyby z Iráku.

Inspektoři OSN dorazili do oblasti, kde mají odebrat vzorky po předpokládaném chemickém útoku. Syrská opozocie tvrdí, že střelba na konvoj OSN pocházela z blízkosti letiště Mezze, které kontroluje Asadův režim.

Na kolonu vozidel s inspektory OSN v Damašku někdo opakované střílel. Uvedla to televize Al-Džazíra. Jeden z šesti automobilů inspekčního týmu se vrátil zpět do hotelu.

S brzkým rozhodnutím o zásahu v Sýrii počítá i šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius. O reakci západu „se rozhodne v příštích dnech", řekl v pondělí v rozhovoru pro stanici Europe 1. Jakou formu bude intervence mít, neupřesnil. „Možnosti jsou otevřené," uvedl.

Německo, které má k vojenským intervencím většinou výhrady, nevylučuje, že úder proti Bašáru Asadovi podpoří. "Nasazení chemických zbraní hromadného ničení by bylo civilizačním zločinem," řekl dnes německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. "Pokud by se mělo takové nasazení potvrdit, musí světové společenství jednat. Pak bude Německo patřit k těm, kteří důsledky považují za správné."

Velitel bývalé československé protichemické jednotky ve válce v Perském zálivu v roce 1991 plukonvík Ján Valo nedávno poskytl Aktuálně.cz rozhovor. Ještě před údajným užitáím chemických zbraní u Damašku. Kromě jiného řekl:

"Chemické zbraně se mohou používat buď jako kapaliny, nebo plyn. Způsob použití předpokládá určité riziko. Když chcete použít plyn, účinné to je jen v uzavřených prostorách. V kapalné formě to je otázka rozprašování. Převážně letecky.Povstalci tuto možnost nemají. Použití plynu závisí na meteorologických podmínkách, například směru větru. Snadno dojde k ohrožení vlastních lidí.

Nepředpokládám, že ti lidé jsou tak hloupí, že by to udělali. Dokážu si ale představit, že to mohou udělat jako provokaci. Aby vyvolali intervenci.V Sýrii nepůjde snadno určit původ útoku."

Uvedl také, že mezinárodní vojenskou intervenci nepovažuje za dobré řešení. "Vojenská intervence by byla katastrofa. Mohlo by se stát, že ten zásah pomůže některé z extremistických skupin, a výsledek by mohl být opačný, než jaký byl zamýšlen."

Podle britského deníku Daily Telegraph je britské i americké námořnictvo připraveno k úderům a ty mohou začít už za několik dnů. Deník to napsal s odvoláním na svůj zdroj z britské vlády premiéra Davida Camerona. Ten o víkendu telefonicky dlouho hovořil o Sýrii s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Protože bombardování Sýrie z letadel by vzhledem k silné syrské protiletecké obraně představovalo velké riziko pro piloty, očekává se použíti střel s plochou dráhou letu, odpalovaných z lodí ve Středozemním moři.

Turecký ministr zahraničí Ismed Davutoglu prohlásil, že jeho země se stane součástí koalice, zaměřené proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada. A to i v případě, že nebude dosaženo konsenzu v Radě bezpečnosti OSN. Turecká vláda od počátku stojí na straně opozice. Ta o víkendu oznámila, že z Turecka obdržela 400 tun zbraní.

Zatímco v Damašku zavládl kvůli inspektorům klid zbraní, jinde v Sýrii se tvrdě bojuje. Střety jsou hlášeny z Aleppa a několika vesnic kolem Hamá. Městem Dajz az-Zúr na východě, jehož větší část ovládají rebelové, se ozývá dělostřelecká palba.Občanská válka začala v březnu 2011 jako protesty proti režimu, inspirované revolucemi v Tunisku a Egyptě. Po tvrdém potlačení demonstrací se opozice radikalizovala a zahájila ozbrojený boj.

Podle odhadů zemřelo za téměř dva a půl roku bojů přes 100 tisíc lidí, více než tři miliony Syřanů zemi opustily.

Velká Británie je přesvědčena, že za chemickým útokem v Damašku je syrský režim. Britský ministr zahraničí William Hague prohlásil, že mohutné bombardování východního předměstí v následujících dnech a fakt, že Damašek několik dní odmítal na místo inspektory OSN pustit, je důkazem, že vláda má co skrývat.

Hague také v rozhovoru pro BBC uvedl, že si dovede představit vojenský zásah několika západních zemí i bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN.

"Je možné reagovat na chemické zbraně bez úplné jednoty v Radě bezpečnosti OSN? Tvrdím, že ano, protože by jinak nebylo možné reagovat na takové ohavnosti a takové zločiny," řekl ministr.

Je téměř jisté, že jakoukoliv rezoluci, umožňující úder na Sýrii, v Radě bezpečnosti zablokují Rusko a Čína.

Nedaleko hotelu, kde bydlí inspektoři OSN, v pondělí ráno podle syrské státní televize vybuchly dvě nálože. Zatím není jasné, zda byl někdo zabit či zraněn. Televize také oznámila, že při výbuchu nastražené bomby zahynul guvernér provincie Hamá.

Provincie Hamá patří k těm, kde se odehrávají těžké boje mezi vládními jednotkami a režimem. Město Hamá, kde při povstání v roce 1982 zemřelo kolem dvaceti tisíc lidí, však má zatím v rukou režim.

Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro ruský deník Izvestija prohlásil, že mezinárodní vojenský zásah neuspěje v tom smyslu, že by se podle jeho slov "Sýrie stala loutkou Západu." Pohrozil, že zásah zažehne válku na celém Blízkém východě. 

Martin Novák Martin Novák
26. 8. 2013 22:34
 

Právě se děje

Další zprávy